זום על Vanguard וואנגרד

ירון קאופמן, 3 יולי 2008

וואנגרד היא מנפיקת ה- ETF-ים השלישית בגודלה בארה"ב. בסוף 2007 החזיקה בנכסים של מעל 42 מיליארד $. למרות הדומיננטיות שלה בתחום קרנות הנאמנות המדדיות בארה"ב, הרי שבזירת ה- ETF-ים היא אינה מצליחה להדביק את שתי מתחרותיה הגדולות, BGI ו- SSgA. למעשה, BGI גדולה ממנה פי 8 ו- SSgA גדולה ממנה פי 4. זה מעט מוזר, בהתחשב בעובדה שוואנגרד הציגה לעולם את קרן האינדקס הראשונה. הסיבה המרכזית לכך היא שוואנגרד איחרה את הרכבת, והציגה את ה- ETF הראשון שלה – Vanguard Total Stock Market VIPERs (סימול: VTI) – רק בשנת 2001, שמונה שנים אחרי שהוצג ה- ETF הראשון בארה"ב. כאשר היא נכנסה לתמונה, זוהה כבר המונח ETF עם המותג iShares של BGI.

בשנת 1951, במסגרת עבודת סיום לתואר BA, גילה ג'ון בוגל – המייסד והמנכ"ל הפורש של Vanguard -  ש – 75% מנהלי קרנות הנאמנות בארה"ב אינם משיגים תשואה גבוהה יותר ממדד S&P 500 , אשר בטווח הארוך עולה תמיד. גם מנהלים שכן הצליחו להכות אותו מביניהם, השיגו בסופו של דבר תשואה נמוכה ממנו בשל עלויות הניהול ועלויות הקניה והמכירה. לפיכך קבע שהכי כדאי למשקיע ל"קנות" את כל מניות המדד. בשנת 1976 הוא אף הציג לעולם את קרן הנאמנות הראשונה שנצמדה למדד S&P 500.

בפרק זמן של שני עשורים הפכה וואנגרד לשם נרדף להשקעות אינדקס, ולחביבתם של פרופסורים במימון ומנהלי השקעות מקצועיים. בעוד רוב מוחלט של קרנות הנאמנות בארה"ב ובעולם השיגו תשואת חסר לעומת המדדים הרחבים, קרנות הנאמנות של וואנגרד הוכיחו עצמן שוב ושוב. ג'ון בוגל הפך את קרנות האינדקס למכשיר השקעות פופולרי בדמי ניהול נמוכים. דבר נוסף שגרם לוואנגרד להתחבב על משקיעים, היה שבעלי המניות של וואנגרד עצמה הן הקרנות שלה, ולכן היא רואה תמיד את טובת מחזיקי הקרנות.

פילוסופיית ההשקעות של וואנגרד נותרה היום כבעבר: בבואנו להשקיע יש להתמקד רק במשתנים בהם אנחנו יכולים לשלוט באופן מוכח: טווח השקעה ארוך בלבד, ביזור רחב ככל הניתן, דמי ניהול נמוכים והקצאת נכסים על בסיס נתונים הסטוריים כמותיים של סיכון/תשואה.

מותג ה- ETF-ים שאותו אימצה Vanguard בשנת 2001 היה VIPERs. וואנגרד רצתה לבדל את עצמה מהמתחרים ובו בזמן להראות למשקיעים שבעצם מדובר באותן קרנות נאמנות אותן הציגה בעבר. לכן היא הוציאה פטנט על סוג ה- ETF אותו היא מנפיקה. ה- ETF-ים של וואנגרד הם בעצם סוג של מניה בקרן נאמנות פתוחה רגילה. כלומר, כל ETF של וואנגרד נסחר גם כקרן נאמנות רגילה אשר נקנית ונמכרת בסוף היום, וגם כ-ETF הנסחר כמו כל מניה רגילה. כיום וואנגרד כבר אינה משתמשת במותג VIPERs, אבל עדיין משתמשת באותו עקרון.

וואנגרד הנפיקה עד היום 38 ETF-ים. האחרון שבהם הוא התשובה של וואנגרד ל- ACWI של iShares, אותו סיקרנו בהרחבה בעבר. שמו הוא Total World Stock ETF וסימולו VT. המדד עליו הוא מבוסס (מבית FTSE) הוא אחד המדדים הרחבים והמבוזרים ביותר בעולם והוא כולל 2,910 מניות מ- 47 מדינות. דמי הניהול של המוצר החדש הם 0.25%, כך שניתן בהחלט לומר שהוא אכן מייצג את פילוסופיית ההשקעות של וואנגרד. מוצר כזה, למעשה מסוגל לכסות באופן מלא את המרכיב המנייתי כולו בתיק של משקיע לטווח-ארוך, אשר מעוניין בחשיפה גלובלית אמיתית. אפילו לישראל יש יצוג במדד, של כרבע אחוז.

אחרי פרישתו מתפקיד המנכ"ל ויו"ר וואנגרד, הביע ג'ון בוגל במאמר לוול סטריט ג'ורנל את  דעתו בנוגע לפופולריות הרחבה של מוצרי ה- ETF בשוק ההון האמריקאי. במאמר הוא מצביע על כך שרק 12 מבין 690 ה- ETF-ים הנסחרים בארה"ב מבוזרים במידה רחבה מספיק, המגלמת יתרונות עבור המשקיע, לפי תורתו. שאר ה- ETF-ים, הספציפיים יותר, משמשים למטרות ספקולציה ועלויות הקניה והמכירה שלהם הם בבחינת הפסד למשקיעים. אפקטיביות המדדים עליהם הם מבוססים (הוא מביא כדוגמא את המדדים המתבססים על דיבידנדים) אינה מוכחת בטווח הארוך.

תגובות

3 תגובות על הכתבה זום על Vanguard וואנגרד
 1. דותן

  מספר שאלות:

  1. מהי מדיניות חלוקת הדיבידנדים של Total World Stock ETF ?
  2. אם אני קונה את התעודה בדולרים דרך חברת השקעות ישראלית (הראל) כמה מס אני משלם על רווחים ולמי?
  3. האם התעודה תהיה רשומה על שמי כמו ניירות ערך ישראלים?
  4. מה היא בעצם החשיפה שלי לשערי חליפין בתעודה זו?

  תודה,
  דותן.

 2. ירון קאופמן

  היי דותן עניתי לך תשובה בפורום

 3. Mccayde

  I had no idea how to approach this bfoere—now I’m locked and loaded.

שלח תגובה