אנחנו על המפה: ETF-ים המבוססים על מדדי מניות ישראליות

ירון קאופמן, 29 מאי 2008

ETF על ישראלהחדשות מהימים האחרונים לגבי העליה בצמיחה המפתיעה של המשק הישראלי עשויות להיות משמעותיות עבור משקיעים אמריקאיים המעוניינים למצוא אלטרנטיבה למדדים אמריקאיים בתקופה של האטה במשק האמריקאי. משקיעים אלו עשויים למצוא בישראל אפיק השקעה אלטרנטיבי אטרקטיבי. שני ETF-ים הונפקו לאחרונה בארה"ב על מדדי מניות של חברות ישראליות: האחד – העוקב את מדד ת"א 25 – הונפק השבוע על ידי Northern Trust, מנפיקה חדשה בארה"ב, תחת הסימול TAV, והשני הונפק בסוף מרץ במסגרת מותג ה- ETF-ים החזק בעולם iShares, סימולו EIS והוא עוקב אחרי מדד פרטי של חברת המדדים MSCI.

שניהם הונפקו בשלב מאוחר יחסית מבחינת תעשיית ה- ETF בארה"ב. העיתוי משקף את ציפיות אנשי השיווק של בתי ההשקעות הגדולים בארה"ב לגבי מידת היכולת שלהם לנגוס נתח מההון המושקע בקרנות אינדקס; וכן את דירוג האשראי של ישראל, שעדיין אינו משקף מדינה מפותחת.

מדובר בחדשות טובות עבורנו כישראלים: ראשית, מדובר בכסף חדש שיוזרם להשקעה בישראל דרכם (ETF-ים מחוייבים להחזיק בנכסי הבסיס). על סמך נכסי מוצרים מקבילים שהונפקו בעבר על מדדים של מדינות אחרות, ניתן להעריך כי היקף ההון שיוזרם לישראל דרכם הוא חצי מיליארד עד מיליארד דולרים במהלך 10 השנים הקרובות.

שנית וחשוב יותר, המוצרים הללו יחשפו משקיעים זרים לשוק ההון הישראלי, שמעולם לא היה באור הזרקורים. השקעה בישראל עד כה, היתה כרוכה מבחינתם בעלויות גבוהות. כעת יוכלו להשקיע בישראל באמצעות הדולרים שלהם, ובשעות הפעילות שלהם.

תגובות

תגובה אחת על הכתבה אנחנו על המפה: ETF-ים המבוססים על מדדי מניות ישראליות
  1. רפי

    שאלת הדיוט: איך בדיוק מושפע EIS משער החליפין דולר-שקל?

שלח תגובה