ניוזלטר תעודות סל ו- ETF מספר 7

ETF.co.il עלה לאוויר בפורמט חדש. אתם מוזמנים לבקר, להנות ולהביע דעה.

בנק חדש של זהב

פורסם: 21 ינו' 2008

תעודות סל זהבבשנת 2004 הונפק ה- ETF הראשון אשר עקב אחר מחיר הזהב (StreetTracks Gold Shares, GLD). הנפקה זו אשר סוקרה כאן בעבר (תעודות סל ו- ETF של מתכות יקרות) אפשרה למשקיעים פרטיים ומוסדיים בפעם הראשונה לסחור בזהב ללא הבעיות והעלויות שכרוכות במסחר במתכת עצמה. מיד אחריה הנפיקה גם iShares את iShares comex gold trust. קשה להאמין ש StreetTracks צפו בהלה חדשה לזהב, אך כיום, לפי סיימון קונסטבל מ- TheStreet.com מחזיקה StreetTracks ב 631 טון זהב. פי 2 מהכמות אותה מחזיק הבנק של אנגליה.

העלייה האחרונה במחירי הזהב אשר החלה בספטמבר שנה שעברה הביאה את מחיר הזהב למעל 900 דולר לאונקיה. שיא חדש למחיר המתכת אשר הביא לגל מכירות של ולירידה של קרוב ל- 4% ממחיר השיא בשני ימי מסחר.

הזהב ידוע כאפיק השקעה בטוח יחסית בזמנים של אי וודאות ושל ירידות בשווקים ולכן מעניין האם הוא ימשיך לעלות למרות היותו קרוב למחיר השיא של כל הזמנים.

אפשר לעקוב אחר מחיר הזהב באמצעות תעודת הסל וה- ETF-ים הבאים:

StreetTracks Gold Shares, GLD

StreetTracks Gold Shares, IAU

קסם זהב, מס' ני"ע 1093160

פחם – ETF חדש

פורסם: 17 ינו' 2008

250px-coal_anthracite.jpgהשבוע הונפק בארה"ב ETF הממוקד באחת הסחורות בעלות הביקוש הגבוה ביותר בעולם: פחם. ה- ETF החדש, מבית Van Eck, המשווק בסדרת Market Vectors, כולל 60 חברות העוסקות בכריית, ייצור, ציוד לכרייה, הפקת חשמל מפחם. הסימול שלו הוא KOL, והוא כולל דמי ניהול של 0.65%. על פי העלון של המנפיקה, המדד עליו הוא מתבסס, Stowe Coal Index, השיג תשואה של 103% בשנה האחרונה, ובשלוש השנים האחרונות 43% לשנה. נתונים נוספים של המנפיקה: מתאם של 0.49% עם S&P 500, סטיית תקן 27, בטא של 1.71 ומדד שרפ 1.33. זהו נכס תנודתי מאוד במתאם נמוך יחסית עם מדד הייחוס S&P 500, וקרוב לוודאי שיהיה פופולרי מאוד בקרב המשקיעים שמחפשים סחורות אטרקטיביות. כדאי לשים לב שכ- 30% מהחברות במדד עליו מבוסס KOL הן חברות סיניות – כלומר מדובר בהשקעה בסיכון גבוה אף מעבר לתנודתיות המגולמת בסטיית התקן. פחם הוא אחד ממקורות האנרגיה החשובים בעולם, ואחד הזמינים שבהם. הוא מקור האנרגיה החשוב ביותר ביצור חשמל, וכ- 40% מהחשמל בעולם מיוצר ממנו (בישראל 70% מהחשמל מופק מפחם). למעשה, 75% מהפחם בנכרה בעולם משמש לייצור חשמל. שליש מהפחם בעולם נכרה בסין והודו. בעולם ישנם רזרבות ידועות של פחם שיספיקו ל- 300 שנה בקצב הכרייה הנוכחי, אבל זה לא יקרה. למה ? כי פחם הוא אחד ממזהמי הסביבה המשמעותיים ביותר, והעולם הולך לקראת הגבלת השימוש בו. הסיבה לעליית מחירי הפחם בשנים האחרונות היא הביקוש המואץ לפחם כמקור אנרגיה בסין, אשר משתמשת בו ל- 80% מצריכת האנרגיה שלה. זהו גם הפוקוס של הביקורת כלפי סין כמזהמת סביבתית במגמת עליה, אשר ממשיכה לבנות תחנות חשמל מבוססות פחם ומוגדרת כיום כפולטת דו תחמוצת הפחמן הגדולה ביותר בעולם (השנה היא עברה את ארה"ב).

