ניוזלטר מספר 1

[if you can't see this newsletter please press here]
[אם אינך רואה ניוזלטר זה אנא לחץ כאן]
30 אוקטובר 2007

ניוזלטר מספר 1
שלום,

אני שמח לשלוח לכם את הניוזלטר הראשון של ETF.co.il

ETF.co.il הוא ניוזלטר מקצועי חינמי המתמקד בהשקעות אינדקס גלובאליות מסוג ETF ותעודות סל. המטרה שלנו היא לספק סקירות בלתי מוטות של החלופות הקיימות בארץ ובעולם, כדי להציע ליועץ ההשקעות ולמשקיע הביקורתי – תמונת מצב מקיפה ומאוזנת בבואו לקבל החלטה. נשמח לקבל הערות והצעות. אפשר לקרוא עלינו יותר כאן.

BRIC: ברזיל, רוסיה, הודו, סין

מונחון קצר לקיצורי עולם ההשקעות בשווקים המתעוררים, למי שעדיין לא בעניינים. על חלק מהשווקים הללו כבר כתבנו ואפשר למצוא אותם בקלות באתר.

BRIC בשביל ברזיל-רוסיה-הודו-סין;

BAC הן ברזיל-ארגנטינה-צ'ילה;

CHINDIA זה סין והודו.

אלו הם שווקים מתעוררים המשיגים תשואות אטרקטיביות בשנים האחרונות וכרוכים בסיכון גבוה מאוד, עקב עוני ואי יציבות שלטונית וכלכלית. התשואות הגבוהות נוצרות עקב ביקוש למחצבים הטבעיים שלהן, הייצור המוגבר, פוטנציאל הידיים העובדות, פתיחת שערים בפני משקיעים זרים, היחלשות הדולר, ביקוש מקומי מתרחב ועוד. בחודשים האחרונים הונפקו ETF ותעודות סל המבוססים על מדדים של מדינות ה- BRIC.

היתרון המושג בהשקעה ב- ETF או בתעודת סל על BRIC הוא הקטנת הסיכון בהשקעה בכל אחת בנפרד. החברות השייכות למדדים הללו הן בד"כ חברות גדולות מאוד, אשר נסחרות בד"כ בארה"ב (מלבד החברות הרוסיות אשר מעדיפות שלא להיסחר בארה"ב). על פי נתוני S&P, הצמיחה הממוצעת בתל"ג במדינות ה- BRIC הייתה בשנת 2006 7.6%, בעוד שהצמיחה הממוצעת במדינות ה- G7 הייתה 2.5%. המדינות הללו אחראיות ל- 27% מהתל"ג העולמי. המונח BRIC נטבע על ידי ג'ים או'ניל, כלכלן מגולדמן זקס באוקטובר 2003. במאמר שלו, "לחלום עם BRIC: הדרך לשנת 2050", הוא חוזה שעד שנת 2050 יהיו מדינות ה- BRIC בין 6 המעצמות הכלכליות הגדולות בעולם. התחזית הזו תלויה בכך שבמדינות הללו יוטמעו מדיניות ומוסדות שיעודדו צמיחה, מגמה שכבר החלה. סין והודו, על פי התזה הזו, יהיו יצרני המוצרים והשירותים הדומיננטיים בעולם, ואילו רוסיה וברזיל יהיו ספקי חומרי הגלם הדומיננטיים בעולם. הודו, על פי המאמר, תצמח בקצב המהיר ביותר, בעיקר משום שכוח העבודה שלה יזדקן בשלב מאוחר יותר מן האחרות. גולדמן זקס צופים התרחבות במעמד הביניים במדינות ה- BRIC, בעקבות עליה דרסטית בשנים הקרובות בהכנסה לנפש.

קיימות ביקורות על ההבחנה בין BRIC לבין כל השאר. אחת הביקורות היא ש- BRIC זה מונח שמבחינה שיווקית פשוט נשמע טוב, ולמעשה יש להבחין את הצמיחה של סין והודו (CHINDIA) מברזיל ורוסיה: הן גדולות יותר מבחינה כלכלית ודמוגרפית וצפויות לצמוח מהר יותר, כאמור.

