קופת גמל בניהול אישי (IRA) – המרוויחות הגדולות: תעודות סל

ירון קאופמן, 11 אוג' 2008

מאז שנת 2006 מועלה שובו ושוב על ידי משרד האוצר נושא עיגון תקנות חיסכון פנסיוני באמצעות קופת גמל בניהול אישי. כרגע הנושא תקוע בועדת הכספים של הכנסת. מעיון בנוסח האחרון באתר משרד האוצר נראה כי נעשתה כאן עבודה טובה למדי, שאכן תקדם את המטרות אותן רוצים להשיג באוצר: הגדלת אפשרויות הבחירה של החוסך, הגברת התחרות בשוק החסכון הפנסיוני, ביזור מספר מקבלי החלטות ההשקעה, עידוד פיתוח מוצרים פיננסיים חדשים. היתרון הגדול ביותר מבחינתו של החוסך הוא היכולת להוריד באופן משמעותי את דמי הניהול הנגבים ממנו. ניתן להעריך אישור התקנות יביא לצמיחה מואצת יותר של ענף תעודות-הסל, שכן חוסכים רבים יעדיפו לחסוך באמצעות תעודות-סל, המהוות אפיק חסכון אופטימלי בדמי ניהול נמוכים.

מהי קרן גמל בניהול אישי ?

זוהי קרן גמל בה מקבל ההחלטות לגבי מרכיביה הוא החוסך עצמו. הוא יכול עדיין לעשות זאת בעזרתו של מנהל תיקים, אך אז גובה דמי הניהול אותם גובה מנהל התיקים יקבע בין החוסך לבין מנהל התיקים. בשני המקרים זה יהיה זול משמעותית ממה שמקובל לגבות כיום מהחוסך. עמלת הפצה ועמלת ייעוץ מתמשך לא ניתן יהיה לגבות מחוסכים בקרן גמל בניהול אישי.

כמובן, קרן גמל בניהול אישי לא מתאימה ולא מומלצת לכל אחד. מרבית החוסכים ימשיכו לתת למנהלי קרנות-גמל לנהל את כספם תמורת עמלות גבוהות יותר: מרבית החוסכים אינם בקיאים בתורת ביזור והקצאת נכסים, או שאינם מעוניינים בטרדה הכרוכה בפניה למנהל תיקים מקצועי. בארה"ב אפיק החסכון הזה (IRA) קיים מאז 1974, באנגליה מאז 1990 (SIPP). למעשה, קיום אפיק החסכון הפנסיוני ההזה היה אחד הזרזים המשמעותיים למהפכת ה-ETF-ים בארצות הללו, משום שמשקיעים חיפשו מוצרים מבוזרים בדמי ניהול נמוכים לניהולו.

באמצעות ניהול אישי יכולים חוסכים להתאים את נכסי קרן הגמל שלהם כך שיתאמו לגילם, עיתוי הנזילות הנדרש, טווחי זמן הצפויים של השקעות אחרות, רמת הכנסה, רמת חיים, מטרותיהם ועוד. התאמה אישית שכזו אינה מתאפשרת בקרנות-גמל הקיימות, אשר נדרשות לניהול תיק אחיד אשר אמור לענות על צרכי כמה שיותר עמיתים. חוסכים רבים אף מאוכזבים מרמת הניהול לה זכו בקרנות-הגמל הקיימות, ואינם סומכים על אף מנהל קרן-גמל.

מדוע תעודות-סל יהוו חלק מכל קרן גמל בניהול אישי ?

היתרונות של ניהול תיק השקעות רגיל באמצעות תעודות-סל חלים גם במקרה של ניהול עצמאי של קרן גמל.

 1. תעודות-סל מאפשרות ביזור רחב, ההכרחי להורדת רמת הסיכון הכוללת של התיק.
 2. באמצעות תעודות-סל ניתן לבצע אופטימיזציה של נכסי המשקיע כך שיתקבל הרכב התיק היעיל ביותר (האופטימלי) – בו המשקיע מקבל את התשואה הגבוהה ביותר אותה הוא יכול להשיג עבור רמת הסיכון לה הוא בוחר להיחשף. עושים זאת באמצעות שיטת "הקצאת נכסים" (Asset Allocation).

לאילו סוגי תעודות-סל יהיה ביקוש רב בקרנות גמל בניהול אישי ?

 1. תעודות-סל בעלות תאריך יעד – אשר הרכבן משתנה על פי וותק. הרחבנו על תעודות-סל כאלו בעבר וכינינו אותן "שגר ושכח". בארץ יש כבר שתי תעודות כאלו. בארה"ב זו תעשיה שלמה.
 2. תעודות אג"ח ומק"מ – תעודות-סל הכוללות נכסים חסרי-סיכון יהיו ודאי חלק מכל תיק חיסכון פנסיוני.
 3. תעודות סל על מדדי מניות בינלאומיים רחבים ככל הניתן.
 4. תעודות סל על מדדי יחוס מקובלים ורחבים – כגון תעודות על מדדי S&P 500, Russel, Dow Jones.

מהן הסכנות בשימוש בתעודות-סל לניהול קרן גמל בניהול אישי ?

אותן הסכנות הנכונות בניהול תיק-השקעות רגיל לטווח ארוך. בשל טווח ההשקעה הארוך אליו נדרש המשקיע בחיסכון פנסיוני, משתנה טווח הזמן הוא חשוב במיוחד, ומשקיעים הנוטים לזיגזוג בין השקעות ראוי שלא ינהלו את תיקי הפנסיה שלהם בעצמם.

תגובות

8 תגובות על הכתבה קופת גמל בניהול אישי (IRA) – המרוויחות הגדולות: תעודות סל
 1. רפאל קרמונה

  הי,
  תעודות הסל משלנו מסוג טארגט, נבנו במיוחד למטרה זו.(IRA)
  לאחרונה כתבתי מאמר בנושא.

  להשתמע.

  רפאל

 2. Medhat

  All things coseddnrei, this is a first class post

 3. Robert

  Well I guess I don't have to spend the weekend figruing this one out!

 4. car insurance cheap

  My hat is off to your astute command over this topic-bravo!

 5. http://carcomparisonhere.org/kia-sportage-vs-hyundai-tucson-2013-peru.php

  For the love of God, keep writing these articles.

 6. http://artisticwebsitecreations.com/discounted-car-insurance-for-nurses.html

  That's 2 clever by half and 2×2 clever 4 me. Thanks!

 7. auto insurance quotes

  Insights like this liven things up around here.

 8. insurance car

  Finding this post has solved my problem

שלח תגובה