לראשונה: ETN מבוסס מדד המיישם אסטרטגיית גידור 130/30

ירון קאופמן, 31 מאי 2008

קרנות גידורביום חמישי התקדמה תעשיית מוצרי המדדים האמריקאית שלב נוסף, על-ידי הנפקת ETN העוקב מדד המיישם אסטרטגיית השקעה שהיתה עד כה נחלתן של קרנות-גידור ומספר מצומצם של קרנות-נאמנות: אסטרטגיית 130/30. המוצר החדש נסחר תחת הסימול JFT, והוא הונפק על ידי Chase JPMorgan ו- First Trust, תחת המותג החדש KeyNotes. שמו המלא הוא First Trust Enhanced 130/30 Index. ETN הוא בעל מבנה הדומה למבנה של תעודת-סל ישראלית, ובניגוד ל- ETF אינו מחויב להחזיק במניות הכלולות בו כנכס בסיס, וכן הוא חשוף לסכנת חדלות-פירעון. דמי הניהול אותם הוא גובה יהיו 0.95%.

להלן מספר שאלות ותשובות שיסייעו בהבנת המוצר החדש, ומוצרים אחרים שיונפקו בהמשך.

מהי אסטרטגיית גידור ?

זוהי אסטרטגיית השקעות שמטרתה לפצות על הפסדים אפשריים בהשקעה מסויימת באמצעות גידור ההשקעה בשיטה מסויימת. בדרך-כלל, השיטה כוללת מכירה בחסר של מניות. חשוב לשים לב שלא תמיד מדובר בגידור סיכונים, וקרנות רבות (גם קרנות גידור וגם קרנות נאמנות) אף מגדילות את רמת הסיכון בתיק באמצעות האסטרטגיה.

אסטרטגיית הגידור 130/30 עליה מבוסס המוצר החדש היא אסטרטגיית גידור מסוג לונג/שורט. קיימים עוד סוגים רבים של אסטרטגיות גידור, אך זו אחת מאסטרטגיות הגידור הפופולריות ביותר.

מהי מכירה בחסר (שורט) ?

המונח מכירה בחסר מתייחס למכירת נכס אשר לא נמצא ברשותנו, ולכן לאחר המכירה אנו נמצאים בחסר אותו נצטרך להשלים במועד מאוחר יותר. למעשה, במכירת מניות בחסר, אנו לווים ממישהו (לרוב מהברוקר שלנו) מניה מסוימת, מוכרים אותה במחירה הנוכחי בשוק ומקווים שבמועד מאוחר יותר, כאשר נצטרך להחזיר לברוקר את המניה, היא תהיה שווה פחות. במצב זה הרווח שלנו יהיה ההפרש בין מחיר המכירה של המנייה ובין מחיר הקנייה שלה חזרה בניקוי עמלות ומיסים.

מהי אסטרטגיית לונג/שורט ?

באסטרטגיית הגידור הזו משתמשות בדרך כלל קרנות-גידור. היא כוללת קנייה בלונג של מניות הצפויות לעלות, וגידור ההשקעה באמצעות מכירה בחסר (שורט) של מניות הצפויות לרדת. סף הכניסה הנדרש ממשקיעים המעוניינים להשקיע בקרנות גידור המיישמות את האסטרטגייה היה עד כה גבוה מאוד. מוצרים חדשים שיונפקו החל מעתה – כגון JFT – יאפשרו לכל משקיע ליישם אותה.

מהי אסטרטגיית 130/30 ?

זוהי אסטרטגיית לונג/שורט בה הקרן בעלת פוזיציית לונג (ממונפת) של 130% במניות הצפויות לעלות (על ידי מנהלי הקרן), ובעלת פוזיציית שורט של 30% במניות הצפויות לרדת. מיישמי האסטרטגיה בוחרים באילו מניות/ סקטורים תרוכז כל פוזיציה. למשל, פוזיציית הלונג עשויה להיות בחברות נדל"ן ופוזיציית השורט בחברות פיננסים.

איך אפשר ליישם אסטרטגייה כזו באמצעות מדד ?

כמו במדדים "חכמים" רבים אחרים (עליהם מבוססים ETF-ים ו-ETN-ים), נקבעות המניות הכלולות במדד מדי רבעון באמצעות מערכת חוקים ממוחשבת (אלגוריתם) מערכת החוקים ידועה מראש ומפורטת בתשקיף.

אילו מניות כלולות במדד אותו עוקב המוצר החדש ?

אלו מניות של חברות אמריקאיות גדולות, הנבחרות על בסיס משתנים פונדמנטליים, עליהם הרחבנו בבית הספר של האתר: מכפיל רווח, מכפיל הון וכדומה.

משקיעים ישראליים יכולים להשקיע ב- ETN החדש JFT (הנסחר בבורסת AMEX) כמו בכל מניה רגילה הנסחרת בחו"ל.

תגובות

2 תגובות על הכתבה לראשונה: ETN מבוסס מדד המיישם אסטרטגיית גידור 130/30
 1. david atraghji

  שלום לכם
  התעודה הננ"ל התחילה לסחר ב AMEX ב 22.05.08
  אך מספר ימים לא התקיים בה מסחר ולכן משנה הזהירות ב השקעה ויש לעקוב אחרי מחזור המניות מדי יום

 2. מרדכי

  אשמח לקבל etf/etn שעוקב אחר מדד קרנות הגידור בחול.
  כמו כן, אודה על המלצה לקרן גידור,שפועלת ללא קורלציה לשווקי המניות.
  תודה מראש
  מ

שלח תגובה