האם אתה יודע מהי רמת-הסיכון של התיק שלך ?

ירון קאופמן, 25 מאי 2008

כתב כלכלי חדש בניו-יורק טיימס – רון ליבר – טוען שהשקעה היא עניין די פשוט, אם נצמדים למנטרה הבאה בבואנו להשקיע את כספנו: "השקע במדדים (בעיקר). חסוך המון כסף. הקצא מחדש את כספך לעיתים רחוקות".

אבל המנטרה הזו קשה לישום, מכיוון שהיא מחייבת אותנו להתמודד עם האויב הגדול ביותר שלנו: אנחנו עצמנו.

מדוע ? מכיוון שהיא דורשת מאיתנו להתעמת באופן עקבי עם הרצון שלנו להשיג תשואות גבוהות יותר מתשואות השוק, עם האמונה שלנו שאנחנו מסוגלים לנבא את העתיד ועם הרגשות שלנו כאשר השוק פועל נגדנו. כמשקיעים אנחנו נחשפים מדי יום לפרסומות, כתבות בעיתונות ובטלוויזיה, פורומים ושיחות מסדרון. כל אלו משכיחים מאיתנו (לפעמים בכוונה) שהימור על כיוון עתידי של ניירות-ערך ספציפיים מכל סוג היא אסטרטגיה גרועה מאוד בטווח הארוך, שתוביל אותנו להפסדים. הם מסבים את תשומת-ליבנו מהעלויות הכרוכות בזיגזוג בין השקעות. בקיצור, הם מתמקדים בתשואה ומתעלמים מהסיכון.

על השאלה הבאה קוראים רבים וודאי יישנאו לענות: מהי רמת הסיכון הכוללת של תיק ההשקעות שלך ? נא לענות באמצעות מספר. נא לענות תשובה ישרה וכנה. למי שידע לענות בהצלחה נוסיף כמה שאלות משנה: האם שקללת גם את רמת הסיכון של קרן ההשתלמות שלך ? קרן הגמל שלך ? תוכנית הפנסיה שלך ? המשכנתא שלך ?

אנחנו מעריכים כי לקוראים רבים אין מושג מה התשובות לשאלות הללו. בכל זאת, רבים מתפתים להשקיע במכשירים פיננסיים המבטיחים תשואות גבוהות, ואף משנים את המרכיבים השונים בהתאם ל"מצב הרוח" בשוק.

לא יודעים לענות על השאלות הללו ? אתם זקוקים לאנשי-מקצוע.

עבודת ניהול תיקים מקצועית כוללת תשובה מלאה ומפורטת לכל השאלות הללו, והיא בדרך-כלל עולה כסף, ושווה את הכסף הזה. מנהל השקעות מקצועי יבנה עבור כל לקוח תיק השקעות ייחודי המתאים בדיוק לרמת הסיכון אליה מעוניין הלקוח להיחשף. תפקידו של מנהל השקעות מקצועי הוא לכפות משמעת על הלקוח, כאשר הוא מתפתה, ולהנחות אותו לחסוך בהתמדה ובעקביות את כספו, על פי אסטרטגיית הסיכון שהוגדרה והוסכמה.

מנהל-השקעות מקצועי משתמש במוצרים מדדיים מתקדמים מסוג תעודות-סל ו-ETF-ים ככלים להשגת רמת-הסיכון הנדרשת על ידי הלקוח. הכלים הללו מאפשרים להקצות בין נכסים להם רמת-סיכון ידועה ומוגדרת כמותית. תעודות-סל טובות לכך מכיוון שהן נצמדות למדדים באופן פאסיבי. באמצעות הביזור המושג באמצעותן ניתן אף להוריד את רמת הסיכון הכוללת של התיק.

כל משקיע מעוניין לקבל עבור הכסף אותו הוא משקיע את התשואה הגבוהה ביותר, תוך היחשפות לרמת הסיכון הנמוכה ביותר האפשרית. מנהל תיקי ההשקעות מסוגל, באמצעות חישובים סטטיסטיים, לבנות תיקים אופטימליים (עבור כל רמת סיכון מבוקשת), הכוללים הרכב של נכסים "חסרי סיכון" (למשל תעודות-סל של אג"ח) ונכסים מסוכנים (למשל תעודות-סל של מדדי מניות) עבור כל תשואה הרצויה ומוגדרת על ידי המשקיע. מנהל התיקים בעצם מקצה את כספי המשקיע בין הנכסים השונים.

שלח תגובה