טלקום – פוטנציאל בצל ההאטה

ירון קאופמן, 17 אוג' 2008

טלקוםמהפיכת הטלקום אותה עובר העולם בעשור האחרון מורגשת במיוחד במדינת ישראל: ישראל שייכת למועדון המדינות בהן שיעורי החדירה של טלפונים ניידים ופס רחב הם גבוהים במיוחד. בשנת 2007 היה לכל ישראלי יותר מטלפון נייד אחד ו- 69% מחיבורי האינטרנט בישראל היו בפס רחב. קשה היה שלא לשים לב לשיעורי הצמיחה הגבוהים שאפיינו את הסקטור הזה בשנים האחרונות – גם בישראל וגם בעולם. זהו סקטור המאופיין בחברות בלו-צ'יפ ענקיות, בריכוזיות גבוהה אצל מספר מצומצם של שחקנים ובדיבידנדים גבוהים. זו אולי גם הסיבה למספר הגבוה של ETF-ים שהונפקו, העוקבים את ביצועי החברות בסקטור.

משקיעים שהתרגלו לתשואות גבוהות בסקטור, ורואים בתקופה האחרונה ירידות שערים חדות, שואלים את עצמם בימים אלו שתי שאלות מרכזיות:

כיצד יתנהג סקטור הטלקום בימים של האטה כלכלית ?

חברות בלו-צ'יפ נוטות להתמודד בצורה טובה עם מיתון, ואף ממשיכות לחלק דיבידנדים בתקופות מיתון. הן יכולות להרשות זאת לעצמן מכיוון שהצרכנים ימשיכו לצרוך תקשורת גם בתקופות קשות. הם אולי יצרכו פחות, אבל ימשיכו לצרוך שירותי טלפוניה ואינטרנט. גורם נוסף הפועל לטובתן של חלק גדול מחברות הטלקום הוא היותן חברות בינלאומיות, המספקות תשתיות ושירותים מסביב לעולם. סין – למשל – הפכה בשנה האחרונה לשוק התקשורת הגדול בעולם, כאשר שיעור החדירה של תקשורת ניידת עלה לצד העליה ברמת החיים הממוצעת של תושביה.

האם נמשיך לראות בעתיד שיעורי צמיחה גבוהים בסקטור כפי היו עד כה ?

כנראה שכן, למרות שלא ברור האם מדובר בעתיד הקרוב. טכנולוגיות רבות אשר פותחו בעשור האחרון הגיעו בעת האחרונה לכדי הבשלה. כמה דוגמאות:

  1. VOIP – כמעט כלעסק הנזקק בימים אלה לשירותי טלפוניה בינלאומיים עושה שימוש בטכנולוגייה מבוססת פס-רחב זו או אחרת, וכך מוריד את עלויות התקשורת הבינלאומיות שלו. חברות VOIP כמו Skype, אשר התקשו להגיע לרווחיות בתחילת העשור מגדילות את מכירותיהן.
  2. IPTV – למרות שאצלנו הערוץ הראשון הוא היחיד המשדר מן האולימפיאדה, בארה"ב כבר משודרת אולימפיאדת בייג'ין לראשונה על גבי האינטרנט למנויים. שמות גדולים בתחום הטלקום והאינטרנט חוברים בימים אלה להקמת רשתות טלויזיה חדשות המשתמשות באינטרנט. גם כאן בישראל עושים בתים רבים בישראל שימוש בטכנולוגיות של העברת שידורי וידאו על גבי תשתיות פס רחב (VOD).
  3. GPS – נדמה שרשת הלווינים הבינלאומית המאפשרת מיקום והתמצאות במרחב עושה את דרכה לכל רכב ומכשיר טלפון נייד.
  4. הטמעת רשתות מדור שלישי ורביעי במכשירים ניידים – למעשה, התחזיות אומרות כי לא רחוק היום בו מספר הגולשים לאינטרנט באמצעות טלפונים ניידים ומחשבי כף יד יהיה על מספרם של הגולשים באמצעות מחשבים נייחים וניידים.
  5. טשטוש הגבולות בין סקטור האינטרנט לסקטור הטלקום – הטשטוש נגרם משום כניסה של שחקנים מעולם האינטרנט לתחום הטלקום. תוכניותיה של גוגל להיכנס לתחום הסלולר כבר השנה הן דוגמה טובה לתהליך.

SPDR S&P International Telecommunications Sector ETF  – Symbol: IST

WisdomTree International Communications Sector Fund – Symbol: DGG

iShares S&P Global Telecommunications Sector Index Fund – Symbol: IXP

Emerging Markets Telecommunications Fund Inc. – Symbol: ETF

כדאי לשים לב לארבעת ה- ETF-ים הללו, מכיוון שהם מתמקדים בחברות טלקום מכל העולם, שהן במקרים רבים חברות בינלאומיות. הביזור הזה מאפשרר למשקיע להנות גם מפוטנציאל הצמיחה הגדול של הסקטור, ומאידך להימנע מחשיפה רחבה מדי לשוק האמריקאי. אם בכל-זאת מעוניינים להתמקד בבלו-צ'יפ האמריקאיות הענקיות, להלן הרשימה המלאה:

Vanguard Telecommunciation Services ETF – Symbol: VOX

iShares Dow Jones U.S. Telecommunications Sector Index Fund – Symbol: IYZ

Merrill Lynch Telecom HOLDRs – Symbol: TTH

PowerShares FTSE RAFI Telecom & Technology Sector Portfolio – Symbol: PRFQ

Merrill Lynch Wireless HOLDRs – Symbol: WMH

PowerShares Dynamic Telecommunications & Wireless Portfolio – Symbol: PTE

שתי הממונפות הבאות מיועדות לשחקני הלונג/שורט על סקטור הטלקום:

Ultra Telecommunications ProShares – Symbol: LTL

UltraShort Telecommunications ProShares – Symbol: TLL

שלח תגובה