המזרח התיכון – הלהיט החדש למשקיעי תעודות-סל

ירון קאופמן, 6 אוג' 2008

פוטנצאיל צמיחה במזרח התיכוןבעוד מדדי המניות בבורסות של מדינות מפותחות ומתפתחות צונחים בתקופה האחרונה לצד האטה גלובלית וסימני מיתון, איזור אחד בעולם נהנה מצמיחה חסרת תקדים. מדובר בבורסות המזרח התיכון שלנו, אשר מושכות את אור הזרקורים בתקופה האחרונה. משקיעים מכל העולם – אשר משכו את כספם מאפיקים מניתיים מפסידים – לוטשים כעת עיניים אל התשואות הגבוהות במדינות עתירות הנפט. בחודש האחרון הונפקו 3 ETF-ים הממוקדים באיזור המזרח התיכון ובעיקר במדינות המפרץ הפרסי. ישראל, אגב, איננה חלק מהאיזור מנקודת המבט של המשקיעים, אשר אינם רואים בה "שוק-ספר". ישראל נחשבת לשוק מתעורר אשר בדרכו להיות שוק מפותח. הסיבה המרכזית לעליות המחירים בבורסות המזרח התיכון היא כמובן עליית מחירי הנפט בשנים האחרונות וזרימת הכסף לאיזור כתוצאה מכך. נכון להיום כל הבורסות במזרח התיכון עלו מתחילת השנה, מלבד זו של מצרים. מן החגיגה נהנו כל חברות כלל הסקטורים.

מדינות המזרח התיכון (מלבד ישראל) נחשבות בקרב מנהלי השקעות לשוקי ספר. למונח שוק-ספר – Frontier Market – אין עדיין הגדרה חד-משמעית המקובלת על מנהלי ההשקעות. מדובר בדרך-כלל בשוק קטן שעדיין אינו שייך לקטגוריית המדינות המתפתחות, או שווקים מתעוררים. קולומביה, צ'ילה, פקיסטן ופרו הן דוגמאות טובות לשוקי-ספר. לגבי וייטנאם הדעות חלוקות: חלק ממנהלי ההשקעות כבר יראו בה מדינה מתעוררת. שוקי הספר אינם פתוחים בדרך-כלל בפני משקיעים פרטיים ומוסדיים ממגוון סיבות: סחירות נמוכה, מגבלות חוקיות להשקעה או אי קיומה של בורסת ניירות-ערך. יתרה מכך, משקיעים לא התענינו בשווקים כאלו, מכיוון שהם היו כרוכים בתשואות שלא הצדיקו את רמת הסיכון הגבוהה. אולם הגלובליזציה שינתה את פני הדברים. כעת יכולות מדינות אלו לנצל את המשאב בו יש להן יתרון יחסי על פני המערב: כוח עבודה צעיר וזול. התוצאה היא צמיחה חדה בתל"ג ובתשואות החברות בשוקי הספר.

 חברות הנפט של מדינות האיזור נמצאות בידיים ממשלתיות ופרטיות ואינן נסחרות בבורסות כמעט. הסקטור העיקרי הנסחר בבורסות שלהן הוא הסקטור הבנקאי והפיננסי, וכך גם ב- ETF-ים עליהן. הכסף וזרם ההשקעות שנכנסים למדינה בעקבות הנפט הם הממריצים את שוקי ההון המקומיים. חשוב להבין שבניגוד לבורסות בעולם המערבי, מצב השווקים בבורסות אינו בהכרח אינדיקטור למצב הכלכלי (כמו במקרה של מצרים ולבנון).

  1. בחריין – המרכז הפיננסי של העולם הערבי, בעיקר בתחום הבנקאות וההשקעות. בחריין נחשבת למרכז הבנקאות של העולם המוסלמי (בנקאות הכפופה לחוקי השרי'עה). זהו הסקטור השני בגודלו בבחריין (אחרי תעשיית זיקוק הנפט). בחריין היא  מרכז גדול של זיקוק נפט אשר הופק בערב הסעודית. הבורסה המקומית עלתה ב – 33% מתחילת 2007.
  2. איחוד האמירויות – אחת מהכלכלות הצומחות ביותר בעולם עקב היותה אחת ממפיקות הנפט והגז הטבעי הגדולות בעולם. אחוז ניכר מעתודות הנפט העולמיות נמצא בה. בורסה מקומית אחת בדובאי (32% עליה מתחילת 2007) והשניה באבו דאבי (66% עלייה מתחילת 2007).
  3. כווית – מלבד הנפט ותעשיית זיקוק הנפט, האחראים לכמעט 50% מהתל"ג – קיים סקטור בנקאי מפותח מאוד ובורסה מקומית, השניה בגודלה במזה"ת, אשר עלתה בכ- 50% מתחילת 2007.
  4. מצרים – עלתה ב – 26% מתחילת 2007. זוהי הבורסה שעלתה הכי פחות במזרח התיכון. מאז 2005 הכלכלה צומחת בקצבים של 5%-7% לשנה.
  5. לבנון – בורסת ביירות (מדד BLOM) עלתה ב- 70% מתחילת 2007. למרות תקופה של ירידות שערים לפני ובעקבות מלחמת לבנון השניה, שוק ההון המקומי טיפס חדות מאז.
  6. מרוקו – בורסת קאזבלנקה עלתה ב- 50% מתחילת 2007.
  7. עומאן – הבורסה המקומית עלתה ב- 79% מתחילת 2007.
  8. קטאר – הבורסה המקומית עלתה ב- 66% מתחילת 2007. נפט וגז טבעי מהווים 70% מהתוצר המקומי.

