תעודות סל על מחירי דיור בארצות-הברית

ירון קאופמן, 1 יולי 2008

 

housing1.jpg

בשנים 2001-2005 עלו מחירי הדיור בארה"ב בצורה חדה, עד למימדים שזכו לכינוי התקשורתי "בועת נדל"ן". שתי סיבות עיקריות שתרמו להתפתחות הבועה היו הריבית הזולה שהנהיג הבנק הפדרלי במשק האמריקאי מאז שנת 2000, ומדיניות מתירנית מדי של מתן אשראי ללווים (באמצעות משכנתאות מסוג "סאב-פריים").
בעקבות שורה של העלאות ריבית תכופות שינה שוק מחירי הבתים בארה"ב בתחילת שנת 2006 כיוון, ומחירי הבתים ברחבי ארה"ב צנחו ב- 15% עד 25%. המשבר בשוק הנדל"ן היה הגורם המיידי לפרוץ משבר פיננסי במרץ 2007 (משבר הסאב-פריים), כאשר התברר כי המוני רוכשי בתים לא מסוגלים לעמוד בהחזרי ההלוואות שלקחו, בשל הריבית הגבוהה אשר נכפתה עליהם. רבים מהם מצאו עצמם חייבים הרבה יותר משווי הנכס הנדל"ני אותו קנו. הבנקים אשר הילוו להם בעבר, הפכו עכשיו לנושים המעקלים את בתיהם ומעמידים אותם למכירה. מנגד, הם אף נמנעים ממתן הלוואות חדשות. התוצאה היא עודף היצע אדיר של בתים והמשך ירידת מחירים. במטרה לייצב את שוק הנדל"ן, החליט הסנאט האמריקאי לנקוט שורה של צעדים אשר יגנו על חלק מן הלווים מפני עיקול.

משקיעים רבים, שעד כה התרגלו לחשוב על נדל"ן כעל נכס צומח חסר-סיכון, משנים כעת את התפיסה ומבינים כי מדובר בנכס מסוכן ולא נזיל, אשר מינוף שלו מסוכן כמו מינוף של כל נכס אחר. מנפיקות ה-ETF האמריקאיות, אשר הופתעו מהצלחת המוצרים העוקבים את מחיר הנפט הגולמי בקרב משקיעים מוסדיים ופרטיים, מבינות כעת כי המשקיעים אוהבים מאוד מוצרים ספקולטיביים אשר עוקבים נכסים בהם עוסקות כותרות העיתונים. ומה הדבר שהכי מעסיק את האמריקאים כיום מלבד אנרגיה ? מחירי הנדל"ן. תעודות-סל ו- ETF-ים הם כלי השקעה גמישים מספיק כדי לאפשר סחירות של נכסים שאינם נסחרים בקלות, ממש כאילו היו מניות רגילות. בשנתיים האחרונות ראינו תעודות-סל על מתכות (זהב, כסף, פלטינה), סחורות (נפט ותוצריו, מזון) ומטבעות. התעודות החדשות פתחו למשקיעים אפשרויות חדשות שעד כה היו שמורות למשקיעים גדולים ומתוחכמים בשוקי החוזים העתידיים.

ההתפתחות האחרונה בעולם מוצרי המדדים נרשמה החודש כאשר המנפיקה MacroMarkets – אשר עד כה הנפיקה תעודות-סל זרות על נפט בלבד תחת שם המותג MacroShares – הודיעה כי היא עומדת להנפיק בקרוב בבורסת NYSE Arca שני ETF-ים ממונפים (האחד בפוזיציית לונג והשני בפוזיציית שורט) על מדד מחירי הבתים בארה"ב S&P/Case-Shiller Composite Home Price. המדד האמריקאי הפופולרי משקף את המחיר הממוצע של נדל"ן למגורים של משפחה אמריקאית אחת ב- 10 ערים גדולות ומרכזיות בארה"ב – ביניהן ניו-יורק, וושינגטון, מיאמי, שיקגו ובוסטון. המדד הזה מפורסם אחת לחודש, ומשקף את המחיר הממוצע ששרר בשוק לפני חודשיים. המדד ירד מאז תחילת 2006 ועד היום בכ- 15%.

MacroShares Major Metro Housing Up – Symbol: UMM

MacroShares Major Metro Housing Down – Symbol: DMM

עיתוי ההנפקה אינו מקרי, כמובן. משקיעים ספקולנטיים רבים מעוניינים להמר על כיוון שוק מחירי הבתים. חלקם סבורים כי מחירי הבתים הגיעו לתחתית, ולכן יהיו מעוניינים לנצל את המשבר כדי לרכוש את המדד בזול, ולהנות מתשואה עודפת כאשר המחירים יעלו חזרה. החברה אף תספק אפשרות הפוכה למשקיעים הסבורים כי מחירי הדירות יוסיפו לרדת, והיא לקנות תעודת שורט על המדד.

תגובות

תגובה אחת על הכתבה תעודות סל על מחירי דיור בארצות-הברית
  1. david atraghji

    שלום

    בינתיים החברה השיקה 2 תעודות מסוג ETS על מחיר נפט 100 $ התעודה הראשונה על מצב עליה והסימול שלה UOY

    התעודה השניה על מחיר נפט יורד הסימול שלה DOY

    שני התנודות הם על מחיר נפט מעל 100$ או מתחת מחיר 100$

שלח תגובה