למה לסחור בגזים מזהמים?

ליאור ליבמן, 6 יולי 2008

ETFים של גזים מזהמיםכחלק מאמנת קיוטו למלחמה בהתחממות הגלובלית ופליטת גזי החממה (או גזים פחממניים) הוחלט להגביל את פליטת גזים אלו. בנוסף, הוחלט שחברה אשר תרצה לחרוג מכמות הגזים אותם אושר לה לפלוט תצטרך לקנות זכויות לפליטת גזים מחברה אחרת.

Carbon Emission Credits או זכויות פליטת פחמן דו-חמצני מאפשרות למעשה לחברה או ארגון לפלוט כמות מסוימת הנמדדת בטונות פחמן דו- חמצני בתקופה מסוימת. חברות אשר פולטות יותר פחמן דו- חמצני מהמותר להם נדרשות כאמור לקנות זכויות נוספות מחברות מזהמות פחות ובכך מתוגמלות החברות הפחות מזהמות ונוצר מניע לחברות מזהמות להפחית את פליטת הגזים.

בחודש יוני הנפיקה Barclays את iPath Global Carbon ETN- GRN, אשר עוקב אחר Barclays Capital Global Carbon Index Total Return. מדד המיצג את מחירי התוכניות הנזילות ביותר למסחר בגזים פחמניים ומהווה אמת מידה למסחר בגזים אלו.

ה- ETN החדש יאפשר גישה לתחום מעניין זה של מסחר בפליטת גזי חממה. שוק ששוויו מוערך בכ- 50 מיליארדר דולר בשנה. GRN מצטרף לשורה ארוכה של ETFים ו- ETNים שהונפקו לאחרונה ועוסקים בתחומי איכות הסביבה ואנרגיה ירוקה.

בנוסף, Xshares, מנפיקת ETFים שחרטה על דיגלה להיות חדשנית בתחום ה- ETFים הודיעה בתחילת השנה על שיתוף פעולה עם בורסת האקלים של שיקגו (Chicago Climate Exchange, Inc.- CCX) המהווה את השוק השני בגודלו בעולם למסחר בפליטת פחמן דו- חמצני.

Xshares זכתה לאחרונה בפרס מנפיקת ה- ETFים היצירתית של אמריקה: "Most Innovative ETF Product Award for the Americas".

ETFים ותעודות סל נוספות בתחום האנרגיה הירוקה: PBWPBD, QCLN, GEX, מבט אנרגיה חלופית וקסם קלינטק

שלח תגובה