משבר הסאב פריים: כתבה מספר 2

פורסם: 14 ינו' 2008

כפי שתיארנו בכתבה הקודמת, השלכות משבר הסאב-פריים עוד רחוקות מלהסתיים: השפעות המשבר יתעצמו בשווקים הגלובליים גם במגזרים נוספים הקשורים אליו ישירות או בעקיפין. מכשירי האינדקס – תעודות סל ו- ETF – מאפשרים למשקיע להתמודד באופן יעיל עם שוק לא יציב באמצעות התמקדות בסקטורים יציבים יותר, או באמצעות הימור על כיוון השוק.

להלן מספר אופציות העומדות בפני המשקיע, חלקן מסוכנות יותר וחלקן פחות:

 1. שורטים על מגזרי הפיננסים והנדל"ן.

  Proshares UltraShort Financials – SKF

  פי 2 ההיפך מתשואת Dow Jones US Financials Index

  Proshares UltraShort Real Estate – SRS

  פי 2 ההיפך מתשואת Dow Jones US Real Estate Index

 1. שימוש במשבר הסאב-פריים דווקא כהזדמנות קנייה למגזרי הפיננסים, מתוך הנחה שמניות חברות הפיננסים הגדולות ישתקמו ויעלו בחזרה את עשרות האחוזים שהשילו. על הטקטיקה הזו הרחבנו בכתבה נפרדת בעבר. למשקיעים לטווח ארוך בלבד !

  קסם מוסדות פיננסיים – מס' ני"ע 1097559, דמי ניהול 0%, דיבידנד לא מחולק.

  IYF – iShares Dow Jones US Financial Sector
  XLF
  – Financial Select Sector SPDR
  IYG
  – iShares Dow Jones US Financial Svcs

 1. קמעונאות – סקטור שהיה בשפל בשנות צמיחה. כשהדולר יורד ומחירי הנדל"ן יורדים, מעדיפים האמריקאיים לקנות ברשתות הדיסקאונט. זהו סקטור יציב מאוד יחסית. כתבנו על המגזר הזה לאחרונה.

  XLP – Consumer Staples Select Sector SPDR
  XRT
  – S&P Retail SPDR

 1. חברות גדולות וטיטאנים – שנחשבות יציבות יותר וצומחות יותר בשנות מיתון.

  DGT – streetTRACKS DJ Global Titans
  IOO
  – iShares S&P Global 100

 1. הקטנת המרכיב המנייתי בתיק והגדלת החלק היחסי של הנכסים הלא-מסוכנים, כלומר של אג"ח ממשלתי וקונצרני, מק"מ. היצע תעודות הסל וה – ETF על אג"ח הוא גדול מאוד. אפשר לקרוא כאן על תעודות סל של אג"ח ישראלי.

 2. מתכות יקרות – כלי מצוין לביזור סיכונים בתקופות תנודתיות. אפשר לקרוא כאן יותר.

  GLD – StreetTracks Gold Trust
  IAU
  – iShares Comex Gold Trust

  קסם זהב – מס' ני"ע 1093160, דמי ניהול 1%.

משבר הסאב פריים: כתבה מספר 1

פורסם: 13 ינו' 2008שוק הסאב-פריים

בארה"ב מקבל כל אדם דירוג אשראי, על פי היסטוריית האשראי שלו: האם פרע הלוואות בזמן, כמה כסף הוא חייב כרגע ועוד משתנים. דירוג האשראי הזה מלווה אותו בכל גוף ממנו הוא מבקש אשראי: בנק, חברת כרטיסי האשראי. על פי הדירוג יאשרו או לא יאשרו לו מסגרת אשראי, הלוואה, משכנתא, ריבית החזר ועוד. מבחינת הגוף המלווה, דירוג האשראי מייצג את רמת הסיכון שהלווה לא יחזיר את חובותיו כולם או חלקם. אנשים שדירוג האשראי שלהם נמוך במיוחד (כרבע מאוכלוסיית ארה"ב), לא יכולים לקבל אשראי בתנאים הרגילים השוררים בשוק, ולכן נזקקים לשירותיהם של גופים מלווים המוכנים לקבל על עצמם את הסיכון, בתמורה לריבית גבוהה במיוחד וקנסות למאחרים להחזיר חובותיהם. המערכת הזו, המכונה "סאב-פריים", היא מערכת מוסדרת ומפוקחת. במדינת ישראל, לצורך השוואה, אנשים כאלו משיגים הלוואה רק בשוק האפור, כי אף גוף לא מלווה ללא בטחונות. בארה"ב התפתח שוק שלם של גופים המספקים שירותי משכנתאות, הלוואות וכרטיסי אשראי ללווים הללו. הגופים הללו אף מכרו במקרים רבים את הזכויות על החזרי ההלוואות לחברות פיננסים אחרות.

