איך לקנות תעודות סל ו- ETFים

לפני פרוט האפשרויות העומדות בפנינו לקניית תעודות סל ו- ETF חשוב לציין שני מאפיינים שלהם: הראשון, קיים הבדל מהותי בין תעודות סל אשר נסחרות בישראל ומכונות בשווקים הבין לאומיים ETN ובין ETF אשר נסחרים בבורסות זרות למיניהן ובכללן בורסת ארה"ב, קנדה ולונדון. השני, תעודות סל ו- ETF נסחרים בבורסות השונות כניירות ערך לכל דבר ולכן ניתן לקנות ולמכור אותם במהלך כל יום המסחר ושער המסחר שלהן נקבע בכל רגע נתון, בניגוד לקרנות נאמנות אשר ניתן למכור רק בסוף יום המסחר ושער הקנייה והמכירה שלהן נקבע רק בסוף היום. קניית תעודות סל בבורסה בישראל אפשרית דרך הבנקים, דרך חברות ברוקר פרטיות ובתי השקעות (בהמשך הכתבה אתייחס לברוקרים פרטיים ולבתי השקעות כגוף אחד). זוהי פעולה פשוטה יחסית אשר יכולה להתבצע בסניף בו מנוהל החשבון, בהוראה טלפונית או דרך האינטרנט. עלינו לוודא שקיימת ייתרת זכות בחשבון העו"ש או חשבון ההשקעות או שאושר לנו אשראי בחשבון ושחתמנו על הסכם מסחר באינטרנט או בטלפון אם ברצוננו לבצע את הקנייה דרך האינטרנט או בטלפון.

קניית ניירות ערך בכלל ותעודות סל בפרט דרך סניף הבנק כרוכה בעמלות שונות (עמלת קנייה, עמלת מכירה, דמי משמורת, עמלות מינימום) וגבוהות בדרך כלל בהשוואה לקניית ניירות ערך דרך בתי השקעות פרטיים.

לשם השוואה- אם נרצה לקנות נייר ערך מסוים הנסחר בבורסה בתל- אביב בסכום של 20,000 ₪ בתאריך כתיבת הכתבה. לפי מחירון אחד הבנקים, נשלם עמלת קנייה של 0.7% או 140 ₪. אם ניקח בחשבון מכירה ללא רווח לאחר כשלושה חודשים אז יש להוסיף עמלת מכירה באותות הסכום ודמי ניהול חשבון של 0.1375% או 27.5 ₪. בסך הכל נשלם לבנק עמלות בסך 307.5 ₪. בעוד שבבית השקעות פרטי עמלת הקנייה והמכירה תהיה לרוב בסביבות ה- 0.15% או 30 ₪. ובסך הכל 60 ₪ לקניה ומכירה ללא תוספות דמי ניהול ומשמורת- הפרש של יותר מפי 5 לטובת בית השקעות.

יש לציין שגובה העמלות בבנקים ובבתי ההשקעות נתון למשא ומתן וניתן להשיג הטבות משמעותיות בעיקר בבנקים בהם העמלות גבוהות יותר מראש. לאחר ברורים מקיפים לא מצאתי עדיין בנק אשר היה מוכן לוותר על דמי המשמורת או דמי ניהול חשבון ני"ע אשר אינם קיימים כלל בבתי השקעות פרטיים.

קניית ETF אשר נסחרים בבורסות בעולם מחייבת פתיחת חשבון מטבע חוץ או מט"ח בבנק או לחילופין פתיחת חשבון מט"ח בבית השקעות. פתיחת חשבון מט"ח הינה עניין פשוט למדי וניתן לפתוח חשבון כזה אשר יהווה חלק מחשבון העו"ש בבנק או מחשבון ההשקעות בבית ההשקעות. חשבון זה יהיה לרוב דולרי עקב כך שהמסחר העיקרי בחו"ל הינו בבורסות בארה"ב. לאחר פתיחת חשבון המט"ח צריך כמובן להמיר שקלים לדולרים או לכל מטבע חוץ. גם כאן ישנם הבדלים משמעותיים בין הבנקים לבתי ההשקעות כאשר שוב בבית השקעות העלויות לפתיחת חשבון מט"ח יהיו נמוכות משמעותית ברוב המקרים מהבנקים. בין העמלות שיש לשים לב אליהן בפתיחת חשבון מט"ח הינן עמלת המרה, דמי ניהול חשבון מט"ח ודמי רישום פעולה. בנוסף ישנן העמלות הכרוכות בקניית ני"ע בבורסה זרה (נניח בורסות בארה"ב). לפי תעריפון הבנק, עמלת קניית ני"ע הנסחר בבורסה בארה"ב עד 10,000$ הינה 1% ומינימום 25$ בעוד שבבית השקעות פרטי העמלה תהיה בסביבות 0.15% עם מינימום של 15$.

עלינו לוודא שהברוקר אותו בחרנו אכן מאפשר מסחר בבורסה אשר בה אנו רוצים לסחור. בעוד שכמעט כל הבנקים והברוקרים מאפשרים מסחר בבורסות הגדולות בארה"ב, מסחר בבורסות אחרות בעולם, לדוגמא קנדה ואנגליה לא תמיד אפשרי. את המסחר בבורסות הזרות מקובל לנהל דרך האינטרנט או דרך חדרי מסחר חו"ל של הבנקים או בתי ההשקעות השונים עקב שעות המסחר בבורסות אלה אשר שונה משעות המסחר בארץ.

 

חשוב לשים לב להבדל מהותי נוסף בין השקעה דרך בנק להשקעה דרך בית השקעות פרטי. חשבון בבנק הוא חשבון עו"ש. המשכורת שלנו מופקדת לחשבון זה ומחשבון זה ניתן למשוך כסף בכל עת. בית השקעות כשמו כן הוא, החשבון המנוהל בו הינו חשבון השקעות ולא ניתן למשוך ממנו כסף באופן מיידי. כדי להפקיד כסף לחשבון בבית השקעות או בכדי למשוך כסף מחשבון זה יש לבצע העברה בנקאית ולעיתים יעברו 2-3 ימי עסקים עד שהכסף יעבור מחשבון לחשבון. יש אנשים שיעדיפו לשמור את חשבון ההשקעות מופרד מחשבון העו"ש ולהם זהו פתרון אידיאלי. מצד שני, לאנשים אשר אוהבים את הכסף זמין בעו"ש יש לקחת בחשבון שבכסף הנמצא בבית השקעות לא ניתן להשתמש באופן מיידי (גם לא לאחר מכירת ני"ע).

הדבר היחיד שנשאר לנו הוא למצוא את תעודת הסל הרצויה. אז בארץ, לכל נייר ערך יש שם ומספר לפיהם אפשר למצוא את הנייר במערכת הממוחשבת. לדוגמא את תעודת הסל של תכלית העוקבת אחר מחיר הנפט ניתן למצוא לפי שמה- תכלית נפט ולפי מספרה 1097757.

בבורסות בארה"ב לכל נייר ערך יש שם וסימן של 3 עד 4 אותיות. לדוגמא ישנו ETF העוקב אחר מחיר הנפט שנקרא Oil Services HOLDR וסימנו OIH.

בחזרה לבית הספר לתעודות סל