תעודות סל– מי צריך את זה?

התשובה : כל אחד ואחד מאיתנו, או לפחות כל אחד מאיתנו שרוצה לסחור בשוק ההון.

המסחר בשוק ההון בישראל מצטיין במגוון רחב של אפשרויות השקעה,

אבל אנחנו נדון בשתי אפשרויות בלבד, שמעצם טבען קרובות זו לזו: מניות ותעודות סל.

א) המסחר במניות- יש באפשרותנו לבחור מניות בכמה שיטות:

שיטה ראשונה: לשים את האצבע על דף הבורסה בעיתון ולבחור מניה שעליה הצבענו. אף אחד לא יכול לומר אם נרוויח או נפסיד בשיטה כזאת.

שיטה שניה: לבחור מניה לפי שם ששמענו ושעושה רושם רציני. שיטה יותר רצינית מהקודמת אבל עדיין ללא מחקר שוק רציני.

שיטה שלישית: לבחור מניה ששמענו עליה מחברים או קראנו המלצה בעיתון. יכול להיות שנרוויח, אבל באותה מידה יכול להיות שנחשפנו לדיסאינפורמציה, כלומר מישהו רוצה שנקנה מניה מסוימת בכדי שהוא יוכל למכור אותה ברווח.

שיטה רביעית: לבצע מחקר שוק רציני, לקרוא דוחות של החברה, להתעניין במנהלים ובעבר שלהם, ולברר חוזים עתידיים של החברה, ואז להחליט. שיטה זו טובה למי שיש לו את הזמן לנושא או שזו עבודתו.

בחירה בקרן נאמנות בתחום שמעניין אותנו, שיטה זו היא הקרובה ביותר לתעודת-סל, אבל עם כמה הבדלים חשובים שנעמוד עליהם בהמשך.

ב) עכשיו נסתכל על תעודות סל, ההבדל החשוב הוא שתעודת סל אינה מתרכזת במניה מסוימת אלה בתחום מסוים, מגזר מסוים, איזור גיאוגרפי ולפעמים תחום בתוך תחום. כמו למשל תחום האנרגיה הירוקה שהוא תחום בתוך תחום האנרגיה. במקרה זה יש לנו החלטה יחסית קלה יותר, איננו מוגבלים למניה של חברה מסוימת בתחום האנרגיה, אם אנחנו חושבים שתחום האנרגיה הירוקה ילך וישתפר והערך שלו יעלה, אזי ההחלטה שלנו לקנות תעודת סל על המדד הזה קלה יותר.

בנוסף לכך, עצם העובדה שלא רכשנו מניה בודדת אלה תחום, מגינה עלינו מפני אסון אפשרי במניה. נניח שחברת אנרגיה ירוקה כלשהיא למרות תחזיות אופטימיות פושטת רגל עקב מעילות. לא אבדנו את כספנו, אמנם המדד עלול לספוג ירידה מסוימת, אבל רק כשווי משקל החברה במדד הכללי ולא את כל הכסף.

בנוסף לכך בתעודות סל ניתן לרכוש תעודות סל "שורט", המשמעות כאן חשובה מאוד.

כשסוחר רוכש מניה הוא עושה זאת מתוך אמונה שהמניה תעלה, אם המניה יורדת הוא מפסיד, כלומר עד היום ניתן היה להרוויח רק בכיוון תנועה אחד של המניה. בעיקרון ניתן גם למכור מניה מסוימת בשורט אך אופציה זו חסומה למעשה לרוב המשקיעים הפרטיים

ברגע שסוחר רוכש תעודת סל "שורט" הוא מרוויח כשהמגזר המסוים הזה יורד, כלומר כיום יש אפשרות להרוויח גם כשהשוק בעליה, וגם כשהשוק בירידה.

מנהלי קרנות נאמנות טוענים כנגד תעודות הסל שזהו מכשיר טיפש שלא יכול להכות את המדד. ואכן תעודת הסל הן ברובן "טיפשות" ומיועדת אך ורק לעקוב אחרי מדד מסוים, אבל, גם זה לא כל כך פשוט כמו שזה נשמע. ניקח לדוגמא קרן נאמנות שעלתה השנה ב- 13% לעומת המדד שאחריו היא עוקבת שעלה רק ב- 10%. הקרן יכולה לפרסם בכל מדיה אפשרית שהיא השיגה תשואה של 30% מעל תשואת השוק, דבר שהוא מרשים ונכון, אבל בתור חבר בקרן אחרי שננכה את 3% שקרנות מנייתיות גובות בממוצע עבור הניהול, נגלה שנשארנו עם רווח אמיתי בגובה עליית המדד ולא מעבר לו. ואם חלילה הקרן גובה דמי ניהול גבוהים יותר, הרי שלא הגענו אפילו למדד. לעומת זאת תעודות סל גובות בין 0% ל- 1% ובמקרה הראשון התשואה שלנו היא גם הרווח. בכל מקרה מחקרים מוכיחים שבטווח הארוך רוב הקרנות לא משיגות תשואה עודפת על המדדים ולכן ההשקעה בתעודות הסל הצמודות למדד ולא מנוהלות באופן אקטיבי ישיגו תשואה גבוהה יותר.

המסחר במניות הוא אומנם מרתק ונותן אפשרות לרווח גדול בזמן קצר (גם הפסד), אבל יש מקום לשקול השקעה בתעודות סל. יותר ויותר אנשים חושבים כך וההוכחה לכך היא, שמספר ההנפקות של תעודות סל השנה, כמעט ומשתווה למספר תעודות הסל שהונפקו מאז יציאת התעודה הראשונה לשוק ועד היום.

בחזרה לבית הספר לתעודות סל