בועת הנדל"ן בארה"ב

בשנים 2001-2007 חוותה ארה"ב צמיחה כלכלית, מחירי הנדל"ן עלו בצורה חדה עקב הביקוש הרב, הריבית שניתן להשיג בבנק היתה נמוכה והיה קל יחסית להשיג הלוואות. המוני לווים לקחו הלוואות ומשכנתאות כדי לרכוש בתים במחירים גבוהים מדי.טבעה של בועה להתפוצץ, וכאשר זה קרה בשנת 2007, מצאו את עצמם לווים רבים במצב שבו עליהם להחזיר הלוואה הגבוהה משווי נכס הנדל"ן שרכשו.

כאשר מדובר בלווי סאב-פריים, מתחילה הבעיה.

משבר

הבעיה נוצרת כאשר המוני לווי סאב-פריים אינם יכולים להחזיר את חובותיהם ואף אינם יכולים לקחת הלוואות חדשות (כי המלווה כבר מבין שהמצב לא טוב). במצב זה מופעלים עיקולים. אלא שערך הנכס המעוקל נמוך משווי ההלוואה. עכשיו המלווה בבעיה. ואם המלווה כבר העביר את הזכויות על ההלוואה לגוף שלישי ? אז הוא בבעיה. ואם הגוף השלישי כבר העביר לגוף רביעי ? זו כבר בעיה עולמית. מה שבטוח, כל גוף פיננסי שהחזיק בזכויות על הלוואות, נאלץ להכריז על הפסדי ענק.

על אף נסיונות מצד הממשל בארה"ב למתן אותו, משבר הסאב-פריים עוד רחוק מלהסתיים, וכל יום מודיעות עוד חברות על הפסדים בגללו. מן המשבר סובלים שוקי הנדל"ן והבורסות בכל העולם. חברות-ענק פיננסיות ספגו הפסדים עצומים. לווי הסאב-פריים נאבקים בנטל החוב והקנסות המאמירים והמלווים מכריזים על עוד ועוד חובות אבודים. בכתבה הבאה נרחיב על ההשלכות בבורסות ובהשקעות המדד.

ה- ETF-ים כובשים את אירופה

פורסם: 13 ינו' 2008ETF ים אירופה

אחרי שה- ETF-ים כבשו את ארה"ב עם נכסים כוללים של קרוב ל- 600 מיליארד דולר וגידול של 30% בתשעת החודשים הראשונים של 2007 הסערה הגיעה גם לאירופה.

מדינות אירופה, אשר נחשבות לשמרניות ביחס לארה"ב הבינו גם הן את הפוטנציאל הגלום ב- ETF-ים. לפי מורגן- סטאנלי בתשעת החודשים הראשונים של 2007 גדלו נכסי ה ETF-ים באירופה ב- 40% ל- 126 מיליארד דולר. באירופה נסחרים כיום 386 ETF-ים לעומת 536 בארה"ב. הבורסות המובילות כיום באירופה במסחר ב ETF-ים הן פרנקפורט עם 154 ETF-ים ופאריס עם 114. אחריהן בורסת לונדון ושוויץ.

שלושת ה ETF-ים המובילים כיום באירופה עוקבים אחר מדד ה- DJ Euro Stoxx 50 אשר מייצג את מניות הבלו צ'יפ האירופיות. מייד אחריהם נמצאים ETF ים העוקבים אחר ה- DAX, ה- CAC 40 וה- FTSE 100 (לפי ויטו רצ'אנלי מ- Barron’s).

מנוע צמיחה משמעותי ל- ETF-ים האירופאים מגיעה מכיוון המשקיעים המוסדיים. משקיעים מוסדיים אירופאים אשר קונים ETF ים הנסחרים בארה"ב סובלים ממיסוי כפול ועיכוב בהעברת דיבידנדים. בהשקעה ב ETF-ים הנסחרים באירופה בעיה זו לא קיימת. בנוסף המשקיעים הפרטיים מתחילים גם הם לראות את היתרונות הטמונים בהשקעה ב ETF-ים.

ETF ים הנסחרים בארה"ב ועוקבים אחר ה- DJ Euro stoxx 50:

FEU, iShares DJ STOXX 50 ETF, דמי ניהול 0.33%

FEZ, SPDR DJ STOXX 50 ETF , דמי ניהול 0.33%

בישראל ישנן 4 תעודות סל העוקבות אחר ה- DJ Euro stoxx 50 (או היורוסטוקס 50).

אינדקס יורוסטוקס 50 שקלי, מס' ני"ע 1101823, צמודה לשקל.

קסם יורוסטוקס 50 שקלי, מס' ני"ע 1099472, צמודה לשקל.

תכלית יורוסטוקס 50, מס' ני"ע 1095744

מבט יורוסטוקס 50, מס' ני"ע 1101385