תעודות סל מק"מ – חלופה לא מספקת

ירון קאופמן, 7 ספט' 2008

שלוש מנפיקות תעודות-סל (פאי, אינדקס, קסם) הנפיקו עד כה תעודות-סל זהות לחלוטין העוקבות את מדד המק"מ, בדמי ניהול 0%. שלושתן מצביעות על אותם היתרונות בדיוק:

 1. יתרון מיסויי – דחיית תשלוס מס למועד מכירת תעודת-סל, ואפשרות קיזוז מס.
 2. מס 20% ריאלי (במקום 15% מס נומינלי של מק"מ).
 3. חסכון זמן וכסף על "גלגול" מק"מ.

מה לגבי דמי ניהול ?

דמי הניהול הינם משתנה משמעותי מאוד מבחינת מנפיקות תעודות-הסל. כל אחת מהמנפיקות מציינת בתשקיף שהיא יכולה להעלות את דמי הניהול עד  1% בעתיד. כמובן, אף אחד לא ירכוש תעודת-סל על מק"מ אם יש סיכוי (קטן ככל שיהיה) שיאלץ להקריב אחוז מן הקרן, תמורת נכס כמו מק"מ שאינו גובה דמי ניהול. כאשר יועלו דמי הניהול, משקיעים פרטיים שיועץ ההשקעות שכנע אותם לרכוש תעודת-סל מק"מ לא ישימו לב להודעה בבורסה.

היתרון המיסויי וחסכון ה"גלגול" של המק"מ משתלמים רק אם המשקיע יחזיק בתעודת הסל תקופה ארוכה – כמו מספר שנים. אבל בתוך פרק הזמן הזה יכולה מנפיקת תעודת-הסל להודיע על העלאת דמי הניהול (בעוד שנה למשל). אז יאלץ המשקיע לקבל החלטה בין שתי ברירות גרועות: האם למכור (ואולי לשלם יותר מס) או להישאר (ולשלם דמי ניהול גבוהים על הקרן).

כל עוד לא תצהיר אחת המנפיקות כי היא מתחייבת שלא להעלות את דמי הניהול בתעודת-סל מק"מ שלה למשך פרק-זמן מוגדר, היתרונות אותן מציעות מנפיקות התעודות לא מספיקים כדי לשמש חלופה טובה לרכישת מק"מ עצמאית או לקרן כספית.

תגובות

3 תגובות על הכתבה תעודות סל מק"מ – חלופה לא מספקת
 1. הערות

  אין צורך לבצע קביעה כה גסה בנוגע לאי רלוונטיות תעודות הסל הנ"ל. אלמנט דחיית המס הוא אמנם ברוב המקרים משמעותי פחות, אך יש לבחון אותו לאור סכום הרכישה. בכל מקרה, גורם חשוב יותר הוא לעניין בסיס המס (נומינלי/ריאלי) שלו השלכות משמעותיות בהתאם להסתברות האינפלציונית.

  לבסוף חסרון נוסף של התעודות שלא צויין בכתבה הוא סיכון האשראי של תעודות הסל עצמן, שהנו נמוך משמעותית מסיכון האשראי של הממשלה, בהשקעה ישירה בה אגב רכישת מק"מ סטרייט.

 2. הערות

  תיקון – סיכון האשראי של תעודות הסל עצמן **גבוה** משמעותית מזה של הממשלה. צר לי על המשפט המטעה.

 3. Viney

  Always the best content from these pridogiuos writers.

שלח תגובה