המשקיע במדד על מדינות ה- BRIC צריך לשים לב שקיימים הבדלים גדולים בין המדדים השונים על המדינות הללו. למשל, מדד S&P BRIC 40, עליו נסחר ETF בבורסת AMEX (סימול BIK), משקיע רבע מנכסיו במניות חברות רוסיות, בעוד שמדד Claymore/BNY BRIC, הנסחר גם הוא ב- AMEX, משקיע רק 6% מנכסיו במניות מרוסיה (סימול: EEB).

הנציגה המקומית, תכלית BRIC שקלית, או תכלית בריק, משקיעה במדד DAX Global BRIC, הכולל 40 חברות ושונה מאוד בהרכבו מזה של ה- ETF-ים האמריקאיים. למשל, יותר מ- 30% ממנו מושקעים ברוסיה. לקוראי האתר הזה ודאי זכורה האזהרה מפני חשיפת יתר לשוק הרוסי.

הדבר מוביל למסקנה שמשקיע המעוניין להיחשף ל- BRIC צריך לבדוק היטב בין האלטרנטיבות ולהשוות רמות סיכון ולא רק תשואות.שאלה מרכזית נוספת בהקשר זה, שהמשקיע צריך לשאול את עצמו,היא מה תהיה מידת השפעתו של המיתון בארה"ב על השווקים המתעוררים בטווח הקצר והבינוני.

 

מותג ETF חדש בארה"ב ואנגליה: SPA ETF

סדרת ה- ETF-ים החדשה הזו שייכת למשפחת ה- Active Managed. אלו ETF-ים המתחרים ישירות בקרנות הנאמנות, באמצעות תיק המחושב על פי מתודולוגיה שיטתית. כלומר, הם לא מנוהלות אקטיבית, אלא סמי-אקטיבית. במילים אחרות: אלגוריתם ממוחשב מנהל אותם על פי חוקיות שקופה, של חברת MarketGrader. המדדים עליהם מבוססים ה- ETF-ים מחושבים על בסיס 24 משתנים פונדמנטליים, אשר מפורסמים באתר שלה. כל המדדים אותם מציעה החברה הציגו תשואה עודפת על כל תיקי השוק האמריקניים כאשר חושבו רטרואקטיבית מינואר 1998. הסלים השונים מציעים מיקסים של 40 עד 200 נכסים, וכן תמהילים על פי גודל חברה (Small, Mid, Large). בכולם מוענק משקל שווה לכל הנכסים בתיק. התיק מעודכן בין כל רבעון לכל חצי שנה. דמי הניהול גבוהים יחסית – 0.85% בכל ETF. אותה סדרה של ETF-ים הונפקה במקביל גם בבורסת לונדון, באותם דמי ניהול. באתר האנגלי של המנפיקה נמצאים גם נתונים לגבי רמת הסיכון של המדדים. מדד MarketGrader 40 (סימול ה- ETF שלו הוא SFV), גאוות המנפיקה, בעל סטיית תקן ממוצעת גבוהה מאוד של 19.6% משנת 1998, אך מדד שארפ מעורר השתאות של 1.21 על אותה התקופה.

ומה פה בארץ ? בעוד שבחו"ל נושא המדדים החכמים עובר מהפיכה של ממש ויוצר אלטרנטיבה של ממש לקרנות הנאמנות, דבר המתאפשר עקב המנגנון העדיף של ה- ETF-ים, הרי שבישראל הנושא בחיתוליו. סנוניות ראשונות הן תעודות הדיבידנדים של תאלי תעודות סל, אבל זו רק ההתחלה.

סין – Ni hao ma ?

