ניוזלטר מספר 3


מהיום אפשר לגלוש אלינו גם מהנייד. האתר הותאם במלואו לגלישה והשארת תגובות מטלפונים ניידים.

ETF.co.il הוא ניוזלטר מקצועי חינמי המתמקד בהשקעות אינדקס גלובאליות מסוג ETF ותעודות סל. המטרה שלנו היא לספק סקירות בלתי מוטות של החלופות הקיימות בארץ ובעולם, כדי להציע ליועץ ההשקעות ולמשקיע הביקורתי – תמונת מצב מקיפה ומאוזנת בבואו לקבל החלטה. נשמח לקבל הערות והצעות. אפשר לקרוא עלינו יותר כאן.

ירוק – סקירת ETF ותעודות סל

בואו נעשה קצת סדר במוצרי המדדים הידידותיים לסביבה, או הירוקים, ששוטף את שוק ההון הבינלאומי והישראלי, מסוג ETF או תעודות סל, ונסווג אותם לשלושה סוגים.

אנרגיה ירוקה, או אנרגיה נקייה, או אנרגיה חלופית

חברות העוסקות באלטרנטיבות לאנרגיית נפט. אני ממליץ בחום לקרוא את הכתבה המצויינת "חלומות ירוקים" בנשיונל ג'אוגרפיק מחודש אוקטובר 2007, ולהשוות את היתרונות והחסרונות של האלטרנטיבות השונות לנפט במפה האינטראקטיבית שלהם. בין היתר, תבינו מדוע הישועה להתחממות כדור הארץ ולמחירי הנפט לא תגיע מתירס, כפי הנראה.

Powershares Wilderhill Clean Energy – PBW

חברות אמריקניות שמתמקדות בניצול מקורות ירוקים ומתחדשים של אנרגיה, וכן בפיתוח טכנולוגיות תומכות.

מבט אנרגיה חלופית אקו

מס' ני"ע 1097203 – מבוססת על אותו המדד כמו PBW. כתבנו עליה בעבר.

PowerShares Progressive Energy Portfolio – PUW

חברות שעוסקות בניצול יעיל יותר ומזהם פחות של נפט קונבנציונלי, בטווח הקצר. הרחבה באתר של WilderHill, החברה בעלת הזכויות על המדד.

PowerShares Global Clean Energy ETF – PBD

חברות מכל העולם המתמקדות בניצול מקורות ירוקים ומתחדשים של אנרגיה, וכן בפיתוח טכנולוגיות תומכות. ההבדל מה- ETF הראשון למעלה, הוא הביזור הבינלאומי. רק 25% מהמדד הזה מרוכז בארה"ב.

Market Vectors Global Alternative Energy ETF – GEX

30 חברות העוסקות בתעשיית האנרגיה החילופית.

PowerShares Cleantech Portfolio – PZD

חברות ידע והייטק המספקות מוצרים ושירותים מבוססי ידע המייעלים ניצול אנרגיה ותשומות, ומפחיתים זיהום סביבתי.

קסם קלינטק

מס' ני"ע 1097617 – מבוססת על אותו המדד כמו PZD. כתבנו עליה בעבר.

First Trust NASDAQ Clean Edge US Liquid Series Index Fund – QCLN

חברות המתמקדות בייצור, פיתוח ושיווק טכנולוגיות אנרגיה נקייה.

חברות ידידותיות לסביבה

Claymore/LGA Green ETF – GRN

חברות מכל סוגי המגזרים המפגינות מנהיגות בתחום איכות הסביבה, בעקר בכל הנוגע לצמצום ומניעת זיהום סביבתי. נמצא כאן חברות גדולות כגון ג'נרל מוטורס, ג'ונסון אנד ג'ונסון, מייקרוסופט, גוגל ועוד. האחזקה הגדולה ביותר של המדד (כ- 5%) היא של חברת הנפט האמריקאית הס, אשר מאז שמיכלית שלה זיהמה את מימי נהר ההדסון בשנת 1990, מקפידה ומחוייבת לנושא.

חברות העוסקות בניקוי הסביבה

Market Vectors Environmental Services ETF – EVX

חברות אמריקניות העוסקות בניהול וכלכלת פסולת.

למי שעוד מתעניין בתחום אני רוצה להמליץ על עוד שלושה מקורות מידע:

 1. מגזין בלומברג הפיק פרוייקט מיוחד בשלושה חלקים בנושא מי המרוויחים הגדולים מכלכלת ההתחממות הגלובלית. אפשר לקרוא אותו חינם באינטרנט.
 2. בית ההשקעות אלטשולר שחם משווק קרן נאמנות ירוקה, הגובה 3% דמי ניהול. אנחנו לא סוקרים באתר הזה קרנות נאמנות, אבל יש באתר שלהם 3 עמודי מידע מעניינים בנושא בעברית.
 3. באתר של WilderHill, החברה שמספקת את המדדים הירוקים ל- PowerShares, יש עמוד מלא בהגדרות והרחבות.

