מדוע משתמש נגיד בנק ישראל בנשק לא קונבנציונאלי ?

ירון קאופמן, 13 יולי 2008

כנראה שנגיד בנק ישראל קרא גם הוא את הספר "The Tipping Point", אחרת לא היה מבצע מהלך הלקוח מתחום השיווק ופסיכולוגיית ההמונים: התערבות בשוק המט"ח ה"חופשי", המסכנת את מדינת ישראל בכניסה למעגל האינפלציוני. הרעיון פשוט – אם יקנה בנק ישראל דולרים באופן קבוע, נגיע לנקודה מסויימת בה תשתנה מגמת השוק המובילה לייסוף השקל.

אבל נגיד בנק ישראל מוטרד מאוד מנושא התחזקות השקל : כמשקיעים ביקורתיים עלינו לשאול מדוע בחר הנגיד להשתמש בנשק לא קונבציונאלי ? מדוע הנשק הקונבציונאלי – הריבית – אינו אפקטיבי ? האם המצב כל כך לא יציב ?

להלן שני סימפטומים, אשר הביאו את הנגיד לעשות את הצעד:

  1. בנאומו האחרון בכנס קיסריה (3 ביולי 2008) אמר נגיד בנק ישראל שלא ברור מדוע האינפלציה בישראל עלתה מעבר ליעד. בכל העולם יש עליה באינפלציה בגלל עליית מחירי הנפט והמזון, אבל בישראל האינפלציה היתה צפויה להיות מרוסנת על ידי הדולר החלש.
  2. באותו הנאום  אמר הנגיד שהוא לא מבין מה קרה לשקל: השקל היה אמנם צפוי להתחזק מכיוון שהדולר נחלש בעולם ויש עודף במאזן התשלומים, אבל השקל התחזק הרבה מעבר לכך. הבנק שלל את האפשרות שהסיבה לכך היא פעילות ספקולציה של משקיעים.

הנגיד פחות מוטרד מהאינפלציה. הוא סבור שהאינפלציה תרד אם בנק ישראל יעלה בקצב איטי את הריבית בחודשים הקרובים. מה שיותר מטריד אותו היא הצמיחה, ולכן בחר בנשק הזה. הכלכלה הישראלית צומחת זו השנה החמישית, אך עדיין רחוקה מיציבות. האטה ואולי אפילו מיתון כבר כמעט כאן והוא חושש שישראל לא תשרוד אותם עם שקל כל כך חזק. במצב כזה – הוא יודע – היצואנים יסגרו את המפעלים: הרי עוד לפני המיתון הם כבר הפסידו המון. הפעם גם האמריקאים – העסוקים בבעיות הכלכליות הפנימיות שלהם – לא יוכלו לבוא לעזרנו כשם שעשו ב- 2003. הנגיד לא חושב שתהיה כאן סטגפלציה. הוא חושש מסטגנציה או בעברית: קפאון, ובצידו אבטלה.

ומה יקרה אם הנגיד לא יצליח להחליש את השקל לאורך זמן ?

אז כלכלת ישראל תהיה בבעיה חמורה מאוד.

משקיעים לטווח קצר בשוק ההון צריכים לראות את הצעד הפתאומי של הנגיד כאיתות פסימי כמעט בכל תרחיש. מדדי ת"א 25 ות"א 100 ירדו עד כה כ- 20% בשנה האחרונה.

1104082 מבט ת"א 25 חסר

1107978 מבט חסר ת"א 100

1101807 אינדקס שורט 25

1101815 אינדקס שורט 100

1099779 קסם שורט ת"א 25 ב'

1099241 תכלית חסר ת"א 25

שלח תגובה