מה ההבדל בין ETF ל-ETN ?

למרות השם הדומה, מדובר במוצרים שונים וחשוב להכיר את ההבדלים ביניהם.

  1. ETF הוא קרן נאמנות פתוחה בעוד ETN הוא תעודת-התחייבות. במילים אחרות, כאשר אני מחזיק ב- ETF, יש לי בעלות חלקית על המניות הכלולות במדד עליו הוא מבוסס. כאשר אני מחזיק ב- ETN, אין לי בעלות כזו, ויש רק התחייבות של מנפיקת ה- ETN לעקוב אחרי מדד, סחורה או מטבע.
  2. ל- ETN יש תאריך פקיעה. ל- ETF אין תאריך פקיעה.
  3. ETN נושא סכנת חדלות-פירעון של המנפיקה. ב- ETF אין סכנה כזו.
  4. שניהם נסחרים בבורסה כמו כל נייר-ערך, וניתן למכור אותם בחסר. כרגע הם ניצבים בפני בעיית סחירות מסויימת, מכיוון שהם מוצר חדש לגמרי בשוק.
  5. את שניהם ניתן לפרוע לפני תאריך הפקיעה. במקרה של ETN תקבל את תמורת המדד במזומן, אך זה אפשרי רק פעם בשבוע, ובכמויות גדולות.
  6. ETN-ים תיאורטית אמורים לעקוב אחרי המדדים בצורה יותר מדוייקת מאשר ETF-ים, מכיוון שאינם נדרשים להחזיק בנכסי הבסיס של המדד.

מזכיר לכם משהו ? נכון. המבנה של ETN מאוד דומה לתעודת-הסל הישראלית. אבל בעוד שבישראל זוהי האלטרנטיבה היחידה שהיתה קיימת בין מוצרי המדדים מאז ומעולם, הרי שבארה"ב התקבלו ה- ETN-ים בתחילה בחשדנות על ידי המשקיעים, בשל הסיכון הכרוך בהם. בעוד שבישראל מקובל להנפיק תעודת-סל על כל מדד כמעט, בארה"ב משתמשים ב- ETN-ים כדי לעקוב אחרי מדדים אחריהם מתקשים ETF-ים לעקוב, בעיקר אחרי סחורות ומטבעות.

חזרה לבית הספר של האתר