לא רק נפט גולמי – ניתן לסחור גם במחירי הבנזין, גז טבעי ונפט להסקה באמצעות תעודות-סל

ירון קאופמן, 23 יוני 2008

petro1.jpg

הנפט הגולמי עובר דרך ארוכה מרגע שהוא פורץ מהאדמה ועד לניצולו כמקור אנרגיה. הרעש התקשורתי של החודשים האחרונים התמקד במחיר חבית נפט גולמי (המכונה גם נפט "קל", או נפט "מתוק"), אשר עלה בצורה חדה. הנפט הגולמי משמש לייצור בנזין המנוצל כדלק למנועי בעירה פנימית, בעיקר לצרכי תחבורה. אולם, הוא בהחלט לא מקור האנרגיה היחיד בשימוש יומיומי. מלבד הבנזין העולם משתמש בגז טבעי (למשל להפקת חשמל), בנפט להסקה ובפחם. משקיעים שאינם סוחרים בחוזים עתידיים על סחורות, היו יכולים להשקיע עד כה בנפט גולמי בלבד. לאחרונה הונפקו בארה"ב ETF-ים חדשים המאפשרים חשיפה למחירי בנזין, גז טבעי, נפט להסקה ופחם.

 1. בנזין – בנזין היא תערובת המבוססת על נפט גולמי שעבר תהליכי זיקוק, בשילוב עם מרכיבים נוספים. בנזין, כידוע, הוא הדלק העיקרי המשמש להנעת כלי-רכב ומטוסים. במהלך השנים פיתח העולם תלות כמעט מוחלטת בבנזין. העליה הקיצונית בביקוש לבנזין במדינות מתפתחות (כמו ברזיל וסין) היא הגורם העיקרי לעליה במחירו (אך לא הגורם היחיד). מחיר הבנזין מושפע ממשתנים רבים, ולא רק ממחיר חבית נפט גולמי. למשל, תהליכי ההסבה וההתייעלות שעוברים בתי זיקוק הנפט על מנת להתמודד עם הביקוש המוגבר לבנזין, מועמסים על מחיר הבנזין. שער הדולר הנמוך משפיע אף הוא. בישראל עלה מחיר הבנזין באופן מופחת מאשר בארה"ב, עקב חוסנו של השקל לעומת הדולר. ETF חדש על בנזין הונפק ב- AMEX תחת הסימול UGA. החברה המנפיקה אותו, Victoria Bay, היתה גם החברה הראשונה שהנפיקה בארה"ב בשנת 2006 את USO, ה-ETF הראשון על נפט גולמי. היא עוקבת את מחירו באמצעות רכישה קבועה של חוזים עתידיים עליו. ה- ETF נסחר בדולר אמריקאי. דמי הניהול שלו 0.6% וניתן לבצע עליו עסקאות שורט. מאז הנפקתו בסוף פברואר עלה בכ-30%. יש לשים לב שמלבד דמי הניהול שלו מחירו מושפע גם מפערים במחירי החוזים העתידיים (קונטנגו).
 2. גז טבעי – המשבר במחירי האנרגיה לא פסח גם על מחירי הגז הטבעי, שהאמירו מתחילת 2008 ביותר מ- 50%. גז טבעי משמש לייצור חשמל, כמקור אנרגיה להסקה, בתעשיית הדשנים ואף לצרכי תחבורה. הם אינם נחשבים למוצרים תחליפיים כיום, אך קיימות דוגמאות לחברות שביצעו הסבה לגז טבעי כמקור אנרגיה (כמו חברת החשמל בישראל). מכיוון שקיים כרגע עודף ביקוש בעולם גם לגז טבעי, כנראה שנשמע עליו יותר ויותר באמצעי התקשורת. UNG הוא ETF אמריקאי העוקב את מחירו, אשר הונפק אף הוא על ידי אותה המנפיקה. גם הוא גובה דמי ניהול של 0.6%.
 3. נפט להסקה – משמש להסקת מבנים ברחבי העולם. מחירו עלה השנה אף הוא בשיעור דומה למחיר הבנזין. UHN הוא ETF חדש שהונפק באפריל ועוקב את מחירו. בדומה לשני ה-ETF-ים הקודמים, גובה אף הוא דמי ניהול של 0.6%.
 4. פחם –  ETF חדש, מבית Van Eck , הונפק השנה ומשווק תחת מותג הסחורות  Market Vectors.ה- ETF כולל 60 חברות העוסקות בכריית, ייצור, ציוד לכרייה, הפקת חשמל מפחם. הסימול שלו הוא KOL, והוא כולל דמי ניהול של 0.65%. על פי העלון של המנפיקה, המדד עליו הוא מתבסס, Stowe Coal Index, השיג תשואה של 103% בשנה האחרונה, ובשלוש השנים האחרונות 43% לשנה. כ- 30% מהחברות במדד עליו מבוסס KOL  הן חברות סיניות – כלומר מדובר בהשקעה בסיכון גבוה אף מעבר לתנודתיות המגולמת בסטיית התקן. פחם הוא אחד ממקורות האנרגיה החשובים בעולם, ואחד הזמינים שבהם. הוא מקור האנרגיה החשוב ביותר ביצור חשמל, וכ- 40% מהחשמל בעולם מיוצר ממנו (בישראל 70% מהחשמל מופק מפחם). למעשה, 75% מהפחם בנכרה בעולם משמש לייצור חשמל. שליש מהפחם בעולם נכרה בסין והודו. בעולם ישנם רזרבות ידועות של פחם שיספיקו ל- 300 שנה בקצב הכרייה הנוכחי, אבל זה לא יקרה. למה ? כי פחם הוא אחד ממזהמי הסביבה המשמעותיים ביותר, והעולם הולך לקראת הגבלת השימוש בו. הסיבה לעליית מחירי הפחם בשנים האחרונות היא הביקוש המואץ לפחם כמקור אנרגיה בסין, אשר משתמשת בו ל- 80% מצריכת האנרגיה שלה. זהו גם הפוקוס של הביקורת כלפי סין כמזהמת סביבתית במגמת עליה, אשר ממשיכה לבנות תחנות חשמל מבוססות פחם ומוגדרת כיום כפולטת דו תחמוצת הפחמן הגדולה ביותר בעולם.

תגובות

2 תגובות על הכתבה לא רק נפט גולמי – ניתן לסחור גם במחירי הבנזין, גז טבעי ונפט להסקה באמצעות תעודות-סל
 1. ליאור

  שלום,
  נראה שהיה כדאי להכניס מחירים לאותו יום או גרף המראה את השנוי
  תודה
  ליאור

 2. טובה

  אפשר לקבל סקירה חדשה על הנפט ומגמתו להיום?

שלח תגובה