השלכות פשיטת הרגל של ליהמן על שוק מוצרי המדדים

ירון קאופמן, 17 ספט' 2008

מעניין לראות מה תהיה השפעת פשיטת הרגל של ליהמן על מוצרי ה- ETN שהנפיקה. כפי שדיווחנו בעבר, הנפיקה Lehman Brothers שלושה מוצרי מדד מסוג ETN על מדדים שונים (כמו ETN של Private Equity), תחת שם המותג Opta. זה ביחוד מעניין משקיעי תעודות-סל, מכיוון שהמבנה של תעודות-סל דומה לזה של ETN: מדובר בתעודת התחייבות, בה יש רק התחייבות של מנפיקת ה- ETN לעקוב אחרי מדד, סחורה או מטבע. מכיוון שכך,ETN  נושא סכנת חדלות-פירעון של המנפיקה. מכיוון שקיימת סבירות גבוהה שליהמן לא תוכל לפרוע את התחייבויותיה כלפי מחזיקי ה- ETN, יהפכו המשקיעים לנושים ויקוו לקבל חלקיק מהשקעתם מכונס-הנכסים של החברה. התרחיש הזה לא יתרחש בוודאות, שכן קיימת סבירות גבוהה שימצא רוכש שיקח על עצמו את נכסי והתחייבויות ה- ETN-ים. מנפיקות ETN-ים אחרות עשויות להתעניין באפשרות מחשש שמשקיעים ימשכו את כספם מהמוצרים שלהן.

פשיטת הרגל של ליהמן – אירוע קשה שהיה נתפס כבלתי אפשרי בעבר בעיני המשקיעים – ישמש וודאי בשנים הקרובות את מצדדי  ה- ETF בעולם וגם בישראל. במבנה של ETF למשקיעים יש בעלות חלקית על המניות הכלולות במדד עליו הוא מבוסס, ולכן אין סכנה להפסד הקרן. יוזמות להקמת מבנה של ETF בשוק ההון הישראלי הועלו מספר פעמים על ידי הרשות לניירות ערך.

תגובות

3 תגובות על הכתבה השלכות פשיטת הרגל של ליהמן על שוק מוצרי המדדים
  1. אילן

    נשמח לדעת מה עלה בגורל תעודות הסל

  2. דני

    מה קורה עם חברה שמנפיקה תעודת סל קורסת? האם המשקיע בתעודה איבד את כל השקעתו? האם יש זכות לבקש להמיר את התעודה בנכס הבסיס?

  3. יבגני קופל

    דני העלה שאלה מעניינת. מה קרה באמת עם להימו ברדרס? ומה קורה באמת אם מנפיקת התעודה פושטת רגל?

שלח תגובה