מספר ETF חדשים מבית Claymore

אינדקסים "חכמים", או מבוססי אלגוריתם ממוחשב, הם הלהיט החם בוול-סטריט. המדדים היצירתיים מנסים לשבות את דמיונם של המשקיעים ולזכות בנתח שוק. בימים תנודתיים בבורסות ארה"ב, נראים ETF-ים כאי של יציבות. המדדים חדשים וקשה לדעת מה הסיכוי לקבל תשואה עודפת בעזרתם.

 1. OTP – Claymore/Ocean Tomo Patent – כולל עד 300 חברות המחזיקות בזכויות על מס' רב של פטנטים המניבים ערך רב עבור החברה בהווה ובעתיד. כרבע מאחזקות המדד כוללות חברות בתחום טכנולוגיות המידע, ועוד 18% מרוכזים בתחום הבריאות והתרופות. חברות בעלות משקל גבוה במדד (עד 5% לכ"א) הן ג'נרל אלקטריק, מייקרוסופט, פרוקטור אנד גמבל, AT&T, ג'ונסון אנד ג'ונסון, סיסקו ועוד. המדד השיג תשואת יתר משמעותית לעומת S&P 500 בשנת 2007. דמי ניהול 0.6%.
 2. CSD – Claymore/Clear Spin-Off – ספין-אוף היא חברה חדשה שנפרדה מחברת האם הגדולה יותר, על מנת להתמקד בתחום ליבה מובחן מהחברה האם. לדוגמה, בשנת 2006 התפצלה חברת Western Union מחברת האם First Data והחלה להיסחר בבורסה כחברה עצמאית, המתרכזת בתחום העברות הכספים בעולם. החברה הזו בעלת משקל של כ- 6% במדד. חברות נוספות הכלולות במדד הן אתר הנסיעות המצליח Expedia שהתפצל מ- IAC, רשת בתי הקפה הקנדית Tim Hortons אשר התפצלה מ – Wendy’s. במדד כלולות סה"כ כ- 40 חברות. כ – 50% מהמדד מרוכז במגזר השירותים. דמי ניהול 0.6%.
 3. CRO – Claymore/Zacks Country Rotation – כולל 200 חברות מקנדה ומהמדינות הכלולות במדד MSCI EAFE הבינלאומי (לא כולל יוון), בעלות יחס סיכון-תשואה שיבטיח תשואה עודפת על מדד MSCI EAFE, לדעת המנפיקה. הבסיס לבחירת החברות הוא המדינה. כך, חברות בריטיות מהוות כיום כרבע מהמדד, ואוסטרליה והונג קונג מהוות כ- 13% ממנו כל אחת. נראה כי המדד לא נפגע במהלך משבר הסאב-פריים.
 4. STH – Claymore/Sabrient Stealth – כולל 150 מניות קטנות שלא סוקרו על ידי אנליסטים בוול סטריט.
 5. CUT – Claymore/Clear Global Timber Index – כולל 27 חברות בינלאומיות העוסקות ברכישת, השכרת וכריתת יערות לתעשיית העץ.

תעודות סל חדשות- ברזיל

עקב ריבוי ההנפקות והחידושים בתחום תעודות הסל בארץ ובעולם והקושי לעקוב אחרים שינויים אלו ולהכיר את כל החלופות, החלטנו להתחיל בסדרת כתבות בה נסקור תעודות סל ו- ETF חדשים.

במקרים בהם אותה תעודת סל או ETF מצטרפים לקבוצה קיימת או עוקבות אחר מדד או סקטור שכבר קיימות תעודות סל אחרות שעוקבות אחריו, נשתדל לציין גם את תעודות הסל הקיימות ולהשוואת בין ביצועיהן ובין העלויות השונות הכרוכות בכל אחת מתעודות הסל הוא ה- ETFים.

בכתבה זו אסקור את תעודות הסל וה- ETF העוקבים אחר ברזיל.

רק בשבוע שעבר הנפיקה אקסלנס דרך מחלקת תעודות הסל שלה, קסם תעודות סל, את קסם ברזיל. השוק הברזילאי ותעודות הסל המכסות אותו נסקר בהרחבה בכתבה שפורסה כאן בשבוע שעבר. והשבוע הודיע פסגות אופק על הנפקת תאלי ברזיל ב- 26.11.07.

השוק הברזילאי נסקר כאמור בכתבה הקודמת ולכן נציין רק את האופציות הקיימות היום (או שיהיו קיימות לאחר הנפקת תאלי ברזיל) להשקעה בשוק הברזילאי:

תאלי ברזיל, מבוססת על מדד Bovespa index. מדד זה מורכב מ-63 חברות ומייצג כ- 80% משווי השוק של בורסת סאו-פאולו. חשיפה למטבע- ריאל ברזילאי. מדיניות דיבידנד- השקעה חזרה במניות המדד. דמי ניהול 1%

קסם ברזיל, 1107739, מבוססת גם היא על מדד Bovespa index. מדיניות דיבידנד- השקעה חזרה במדד. חשיפה למטבע- ריאל ברזילאי. דמי ניהול יעמדו על 1%.

