ETF-ים של סלי ETF

ירון קאופמן, 23 יוני 2008

pro1.jpg

תעשיית מוצרי המדדים האמריקאית ממשיכה לחדש. מאז 2007 החלו להיסחר ETF-ים אקטיביים (המנוהלים באופן אנושי בדומה לקרנות-נאמנות), ETF-ים הכוללים סלים של אלפי מניות מסביב לעולם, ETF-ים בעלי תאריך יעד רחוק, ETF-ים המבוססים על ניתוח טכני ועוד. מדובר במשפחות מוצרים המבוססות על מדדים חכמים ויצירתיים, שמטרתם לענות על צרכי המשקיעים ולנסות להכות את המדדים ה"מסורתיים": S&P 500 ומדד הדאו ג'ונס.

בסוף מאי הונפק זן אמריקאי חדש של מוצרי ETF על ידי חברת PowerShares, המנפיקה גם את QQQQ המפורסם, העוקב את 100 חברות הטכנולוגיה הגדולות. מדובר ב-3 ETF-ים, הכוללים בתוכם ETF-ים אחרים של המנפיקה. המוצרים החדשים טומנים בחובם חידוש מרעיש לעולם ההשקעות: יכולת המשקיע להשתמש בהם כחלופה מלאה למנהל ההשקעות שלו. PowerShares אינה הראשונה וכנראה שגם איננה האחרונה: בבורסה של טורונטו הונפקו לפני שנה שני מוצרים דומים על ידי Claymore.

בשנים האחרונות סופגים מנהלי ההשקעות – המוכרים למשקיעים הבוחרים שלא לנהל את כספם עצמאית – ביקורות נוקבות המתייחסות למידת יעילותם בבחירת מניות בודדות, לדמי-ניהול הגבוהים אותם הם גובים, לרמת התחלופה הגבוהה של ניירות-ערך בתיקיהם ולסכום המינימום הגבוה שהם דורשים להפקיד מכל משקיע חדש. בעקבות הביקורות, מתרחש בקרב מנהלי השקעות רבים תהליך של שינוי הגדרת התפקיד שלהם. בעוד שבעבר נתנו ללקוח שירות של Stock Picking (בחירת מניות שלדעתם יכו את המדדים המרכזיים), עתה תפקידם הוא להקצות באופן אופטימלי את כספו של המשקיע בין מגוון רחב של מוצרים המתאים ליחס התשואה/ סיכון אליו המשקיע מעוניין להיחשף (המונח המקצועי המשקף תפקיד זה הוא Asset Allocation).

PowerShares Autonomic Growth NFA Global Asset Portfolio – PTO

PowerShares Autonomic Balanced Growth NFA Global Asset Portfolio – PAO

PowerShares Autonomic Balanced NFA Global Asset Portfolio – PCA

כל אחד משלושת המוצרים החדשים משקף אסטרטגיית הקצאת נכסים שונה, המבטיחה אופטימיזציה קבועה של רמת התשואה לפרופיל סיכון מסוים. לדוגמה, PTO מתאימה למשקיע המוכן להיחשף לרמת הסיכון הגבוהה ביותר, ולכן 90% מהנכסים המרכיבים אותה הם מנייתיים, ורק 10% מושקעים בנכסים המבטיחים תשואה קבועה  (כגון אגרות-חוב). לעומתו, PCA הוא ETF הכולל רק 60% מניות, ולכן מתאים למשקיעים המעוניינים להיחשף לסיכון נמוך יותר. הביזור הרחב והבינלאומי המושג עקב העובדה שהמוצרים מבוססים בעצמם על ETF-ים מדדיים, מאפשר שמירה על רמת סיכון (הנמדדת באמצעות סטיית תקן) קבועה, ואופטימיזציה של התשואה המתקבלת מחשיפה לרמת הסיכון הזו. מדי רבעון מתבצע חישוב מחדש ואיזון של מרכיביהם.

יתרון נוסף המגולם במוצרים החדשניים הוא דמי הניהול הנמוכים יחסית אותם הם מציעים, לעומת דמי-הניהול הנגבים על ידי מנהלי השקעות: 0.25% בלבד (אם כי יש לזכור כי מתשואתם מנוכות עלויות הניהול של ה- ETF-ים המרכיבים אותם).

מהם החסרונות האפשריים של המוצרים ?

  1. אחת השאלות המרכזיות על פיהן יבחנו המוצרים החדשים היא האם אכן עלותם המצטברת תהיה נמוכה בסופו של דבר מעלות הניהול של מנהל השקעות. האיזון מחדש המתבצע מדי רבעון עשוי לפגוע בתשואתם.
  2. שאלה נוספת היא מדוע מתבצע איזון מחדש של מרכיביהם בתדירות גבוהה כל כך. מאוד יתכן כי איזון התיק מדי שנה מספיק בהחלט.
  3. בניגוד למוצרים האמריקאיים והישראליים הכוללים תאריך יעד ומשנים את רמת הסיכון בתיק בהתאם לו (המכונים גם מוצרי Life-cycle), רמת הסיכון של שלושת המוצרים החדשים אינה משתנה. משקיעים הרואים בהם תחליף לניהול מקצועי של תיק ההשקעות שלהם עשויים להתעלם מהעובדה הזו ולשכוח להחליפם בבוא העת להוריד את רמת הסיכון הנדרשת.
  4. המוצרים הללו מוטים לטובת המנפיקה: כל ה-ETF-ים הכלולים בהם שייכים ל- PowerShares, ולכן יש סכנה שהמנפיקה תשתמש בהם למטרה שיווקית.

האם נזכה לראות מוצרים כאלו גם בישראל ? לא ברור האם דווקא מכיוונן של מנפיקות תעודות-הסל הישראליות. תעודות-סל אינן מחזיקות בדרך-כלל במוצרים עליהם מבוסס המדד אותו הן עוקבות. עם זאת, הפופולריות של מוצרי ה- 80/20 ודומיהם מעידה על כך שציבור המשקיעים הישראלי מגלה התעניינות רבה במוצרים הכוללים תמהיל של ניירות-ערך ברמות סיכון שונות. קרנות-נאמנות רבות בישראל מיישמות אסטרטגיות דומות של הקצאת נכסים, אך דמי-הניהול ועלויות הקנייה והמכירה הופכות אותן ליקרות מאוד בהשוואה למוצרים האמריקאיים. בנוסף, הן אינן מציעות את כל מגוון היתרונות של תעודות-סל וה-ETF-ים.

את המוצרים החדשים ניתן לקנות בישראל דרך כל יועץ השקעות, כמו כל נייר-ערך אחר הנסחר בארה"ב.

שלח תגובה