התבוננות נכונה על סין היא התבוננות לטווח הארוך. הפריחה העכשווית בבורסה הסינית היא תופעה שתחלוף, כמו כל מחזור של גיאות בשוק ההון. תחת הנחת עבודה לפיה תהיה יציבות שלטונית בסין, הרי שסין עושה ועשתה כל צעד אפשרי אשר ימקם אותה כמעצמה כלכלית לצידה של ארה"ב, ואף גדולה ממנה בטווח הארוך מאוד.
הסיפור הוא כזה: בשנת 1978 קיבלה ממשלת סין (כלומר: המפלגה הקומוניסטית של סין) החלטה אסטרטגית, להפוך להיות מעצמה כלכלית, פשוטו כמשמעו. מימוש ההחלטה נעשה על ידי פעילות פנימית וחיצונית לסין.
פנימית לסין, בוצעו רפורמות כלכליות שמשמעותן מעבר הדרגתי מכלכלה קומוניסטית לכלכלת שוק. ההבדל בין כלכלת שוק נוסח סין לכלכלת שוק נוסח המערב היא שבסין רמת השליטה של השלטון במה שקורה בשוק היא גבוהה הרבה יותר מאשר במערב, ולממשלה יש שליטה בחברות סיניות רבות המתחרות בשוק. הם לא רואים בזה סתירה למרקסיזם, אלא התאמה שלו למציאות המשתנה.
הרפורמות כללו ביזור אחריות למשקי הבית החקלאיים ופקידים מקומיים, עידוד יזמות של עסקים קטנים, פתיחת השוק תחת הגבלות למסחר בינלאומי ולהשקעות זרות. במקביל הגמישה סין את ההגבלות על תגמול אישי למגזרים סלקטיביים: שכר ואפשרות לצרוך מותרות. שלטונות סין מאמינים כי ייצור מוגבר הוא מפתח לצמיחה כלכלית. הם קוראים לזה "סוציאליזם בעל מאפיינים סיניים".
חיצונית לסין, בוצעו מספר פעולות המאופיינות אף הן בחשיבה לטווח ארוך: סין מלווה כספים לכל מדינה המעוניינת בהלוואה, רוכשת חברות בינלאומיות, קונה מט"ח (דולר ויורו) ואוגרת אותו. בכך היא "קונה" השפעה כלכלית (וגם פוליטית). היא אפילו מלמדת סינית חינם במדינות מערביות.
אין ספק שהרפורמות הכלכליות מתבררות היום כאפקטיביות מבחינת הכלכלה הסינית (מהבחינה החברתית והפוליטית עדיין קשה מאוד ללמוד את ההשלכות לטווח ארוך). החל משנת 1978, צמחה כלכלת סין בקצב מוגבר משנה לשנה, כמעט ללא שנים יוצאות דופן. משנת 1990 ועד היום (למעט משבר קצר) צמחה סין ב- 8% עד 11% לשנה. קצב האינפלציה, רמת האבטלה, שער המטבע – כולם מבוקרים מאוד ומושפעים מאוד מהממשלה. הנתונים הללו משמעותיים מאוד עבור משקיעים לטווח ארוך.
בטווח הקצר, ישנה התחממות של שוק ההון בסין. חשוב להבחין כאן בין שוק ההון לבין הכלכלה בכללותה. שוק ההון הסיני התחמם כתוצאה מהשקעות בהיקפים גדולים בחברות סיניות, על ידי משקיעים מקומיים ומשקיעים זרים. תשואות גבוהות מאוד מדרבנות מיליוני משקיעים מקומיים לפתוח חשבונות השקעות ולקנות מניות.
במגזינים כלכליים מופיעים ניתוחים לכאן ולכאן בנוגע לשוק ההון הסיני בטווח הקצר. הכותבים בעיקר חלוקים בדעותיהם לגבי העיתוי שבה תהיה מפולת בשוק המניות הסיני, אך רובם משוכנעים כי מפולת מתקרבת. הרבה אנליסטים מצביעים על אולימפידת בייג'ין ב- 2008 כתאריך אליו נשואות עיני המשקיעים.

כיצד משקיעים בסין ?

חשוב לדעת שמשקיעים זרים אינם יכולים להשקיע ישירות בבורסות הסיניות (בשנחאי ובשנזן). ישנן מספר חברות סיניות גדולות שקיבלו היתר להיסחר בבורסה בהונג קונג (הונג קונג שייכת אמנם לסין אך מקיימת מערכת כלכלית נפרדת). כלומר כאשר אנחנו קונים ETF (קרן סל) או תעודת סל (ETN) שמופיעה בו המילה "סין", אנחנו לא משקיעים בסין, אלא במדד הכולל מספר מניות סיניות, ומושפע חלקית מהבורסות בסין. מדובר במדדים תנודתיים מאוד.