מלבד הסיכוי לתשואות אטרקטיביות, מגלמים שוקי הספר והמזרח התיכון במיוחד, חידוש משמעותי מבחינת מנהלי השקעות: קשר נמוך מאוד למדדי היחוס האמריקאיים. משקיעים המשתמשים ב- ETF-ים או תעודות-סל לביזור תיק ההשקעות שלהם מחפשים תמיד נכסים בעלי קשר (מתאם, או קורלציה) נמוך ככל הניתן, על מנת להוריד את רמת הסיכון הכוללת של התיק שלהם. שוקי-ספר אף מספקים להם פוטנציאל תשואה גבוה (לצד רמת סיכון גבוהה מאוד, כמובן(.שלושת ה- ETF-ים החדשים שהונפקו שונים מבחינת המדיות בהן הם מושקעים וכן מבחינת משקל הסקטורים השונים במדדים.

PowerShares MENA Frontier Countries Portfolio – NASDAQ:PNMA

ה- ETF הראשון שהונפק הממוקד באיזור הונפק על ידי ענקית ה- ETF-ים PowerShares. הוא עוקב אחר מדד נאסד"ק המזרח התיכון וצפון אפריקה NASDAQ OMX Middle East North Africa Index. המדד מכסה כרגע את כווית, בחריין, קטר, איחוד האמירויות, עומן, לבנון, מצריים, ירדן ומרוקו. דמי הניהול שלו הם 0.95%. המשקלות נקבעים לפי מינימום שווי שוק, ולא יותר מ- 10 מניות לכל מדינה. המדינות הזוכות ליצוג הגבוה ביותר במדד הן מצרים וכווית – כ- 20% מהמדד לכל אחת. כ- 60% ממנו מרוכזים במגזר הפיננסי, מה שהופך אותו למוטה מאוד פיננסים.

WisdomTree Middle East Dividend Fund – NASDAQ:GULF

ה- ETF השני אשר הונפק על המזרח התיכון הוא מבית WisdomTree, מנפיקה חדשה יחסית בארה"ב, אשר מוכנה להציע אותו בדמי הניהול הזולים ביותר על האיזור: 0.88%. בניגוד ל- PNMA הוא אינו כולל את לבנון במדד, דבר שעשוי להפוך אותו למעט יותר אטרקטיבי בקרב משקיעים ישראליים. כווית (25%) ואיחוד האמירויות (17%) הן המדינות בעלות הייצוג הגדול ביותר במדד. המניות הכלולות בו נבחרות גם על ידי שווי שוק גבוה וגם על ידי % הדיבידנד המחולק על ידי החברות הכלולות בו. גם הוא מוטה למגזר הפיננסי, אך מעט פחות מ- PNMA: כ- 50% מרוכזים במגזר זה. מגזר הטלקום זוכה אף הוא ליצוג משמעותי – כרבע מהמדד.

Market Vectors Gulf States Index ETF – NYSE:MES

זהו ה- ETF האחרון שהונפק, ממש בשבוע שעבר. המנפיקה היא Van Eck, המזוהה בדרך כלל עם השקעות בסחורות וחקלאות. הוא ממוקד בחברות שמרכז פעילותן במדינות החברות בארגון ה- Gulf Cooperation Council (GCC), אשר שווי השוק שלהן לפחות 100 מיליון $ והן סחירות מאוד. מדינות ה- GCC הן כווית, איחוד האמירויות, קטאר, עומאן, בחריין – מה שהופך את ה- ETF הזה לרגיש מאוד למחירי הנפט. בנוסף, יותר מ- 70% ממנו מרוכזים במגזר הפיננסי, כך שהוא רגיש במיוחד.

במסגרת קבלת החלטה לגבי שילוב איזור המזרח התיכון בתיק השקעות מבוזר, יש לקחת בחשבון שלושה חסרונות מהותיים: ראשית, מדובר בנכסים בעלי רמת סיכון גבוהה במיוחד, הרגישים מאוד לשינויים במחירי הנפט. שנית, דמי הניהול הנגבים בהם נחשבים לגבוהים יחסית בעולם ה- ETF-ים. המשתנה האחרון אשר עשוי להשפיע על ישראלים רבים, הוא עצם ההשקעה בחברות ערביות. ETF-ים מחוייבים להחזיק בפועל במניות החברות הכלולות במדדים אותם הם עוקבים, ולכן רכישת ETF משמעה השקעה בחברה ממדינה ערבית.

כל המוצרים נסחרים בדולר אמריקאי וחשופים לסיכוני ייקור המטבע מול השקל. בנוסף נחשף המשקיע לסיכוני שערי מטבעות מקומיים בהם נסחרות החברות הציבוריות בבורסות המזרח התיכון. משקיע ישראלי רשאי לרכוש ETF-ים בבורסות ארה"ב כמו כל מניה אחרת הנסחרת בהם. עד כה לא הונפקו תעודות-סל ישראליות הממוקדות באיזור המזרח התיכון.

שלח תגובה