המשבר הפיננסי של 2008: יומן אירועים

ליאור ליבמן, 26 אוק' 2008

המשבר הזה יזכר כאחד המשברים הגדולים בתולדות ארה"ב והמערכת הפיננסית העולמית. כדור השלג שהחל להתגלגל פני שנתיים עם ירידת מחירי הדירות הפך למפולת שלגים עצומה. אנחנו מאמינים שמשקיעי תעודות-סל ומדדים זקוקים לתמונה רחבה ככל הניתן על מנת לקבל החלטות בהמשך. להלן יומן אירועים למי שאיבד את דרכו, או חי באי בודד בששת השבועות האחרונים. אפשר לראות בו המשך ישיר לסדרת הכתבות על משבר הסאב-פריים.

 7 ספטמבר 2008: ארה"ב מלאימה את שני תאגידי מימון המשכנתאות פאני מיי ופרדי מאק אחרי שנקלעו לקשיים. התאגידים הללו מימנו משנת 1970 את שוק משכנתאות הסאב-פריים באמצעות נטילת סיכוני חדלות-פירעון על עצמן ומכירת ני"ע מגובי משכנתאות לגופים כלכליים שונים. מטרת ההלאמה היתה להשיב את אמון ציבור המשקיעים במערכת הפיננסית ומניעת קריסה של המערכת הפיננסית בעקבות כך. יתכן שהמטרה היתה מושגת אלמלא האירועים הבאים אשר ליבו את הפניקה של המשקיעים.

 8 ספטמבר 2008: הבורסה בישראל – כמו גם בורסות אחרות בעולם – מתחילה לצנוח במהירות. למעט כמה ימים של הפוגה, ירידות השערים אינן מפסיקות. בתוך חודש יאבד מדד ת"א 100 כ- 22% מערכו.

 14 ספטמבר 2008: יום אומלל בתולדות הבנקאות העולמית: בנק ההשקעות להמן-ברדרס מגיש בקשה לפשיטת-רגל, בנק ההשקעות מריל לינץ' מודיע שיקנה על ידי בנק-אוף-אמריקה על פי שווי נמוך במיוחד וחברת הביטוח AIG, אחת מחברות הביטוח הגדולות בעולם, מודיעה שהיא בסכנת פשיטת-רגל. המשמעות: מיליוני מבוטחים יאבדו את חסכונותיהם וישארו לא מבוטחים. יומיים אח"כ יחליט הממשל לסייע לה. כל החברות הללו הגיעו למצב הזה בעקבות רכישת ני"ע שנחשבו "חסרי סיכון" על ידי חברות הדירוג, וכן עסקאות נדל"ן כושלות.

 15 בספטמבר 2008: מדדי המניות בוול-סטריט ממשיכים לצנוח בעקבות החדשות של היום הקודם. מחיר הזהב עולה בשיעור חד. בתוך חודש יאבד מדד ה- S&P 500 רבע מערכו, ומדד הדאו-ג'ונס 21% מערכו. פניקה אוחזת במשקיעים מכל העולם. המשבר הפיננסי לא פוסח על אף בורסה.

 20 בספטמבר 2008: ג'ורג' בוש מודיע כי בכוונתו לבקש מהקונגרס אישור לתוכנית חירום להצלת המוסדות הפיננסיים הגדולים בארה"ב מפני קריסה. התוכנית תעלה למשלם המיסים האמריקאי 700 מיליארדי דולרים. בוש מזהיר כי אם התוכנית לא תמומש תקרוס כלכלת ארה"ב. התוכנית תזכה לביקורת רבה בבית הנבחרים מצד הרפובליקנים (השמרנים) ותהפוך לנושא המשמעותי ביותר במערכת הבחירות האמריקאית. זוהי ההתערבות הממשלתית הגדולה ביותר מאז ומעולם בכלכלה החופשית.

 25 בספטמבר 2008: בנק וושינגטון מיוטואל קורס ונקנה על ידי JPMorgan Chase. זוהי פשיטת-הרגל של בנק הגדולה ביותר בתולדות ארה"ב.

 29 בספטמבר 2008: בנק ווקוביה, אשר נקלע אף הוא לקשיים. בית הנבחרים דוחה את תוכנית הצלת המשק האמריקאי של ממשל בוש. הבורסה צונחת מיד בתגובה.

 1 באוקטובר 2008: הסנאט האמריקאי מאשר את תוכנית ההצלה של בוש. מופעל לחץ על בית הנבחרים לשקול אותה מחדש.

 3 באוקטובר 2008: תוכנית ההצלה מאושרת על ידי בית-הנבחרים. Wells Fargo מודיע כי ירכוש את בנק ווקוביה. שר האוצר האמריקאי, הנרי פולסון, עדיין לא מפרט מהי תוכנית הפעולה לפיה ישתמש בכסף שקיבל מהקונגרס.

 8 באוקטובר 2008: בצעד מתואם ולא צפוי של הפדרל רזרב, מורידים ראשי בנקים מרכזיים מסביב לעולם את הריבית. מטרת הצעד היא לתת "זריקת עידוד" לעסקים המקומיים, לעצור את הבורסות הדוהרות מטה ולנסות להפשיר את הקפאון במתן האשראי של הגופים הפיננסיים. גם בישראל ננקט צעד דומה.

13 באוקטובר 2008: הבורסה האמריקאית עולה ביום אחד ב-11% אחרי ששר האוצר האמריקאי מודיע כיצד ינצל את הכסף שקיבל מן הקונגרס: 250 מיליארד דולר ינוצלו לרכישת מניות בנקים.

תגובות

4 תגובות על הכתבה המשבר הפיננסי של 2008: יומן אירועים
 1. איילת חצור

  המשבר עבר אותנו בקלות בזכות כלכלה יציבה
  משכנתא

 2. יועץ משכנתא

  מעניין מה מחכה לנו בשנת 2011. מקווה שבועת הנדלן תתפוצץ עד אז ויהיה אפשר לקנות דירה..

 3. Dell

  If my porblem was a Death Star, this article is a photon torpedo.

 4. zxducdu

  Xk9P0o jfczeqnyxvbh

שלח תגובה