יחסים פיננסיים, או מכפילים

אנליסטים ומשקיעים רבים משתמשים במכפילים (יחסים פיננסיים) על מנת ליצור בסיס להשוואה בין חברות שונות ובאמצעותו להעריך מהו השווי האמיתי  של חברות. את השווי המוערך הם משווים למחיר המניות בשוק, וכך הם יודעים לבחור באילו מניות כדאי יותר להשקיע. המשתנים בנוסחאות המכפילים לקוחים, כמעט תמיד, מהדו"חות הפיננסיים של החברות הללו. חלק מהמכפילים הללו שימושיים גם כאשר אנחנו בוחנים אילו מדדים כדאיים יותר, אך קיימים הבדלים בין השוואה של מניות להשוואה של מדדים.

לפני שנתאר את המכפילים נחזור אחורה ונשאל: למה בכלל להשוות בין מדדים ?

אנחנו משווים כדי להעריך כמה חברה או מדד שווים באמת, כי שווי השוק שלהם לא תמיד מדויק, ואז נוצרת הזדמנות קניה/ מכירה. באופן כללי, קיימות שתי גישות להעריך כמה חברה או מדד שווים. האחת, היא גישת הערכת שווי פנימי. כאשר אנחנו משתמשים בהערכה כזו אנחנו מחשבים את הערך העכשווי של כל תזרימי המזומנים העתידיים הצפויים של החברה/ כלל החברות הכלולות במדד מסוים. השניה, היא גישת הערכת שווי יחסי. כאשר אנחנו משתמשים בהערכה כזו אנחנו משווים בין חברות/ מדדים מאותו המגזר/ סוג.

חשוב! מכפיל הוא הערכה לייחוס. כשאומרים שלחברה או למדד יש מכפיל גבוה חייבים להוסיף ביחס למה בדיוק.

בנוסף, מכפילים מועילים בעיקר למשקיעים לטווח ארוך (10 שנים ומעלה).

להלן נתאר את המכפילים העיקריים הרלבנטיים למדדים (מכפיל רווח, מכפיל PEG, מכפיל הון).

 1. מכפיל רווח – P/E – זהו המכפיל הידוע ביותר, אך גם אחד הבעיתיים ביותר, כי משקיעים רבים משתמשים בו בצורה לא נכונה. זהו גם המכפיל החשוב ביותר בהערכת שווי יחסי של מדדים. המכפיל הזה כל כך פופולרי, עד כי אנליסטים המתראיינים בכלי התקשורת מתייחסים אליו בכינוי הכללי "מכפיל" (אז בפעם הבאה שאתם שומעים אנליסט אומר משהו כמו "מניית טבע נסחרת במכפיל נמוך", דעו שהוא מדבר על מכפיל הרווח). אפשר לחשב אותו על ידי חלוקת שווי השוק של חברה ברווח הנקי השנתי שלה (אותו כבר דיווחה), או באמצעות חלוקת מחיר המניה ברווח השנתי למניה. בשני המקרים תצא אותה תוצאה. מכפיל רווח של מדד הוא ממוצע מכפילי הרווח של המניות הכלולות בו, על פי משקלן היחסי. המכפיל מושפע מציפיות המשקיעים לעליה או ירידה ברווחיות החברה בעתיד. אנחנו כמובן נרצה לקנות חברות בעלות מכפיל רווח נמוך יחסית לחברות אחרות באותו המגזר, ואם ניתן אז שיהיו בעלות מכפיל נמוך ככל האפשר. כאשר משווים מדדים, העסק מסתבך, בעיקר כי קשה יותר למצוא מדדים ברי השוואה. דוגמאות:
  א. למכפיל רווח של איזו מדינה, למשל, ניתן להשוות מכפיל רווח של מדד ת"א 100 ? התשובה היא שלא ניתן להשוות את מכפיל הרווח של ישראל לאף מכפיל רווח של מדינה אחרת. מדוע ? כי הסיכונים שמשפיעים על הרווחים העתידיים של חברות ישראליות אינם דומים לסיכונים באף מדינה אחרת: הרווחיות של חברות ישראליות רגישה מאוד למצב הבטחוני של ישראל. אם לא היתה בעיה בטחונית, קרוב לוודאי שניתן היה להשוות למדדי מדינות בעלי פרופיל כלכלי וחברתי דומה לשלנו (למשל בעלות דירוג אשראי בינלאומי דומה לשלנו).
  ב. מכפילי הרווח של מדדי סקטורי הבניה בארה"ב נמוכים מאוד כרגע, ביחס למכפיל מדד S&P 500, בעקבות ירידת מחירי הנדל"ן ומשבר הסאב-פריים. עבור משקיע לטווח קצר ובינוני המידע הזה לא עוזר, כי ייתכן והמשקיעים עדיין מצפים לירידות ברווחיות. אבל עבור משקיע לטווח הארוך (10 שנים ומעלה) זהו מידע רב ערך, והזדמנות לקנות את המדד בהנחה.
  החסרון העיקרי המיוחס למכפיל רווח הוא התעלמותו ממרכיב הסיכון. למשל, ייתכן מכפיל נמוך למדד בסיכון גבוה.
 1. מכפיל PEG – זהו מכפיל רווח שלוקח בחשבון את שיעור הצמיחה החזוי. מחשבים אותו באמצעות חלוקת מכפיל הרווח במשתנה הנקרא שיעור צמיחה חזוי (Estimated Growth Rate) של המדד או החברה. איך יודעים לחזות את שיעור הצמיחה ? כאן אפשריות כל מיני שיטות: שקלול תחזיות אנליסטים, ממוצע שנים קודמות, תחזיות של החברות הכלולות במדד ועוד. אם מכפיל PEG נמוך מ- 1, אז צופים למדד צמיחה גבוהה ממה שמשקף המכפיל הנוכחי שלו, כלומר השוק.
  קיימות ביקורת רבות כלפי המכפיל הזה, בעיקר מכיוון שיש בו משתנה של ניבוי העתיד – דבר הנחשב בעייתי, וכן שאינולוקח בחשבון את קצב האינפלציה. כאן באתר אנחנו נוהגים להניח שאי אפשר לנבא את העתיד, וזו הסיבה בגללה אנחנו משתמשים במוצרים מדדיים מסוג ETF ותעודות סל. לכן, אנחנו לא ממליצים להשתמש במכפיל הזה, אלא ככלי תומך החלטה במשקל נמוך מאוד.
 1. מכפיל הון – P/B – זהו שווי השוק של החברה או המדד, מחולק בהון העצמי שלה (הון עצמי הוא נכסים מוחשיים פחות התחייבויות). מכפיל הון של מדד הוא ממוצע מכפילי ההון של המניות הכלולות בו, על פי משקלן היחסי. משמעות המכפיל היא מה המידה בה המשקיעים מצפים מהחברה לייצר יותר ערך מהנכסים הנוכחיים שלה, כלומר להגדיל את הונה העצמי. צריך לשים לב שהמכפיל לא אומר לנו שום דבר על רווחים.
  החיסרון העיקרי של המכפיל הזה הוא שהוא אינו לוקח בחשבון נכסים לא מוחשיים כמו למשל קניין רוחני. לכן, לא כדאי להשתמש במכפיל הזה כדי להשוות סקטורים הקשורים בטכנולוגיה, מאחר ובסקטורים הללו עיקר הערך של החברות הוא רוחני. כדאי מאוד להשתמש בו כדי להשוות מדדים פיננסיים, מדדי חברות גדולות וחברות ענק, מדדי חברות ערך.