מדדי ערך (Value) ומדדי צמיחה (Growth)

הבנת ההבדל בין מניות ערך למניות צמיחה חשובה מאוד לכלל המשקיעים. למשקיעים במדדי מניות באמצעות תעודות סל ו- ETF-ים היא הכרחית. משקיע חייב לדעת האם מדד המניות אותו הוא שוקל לרכוש כולל יותר מניות ערך או כולל יותר מניות צמיחה.

מהי צמיחה?

צמיחה נמדדת ב – ROE – Return On Equity, או בעברית החזר על הון עצמי. ROE הוא מה אחוז ההכנסות של החברה מההון העצמי שלה, או במילים אחרות כמה החברה יעילה בניצול נכסיה.

מה יכולה לעשות חברה עם ההכנסות שלה כאשר היא צומחת ?

חברה יכולה לעשות 3 דברים: לחלק כדיבידנד לבעלי המניות, להשקיע בעצמה מחדש או לקנות בחזרה מניות שלה.

  1. מניות צמיחה – מניות של חברות המציגות קצב צמיחה (ROE) גבוה יחסית לממוצע בשוק, וגבוה מ – 15%. הן בדרך כלל לא משלמות דיבידנד, אלא מעדיפות להשקיע את רווחיהן מחדש בחברה. מניות חברות טכנולוגיה הן בדרך כלל מניות צמיחה.
  2. מניות ערך – מניות של חברות הנוהגות לשלם דיבידנד גבוה, ובעלות מכפיל רווח נמוך ומכפיל הון נמוך יחסית לממוצע המכפילים בשוק בשנות צמיחה (להסבר על מכפילים ראה בית-הספר של האתר).
  3. מניות מעורבות – אלו מניות שלא שייכות לאף אחת משתי הקבוצות. אנחנו מציינים אותו כי גם בהן ניתן להשקיע, באופן ספציפי, באמצעות ETF-ים.

קיימת מחזוריות בין שנים בהן מניות ערך משיגות תשואות גבוהות ממניות צמיחה (וממדדי השוק המרכזיים, כמו S&P 500) לבין שנים בהן מניות צמיחה משיגות תשואות גבוהות ממניות ערך (וממדדי השוק המרכזיים). למשל, בשנים לפני התפוצצות בועת ההייטק (1995-1999) השיגו מניות הצמיחה תשואות גבוהות יותר מאשר מניות הערך. אחרי התפוצצותה, התהפכה המגמה. התפתחות תעשיית ההיי-טק בשני העשורים האחרונים מקשה מאוד להעריך מתי תתחלף המגמה שוב: מצד אחד, תעשיית ההייטק מספקת, באמצעות חסמי כניסה נמוכים יחסית, לחברות עם הון עצמי נמוך את האפשרות לצמוח במהירות. מצד שני, המודלים העסקיים של מרבית החברות הללו עדיין אינם בשלים ומוכחים מספיק, ולכן הן אינן צומחות, או אפילו מציגות צמיחה שלילית ותשואות שליליות לבעליהן.

כמשקיעי אינדקס, יש לנו יתרון מסוים. מכיוון שאיננו בוחרים מניות, אלא בוחרים מדדי-מניות, קצת יותר קל לנו (בתנאי כמובן שאופק ההשקעה שלנו הוא רחוק). בבורסות בעולם קיימים ETF-ים מובחנים להשקעה במניות ערך או במניות צמיחה, ולכן אנחנו יכולים לבזר את התיק בשני הסוגים, או להחליט להשקיע בסוג אחד יותר מאשר בסוג השני. אפשר גם לבחור בסוג מעורב. מכיוון שקיים מגוון קחב מאוד של מוצרים, ניתן להלן רק כמה דוגמאות.

הערה: כדאי לשים לב שקיימים מוצרים/מדדים רבים המשלבים בין גודל החברות במדד (Large-cap, Mid-cap, Small-cap, Titans/Mega) לבין מאפיין הערך/צמיחה.

חזרה לעמוד בית-ספר