אירלנד

ירון קאופמן, 2 יולי 2008

ireland1.jpg

עד שנות ה- 90 סבלה אירלנד מבעיות עוני , אבטלה ואינפלציה . בראשית שנות ה- 90 החלה אירלנד לפעול במספר חזיתות על מנת לבלום את האינפלמציה, להוריד מיסים, לקצץ בהוצאות הממשלתיות, לשפר את החינוך ולעודד השקעות זרות.שנות ה- 90 סימנו תחילתו של עידן חדש בכלכלה האירית, המאופיין בשגשוג כלכלי חסר תקדים. בשיאו, צמחה הכלכלה האירית ב-10% בין השנים 1995-2000.

כיום אירלנד היא אחת המדינות העשירות באירופה. היא חברה באיחוד האירופי וב- OECD. מה שמניע את הכלכלה שלה יותר מכל הוא יצוא כימיקלים, מכונות, מזון ותרופות. נכון להיום אירלנד מייצאת 60% יותר מאשר היא מייבאת, וצומחת בקצב של 3% בשנה – קצב המהווה האטה לעומת שנים קודמות, המיוחסת להאטה הגלובלית ולירידת מחירי הדיור. רמת האבטלה נמוכה  ועומדת על כ-4%. התושבים  נהנים ממערכת חינוך הנחשבת לאחת הטובות בעולם.
הבורסה של דבלין קטנה יחסית וחברות איריות רבות נסחרות בבורסת לונדון ובבורסת NASDAQ. שוק ההון האירי סבל בשנה האחרונה ירידות שערים חדות, כמו בבורסות אחרות בעולם.

ETF חדש שהנפיקה Northern Trust בחודש יוני נסחר על מדד ISEQ 20 הכולל את 20 החברות האיריות הגדולות ביותר והסחירות ביותר הנסחרות בבורסת דבלין. ה- ETF נסחר בבורסת NYSE Arca תחת הסימול IQE וגובה דמי ניהול של 0.47%. ה- ETF החדש מוטה מגזר הפיננסים (40%), התשתיות (20%) והתרופות (15%).
במקביל אליו צפויים להיות מונפקים לפחות עוד שני ETF-ים על מדדי אירלנד (PowerShares ו- SSgA עומדות להנפיק שני מוצרים על מדדים איריים רחבים יותר).בישראל טרם הונפקה תעודת-סל על אירלנד.

כפי שתיארנו בכתבה אודות אסטרטגיית ליבה-לוויין, רצוי להשתמש בתעודות-סל על מדינות בודדות במסגרת תיק לטווח ארוך שעיקרו מוקדש למדדים רחבים  ומבוזרים.

תגובות

תגובה אחת על הכתבה אירלנד
  1. בן אירלנד

    אני לא בטוח שהETF שהונפק יעשה את השינוי שמצפים ממנו

שלח תגובה