  1. iShares FTSE/Xinhua China 25 – סימול FXI – מדד המורכב מ – 25 החברות הסיניות הגדולות ביותר שמשקיע בינלאומי יכול להשקיע בהן. כמעט כולן בשליטת ממשלת סין. בשנת 2007 השיג המדד תשואה של 54%, כאשר בפברואר ובאוגוסט ספג המדד שתי "מיני מפולות" מפחידות. המדד מרוכז יחסית במספר מצומצם של אחזקות.
  2. קסם סין – מבוססת על אותו המדד כמו FXI.
  3. SPDR S&P China – סימול GXC – זהו ETF חדש למדי (מרץ 2007), המבוסס על מדד הכולל 126 עד 199 חברות שבסיסן בסין. למדד קוראים S&P/Citigroup BMI China Index. הוא מעניין במיוחד, מכיוון שהוא מבוזר מאוד ומשתנה בתדירות גבוהה . מעיון בעלון למשקיע, נראה כי המדד מורכב פשוט מכל חברה סינית שמותר למשקיע זר להשקיע בה.
  4. PowerShares Golden Dragon Halter USX China – סימול PGJ – ה- ETF הזה מבוסס על מדד מניות חברות הנסחרות בבורסות בארה"ב, אשר מרבית פעילותן בסין.

לא כתבתי כאן על מבט האנג סאנג ואינדקס סין, מכיוון שהחלטתי לייחד כתבה מיוחדת לנושא הונג קונג.

TDAX Independence- שגר ושכח

קצת קשה לתת שם קולע בעברית לסדרת ה- ETF-ים החדשה הזו, מבית XShares, אשר בעינינו מייצגת התפתחות משמעותית בעולם המדדים. כל אחד מחמשת ה- ETF-ים שהונפקו אתמול ב- NYSE כולל תמהיל נכסים אשר מתאים לאופק ההשקעה של הרוכש אותו. איך זה עובד ? אם המשקיע צופה אופק השקעה של 30 שנים, למשל, הוא ירכוש את TDAX Independence 2040, אשר כולל קוקטייל ניירות ערך, שרמת הסיכון הכוללת שלהם יורדת בהדרגה עד שנת 2040. בהתחלה, 97% מן המדד עליו מתבסס ה – ETF כולל מניות של חברות אמריקאיות ובינלאומיות, ורק 3% מן התיק יושקעו בנכסים "חסרי סיכון". באופן הדרגתי, ובהתאם לאורך החיים של ה- ETF, ירד משקל הנכסים המסוכנים בתיק ויעלה משקל הנכסים חסרי הסיכון, עד לשנת 2040, בה משקל המניות בתיק הוא 10% בלבד. החברה הנפיקה ETF-ים כאלה עבור השנים 2010, 2020, 2030, וכן ETF "שמרני" במיוחד המיועד למשקיע שאינו מעוניין בחשיפה גבוהה לסיכון. מבחינת המשקיע באחד ה- ETF-ים האלו, מושגות המטרות הבאות:

  1. Asset Allocation – החברה המנפיקה מבטיחה הקצאת נכסים (Asset Allocation) מדוייקת למשקיע, בהתאם לטווח ההשקעה המבוקשת על ידו. מכיוון שקריטריון השקיפות חל על ETF-ים, הרי שאלפי זוגות עיניים מבקרים אותה שהיא כן עומדת ברמת הסיכון לה התחייבה.
  2. One Stop Shop – ה- ETF-ים הללו חוסכים למשקיע הרבה עבודה וחוסכים את דמי הניהול הגבוהים שקרן הנאמנות שלו, או בית ההשקעות שלו גובה. למעשה, לא נתפלא אם יהיו קרנות נאמנות, גמל ופנסיה אשר ינצלו את חוסר השקיפות שלהן וישתמשו בכלי הזה כתחליף זול לניהול אנושי. דמי הניהול של ה- ETF הזה הם 0.65%.

1. TDAX Independence 2010 ETF (Symbol: TDD)
2. TDAX Independence 2020 ETF (Symbol: TDH)
3. TDAX Independence 2030 ETF (Symbol: TDN)
4. TDAX Independence 2040 ETF (Symbol: TDV)
5. TDAX Independence In-Target ETF (Symbol: TDX)

זה כמובן עניין של זמן עד שתונפק גם בארץ תעודת סל מקבילה. שאלות מעניינות שעולות הן כיצד משווקים כזה כלי למשקיעים, מהו פרופיל המשקיע שירכוש כזה מוצר, ומה התשובות לשאלות הללו כאשר מדובר במשקיע הישראלי, שלא יכול לנהל אקטיבית עבור עצמו, כמו המשקיע האמריקאי, את תיק הנכסים איתו הוא פורש ואשר זוכה להטבות מס.

