משתנים נוספים המשפיעים על מחירי הנפט

ירון קאופמן, 5 יוני 2008

משתנים המשפיעים על מחיר הנפטבכתבה בתחילת פברואר פירטנו 7 משתנים המשפיעים על מחיר הנפט בטווח הקרוב, ועוד 3 משתנים המשפיעים על מחיר הנפט בטווח הבינוני ובטווח הארוך. גליון האקונומיסט האחרון נוקב בעוד כמה משתנים חשובים, ההופכים את המצב למורכב עוד יותר. בעוד העיתונאים והפוליטיקאים מתמקדים בצד הביקוש הגובר לנפט בעולם – בעיקר הודות לצמיחה המואצת של המדינות המתפתחות – הרי שגם יכולת ייצור הנפט של העולם מוגבלת מאוד:

 1. חוסר הלימה בין סוג הנפט הנמצא בביקוש גבוה לבין יכולת הייצור שלו במזקקות הנפט. נפט גולמי (המכונה גם נפט "מתוק", או פטרוליאום) מגיע למזקקות בשתי צורות – נפט "קל" ונפט "כבד". אלו הן שתי רמות של צמיגות נפט. מה שעלה לאחרונה הוא מחיר הנפט הקל, ממנו מייצרות המזקקות דלקים קלים בהם אנו משתמשים בחיי היום-יום . הנפט הכבד, המשמש בעיקר להסקה, נמצא כעת בעודף ומחירו ירד. במטרה לענות על הביקוש הרב, המזקקות מסבות עצמן לייצור של דלקים קלים מנפט קל וחייבות לפצות על ההפסדים שנוצרו בשל אי מכירת דלקים מנפט כבד ותהליך ההסבה עצמו. הן אף משקיעות כספים בתהליכים חדשניים להפקת דלקים קלים מנפט כבד (תהליכים כגון אלו שפירטנו עליהם בכתבה על חולות הנפט בקנדה). בטווח הקצר זה מעלה עוד יותר את מחיר הדלקים אותם הם מייצרים.
 2. עליית עלות פיתוח שדה-נפט חדש – כדי להפיק נפט צריך כיום לחפור עמוק יותר באיזורים קשים יותר לחפירה. שיקולים חדשים של שמירה על איכות הסביבה ולאומנות באיזורי הפקת נפט מעלים אף הם את עלות הפיתוח.
 3. אגירה זמנית של נפט על ידי כמה מדינות – סין למשל החליטה לאגור נפט לפני האולימיפיאדה, כדי להימנע מבעיות אספקת נפט בזמן האולימפיאדה.

אחד המשתנים אותם הזכרנו בכתבה הקודמת היה ביקוש ספקולטיבי לנפט. האקונומיסט שולל את המשתנה הזה כאחראי לעלייה במחירי הנפט. על פי המגזין מאחורי חוזים עתידיים על מחירי הנפט אינם כרוכים ברכישת הסחורה עצמה ולכן אינם מעלים את מחירה. גם קרנות האינדקס המשקיעות בנפט עושות זאת באמצעות חוזים עתידיים ולכן אינן משפיעות על מחיר הנפט. לשם דוגמה מובאים מחירי מתכות אחרות, שמחירם עלה או ירד בצורה חדשה ללא קשר לביקוש והיצע בבורסות הסחורות.

לונג

United States Oil Fund LP – symbol: USO

 

iPath S&P GSCI Crude Oil Total Return Index – Symbol: OIL

 

MACROshares Oil Up Tradeable – Symbol: UCR

 

PowerShares DB Oil Fund – Symbol: DBO

קסם נפט

תכלית נפט

שורט

MACROshares Oil Down Tradeable – Symbol: DCR

 

תכלית שורט נפט

תגובות

2 תגובות על הכתבה משתנים נוספים המשפיעים על מחירי הנפט
 1. david atraghji

  שלום לכם
  זהירות ב השקעה ב תעודת DCR
  התעודה הנ"ל הערך שלה NAV = אפס
  התעודה חודלת לסחר -יום המסחר האחרון בה 25.06.08

 2. david atraghji

  בהמשך למייל הקודם גם תעודה UCR
  יום המסחר האחרון בה 25.06.08

שלח תגובה