פריזמה MSCI ברזיל המבוססת על מדד MSCI Brazil. מדיוניות דיבידנד- מחולק 100%. חשיפה למטבע- ריאל ברזילאי. דמי ניהול 0.95%.

EWZ, ETF מבית iShares המבוסס גם הוא על מדד MSCI Brazil . EWZ גובה דמי ניהול של 0.7% בלבד.

אוסטרליה- חקלאות ומכרות

חקלאות ותוצרי מכרות מהווים רק 8% מהתוצר הלאומי הגולמי של אוסטרליה אבל מהווים 65% מהייצוא שלה. אוסטרליה עשירה במשאבים טבעיים וחקלאות והאוכלוסייה הקטנה שלה (21 מיליון תושבים) צורכת רק חלק קטן מהם.

אוסטרליה מתמודדת עם לחץ אינפלציוני ועם העלאת ריבית ע"י הבנק המרכזי. האינפלציה באוסטרליה גבוהה יחסית ויכול להיות שתעלה אפילו מעל רף ה- 3% אשר נקבע ע"י הבנק המרכזי לשנת 2008. והעלאת הריבית לרמה של כ- 6.75%. הגורמים העיקריים לאינפלציה הם הבצורת המתמשכת ומחירי הנפט העולים.

הבחירות באוסטרליה מתקרבות ומעלות במעט את אי הוודאות. ג'ואן הווארד, ראש ממשלת אוסטרליה המכהן בתפקידו כ-11 שנים (ארבעה קדנציות רצופות) ומנהיג המפלגה השמרנית עומד בפני בחירות בסוף החודש אל מול מפלגת הלייבור. לפי האקונומיסט, בכל שנות כהונתו שעור התעסוקה באוסטרליה היה גבוה, האינפלציה הייתה נמוכה והווארד כמעט ולא נדרש להתמודד עם משברים חברתיים. הוא הצליח למעשה לקיים את הבטחתו בתחילת הכהונה למדינה "נוחה ורגועה". מצב זה השתנה וכיום נראה שהמתחרה שלו לתפקיד, קווין רוד, יש סיכויים טובים לנצח בבחירות.

באופן כללי, כלכלת אוסטרליה נראת אטרקטיבית למשקיעים, ובשנים האחרונות משכה אליה עוד ועוד משקיעים זרים עקב הצמיחה היציבה שלה. הדולר האוסטרלי תוסף השנה ביותר מ- 10% ביחס לדולר האמריקאי וב- 8% בהשוואה ליין היפני. חלק מהתיסוף במטבע המקומי ניתן לייחס לשיעורי הריבית הגבוהים יחסית הכרוכים בסיכון נמוך משמעותית ממדינות אחרות המציעות את אותו שעור הריבית. ריבית גבוהה בסיכון נמוך מושכת משקיעים לקחת הלוואות בריבית זולה במדינות אחרות ולהשקעיה את הכסף באוסטרליה תמורת ריבית גבוהה יותר.

האירועים העיקריים אשר מאיימים על כלכלת אוסטרליה הם בראש ובראשונה הימשכות הבצורת הקשה ביותר מזה 100 שנים אשר פוגעת קשות בחקלאות, ענף הייצוא העיקרי של אוסטרליה. בנוסף, אוסטרליה כיצואנית של סחורות נהנת ממחירי סחורות גבוהים. ירידה במחירי הסחורות בעולם תפגע גם היא בכלכלת אוסטרליה. שני גורמים נוספים המקשים על הכלכלה הם משבר נדל"ן ועליה באינפלציה.

ניתן להשקיע באוסטרליה דרך תעודות סל וה- ETF הבאים:

 1. תאלי אוסטרליה אשר תונפק בשבוע הבאה (19.11.07) תעקוב אחר מדד ה- DJAUSDT או בשפה ברורה יותר Dow Jones Australia selected dividend 30. מדד זה כולל את 30 החברות באוסטרליה המובילות בתשואת הדיבידנד שלן ובעלות היסטוריה רצופה ועולה של חלוקת דיבידנדים ב-5 השנים האחרונות. חשיפה למטבע- דולר אוסטרלי. מדיניות חלוקת דיבידנד- השקעה חזרה במדד. דמי ניהול 1%.
 2. קסם אוסטרליה, 1107754, אשר הונפקה השבוע עוקבת אחר מדד S&P/ASX 200, מדד זה מייצג חברות המהוות כ-78% משווי השוק של הבורסה האוסטרלית. חשיפה למטבע- דולר אוסטרלי. מדיניות חלוקת דיבידנד 100% כל חצי שנה. דמי ניהול שנתיים 1%.
 3. EWA, iShares MSCI Australia, עוקבת אחר מדד ה- MSCI Australia. מדד ה- MSCI עוקב אחר מניות המייצגות כ- 85% משווי השוק של הבורסה האוסטרלית. דמי ניהול שנתיים 0.54%.