דרום אפריקה

דרום אפריקה היא הכלכלה הגדולה ביותר ביבשת אפריקה. זוהי מדינה עתירת מחצבים יקרים: יהלומים, זהב, פלטינום, פלדיום הם הידועים יותר. מגזרי התיירות, הפיננסים והטלקום צמחו בה אף הם בשנים האחרונות, וכלכלת דרום-אפריקה פחות תלויה בהן. מדד MSCI South Africa וכ- 30% מנכסיו כוללים חברות בתחום הכרייה והמחצבים. המדד כולל 48 חברות הנסחרות בבורסת יוהנסבורג. בחמש השנים האחרונות השיג תשואה של 250%. השקעה במדד מתאפשרת דרך EZA מבית iShares הנסחרת ב- NYSE, או דרך פריזמה MSCI דרום אפריקה הנסחרת בת"א. המוצר הישראלי גובה דמי ניהול של 0.85% ומחלק דיבידנד. המוצר האמריקאי גובה דמי ניהול של 0.7%. עבור 3 השנים האחרונות, המתאם בין המדד לבין S&P הוא 0.65, בטא של 2.3 וסטיית תקן גבוהה של 24.7. נכון לרגע זה המדד אינו מראה סימני היחלשות.

רוסיה – תשואות ושחיתות

בסוף אפריל הונפק ה- ETF האמריקאי הראשון המבוסס כולו על מניות חברות שבסיסן ברוסיה ונסחרות בשווקים בעולם. שמו Market Vectors Russia ,סימולו RSX, והוא עוקב את מדד DAXglobal Russia+ הכולל 30 חברות גדולות, בעיקר בתחום האנרגיה והנפט. היא גובה דמי ניהול של 0.78%, ובעלת מתאם נמוך מאוד ל- S&P 500. סוחרים שרכשו את המדד באוגוסט השיגו להמשך הכתבה…

מתכות יקרות – סקירה מקיפה של מוצרי אינדקס בארץ ובעולם

חוץ מזהב וכסף, אשר כבר סוקרו באתר הזה, הונפקו בשנה האחרונה ETF-ים על מתכות יקרות נוספות, בבורסות באירופה. מתכות יקרות נמצאות במתאם נמוך יחסית עם מדדי יחוס כמו NASDAQ, Dow Jones וכו', ולכן משמשות כאמצעי לביזור סיכונים. להמשך הכתבה…

Small Caps

אחד הסיווגים השימושיים בקרב יועצי השקעות בינלאומיים, הוא סיווג מניות ומדדים לפי היקף ההון של החברה, או בקיצור הגודל שלה. חברות מסוג Small Caps, או חברות הנחשבות "קטנות", הן חברות שערך הנכסים שלהן, המחושב על פי מחיר המניות שלה, הוא 250 מיליון $ עד מיליארד דולר. חברות שערך נכסיהן קטן מ- 250 מיליון $ מסווגות כחברות "מיקרו", או Micro Caps, ועליהן נדבר בפעם אחרת. יש לשים לב ש להמשך הכתבה…

אנרגיה גרעינית

מאמצע אוגוסט החל להיסחר ETF המבוסס על מדד חברות העוסקות באנרגיה גרעינית. ה- ETF, מסדרת Market Vectors של בית ההשקעות Van Eck, נסחר בבורסת AMEX וסימנו NLR. הוא מבוסס על מדד DAXglobal Nuclear Energy, הכולל 37 חברות הנסחרות בבורסות בעולם ועוסקות בתעשיית אנרגיה גרעינית. להמשך הכתבה…
לקריאת הסברים וכתבות מבית הספר להשקעות בתעודות סל לחץ כאן


הכותבים באתר אינם יועצי השקעות ואינם מייצגים שום גוף השקעות. אין לראות במידע באתר זה יעוץ או המלצה או הזמנה לרכישת או למכירת נכסים פיננסיים וניירות ערך מכל סוג. כותבי האתר עשויים לקנות ולמכור ניירות ערך אשר הוזכרו באתר.