סדר חדש בבורסות העולם: זירות המסחר הוירטואליות החדשות ב- ETF-ים

ירון קאופמן, 20 מאי 2008

בורסות בהן מונפקים ETF-ים עברו לאחרונה ארגון-מחדש, לאור סדרת המיזוגים ורכישות שבוצעה בשנים 2005-2007, אשר יצרה 3 קבוצות-ענק של בורסות בעולם, אותן נסקור בהמשך. שילוב של התפתחות טכנולוגית וצרכים חדשים מצד חברות מונפקות, סוחרים ומשקיעים הביאו להיווסדן של 3 בורסות וירטואליות חדשות.

הצרכים החדשים:

  1. צמצום דרישות המינימום להנפקה – העידן הטכנולוגי מאפשר למשקיעים לזהות פוטנציאל ולרצות לרכוש חלק גם של חברות קטנות מאוד, ללא היסטוריית מכירות יציבה ואף במקרים קיצוניים חסרות מודל עסקי מוכח.
  2. צמצום התהליך והזמן הנדרש כדי להנפיק חברה – בעוד שבעבר היה מדובר בתהליך מורכב, ארוך ויקר, היום ניתן להנפיק חברה בתוך 6 חודשים.
  3. היווצרות חברות בינלאומיות – גלובליזציה של התהליכים העסקיים, שווקים פתוחים והאינטרנט מאפשרים למשקיעים מכל רחבי הגלובוס להיחשף לפעילות העסקית של חברות ולרצות להשקיע בהם, או במדדים המבוססים עליהם.
  4. ריבוי ניירות-ערך וסחירות ניירות-ערך – שליטה יעילה במסחר  באלפי מניות חברות בכל בורסה אינה יכולה להתבצע ביעילות ובהוגנות על ידי בני-אדם.
  5. עשיית-שוק אלקטרונית – עשיית-שוק יכולה להתבצע באופן אלקטרוני באופן יעיל ומהיר.
  6. הורדת עלויות הקניה והמכירה של ני"ע – הטכנולוגיה מאפשרת להוזיל את עלויות הקניה והמכירה של ניירות-ערך.
  7. הכנסת רובוטים סוחרים – אחוז גדול מאוד מהמסחר בבורסות מתבצע כיום באמצעות מערכות ממוחשבות המסוגלות לממש אסטרטגיית מסחר באופן אוטומטי ומבלי להיות מושפעות מהטיות אנושיות. מערכות אלה דורשות יכולת תגובה מהירה מהבורסה.
  8. מוצרים מדדיים – תעודות-סל, ETF-ים, ETN-ים הינם מוצרים מדדיים המבוססים על כמות גדולה מאוד של ניירות-ערך. המוצרים הללו מציגים את הרכבם באופן שקוף בכל רגע למשקיעים ולסוחרים ויכולים להתקיים רק בסביבה אלקטרונית של סחירות גבוהה.
  9. ביקוש מצד המשקיעים למוצרים מדדיים רב-לאומיים.

בורסות באופן מסורתי התפתחו בתוך מדינות, כדוגמת הבורסה לניירות-ערך של תל-אביב, בה נסחרות מניות של חברות ישראליות. אבל כללי המשחק השתנו וכיום בורסות מקומיות מאבדות באופן הדרגתי מחשיבותן. חברות ישראליות מנפיקות היום גם ב- NASDAQ וב- AIM, המאפשרות להן חשיפה גלובלית והנפקה זולה יותר ומהירה יותר.

כל התהליכים הללו דחפו להיווצרות תאגידים רב-לאומיים המאגדים כמה בורסות. שני התאגידים הבינלאומיים NYSE Euronext ו- NASDAQ OMX כוללים בורסה עיקרית לחברות גדולות, בורסה אלטרנטיבית וגמישה לחברות קטנות, בורסת נגזרים ובורסה וירטואלית (בורסה אלקטרונית שאינה מזוהה עם מיקום גיאוגרפי מסוים).

 NYSE Euronext
NYSE (New York City)
AMEX (New York City)
NYSE Euronext (Paris)
NYSE Alternext (Paris)
NYSE Arca

זהו התאגיד הבורסאי הגדול ביותר בעולם. בורסת AMEX האמריקאית הוותיקה שייכת לו אף היא. לצד הבורסות העיקריות באמריקה ובאירופה נוסדו גם בורסת ה- Alternext האירופאית המיועדת לחברות קטנות ובורסת ה- Arca הוירטואלית המיועדת לאותה מטרה בארה"ב. כדי לאפשר יותר סחירות ומהירות העביר התאגיד את כל פעילות ה- ETF וה- ETN לבורסת Arca, המהווה כיום המתחרה העיקרית של בורסת NASDAQ. למעשה, מדד 100 מניות הטכנולוגיה NYSE Arca Tech 100 הוא המתחרה החדש של ה- QQQ הותיק (הכולל מניות גם מבורסת NASDAQ וגם מבורסת Arca). השנה אף הונפק עליו ETF. הסימול שלו הוא NXT והוא גובה דמי ניהול של 0.5%. כלולות בו חברות כמו Apple, IBM, Adobe, BMC ועוד. בבורסת Euronext גם נסחרים ETF-ים.

NASDAQ OMX
NASDAQ (New York City)
OMX (Stockholm)
OMX Nordic + OMX Baltic
First North
NASDAQ OMX Pan European Market

התאגיד השני בגודלו נוצר לפני שנה בדיוק כאשר NASDAQ קנתה את בורסת OMX השוודית, בה נסחרות חברות מארצות סקנדינביה ומהארצות הבלטיות. לאחרונה הם הודיעו על פתיחת בורסה פאן-אירופאית חדשה ((NASDAQ OMX Pan European Market המיועדת לחברות אירופאיות גדולות. בורסה חדשה נוספת שמוקמת כיום בידי התאגיד היא First North, והיא התשובה שלו להצלחת ה- AIM בלונדון. ב- NASDAQ נסחרים כיום ETF-ים רבים. לאחרונה הציג התאגיד את מדד NASDAQ OMX 100, הכולל את 100 החברות הגדולות הנסחרות בבורסות התאגיד.

London Stock Exchange
London Stock Exchange (London)
AIM (London)
Borsa Italiana (Milan)

לאחר מספר נסיונות כושלים, ויתרה NASDAQ OMX על השתלטות על בורסת לונדון, אשר מצידה השתלטה על Borsa Italiana האיטלקית. לבורסת לונדון העיקרית יש בורסת משנה חדשה יחסית המיועדת לחברות קטנות – AIM, בה הונפקו חברות ישראליות רבות בשנים האחרונות. בבורסת לונדון נסחרים ETF-ים רבים.

שלח תגובה