מנפיקת תעודות סל חדשה בישראל- פאי מדדים תעודות סל

ליאור ליבמן, 13 מאי 2008

שוק תעודות הסל צמח בשנים הארונות ותפס נפח משמעותי מהמסחר היומי בבורסה. עד לאחרונה היו בישראל 7 מנפיקות תעודות סל אשר הפכו כולן לשחקניות מוכרות בתחום -אינדקס תעודות סל, הדס תעודות סל, מבט תעודות סל, פריזמה תעודות סל, קסם תעודות סל, פסגות תעודות סל (קודם תאלי תעודות סל) ותכלית תעודות סל. בכניסה של מנפיקה חדשה לשוק (פאי תעודות סל מבית פאי פיננסים) מעניין לראות אילו חידושים היא מתכוונת להציעה וכיצד היא מתכוונת להתבלט בשוק שכבר היום נראה רווי.

שקיפות

נקודה חשובה שיש לקחת בחשבון כשבודקים מנפיקת תעודות סל כיום היא מידת השקיפות לגבי עלויות ישירות ועקיפות הכרוכות במסחר בתעודות סל:

מלבד עלויות קניה ומכירה ודמי משמורת הנקבעות ע"י הבנק או הברוקר, אשר למנפיקה אין השפעה עליהן, קיימים דמי ניהול וכן עלויות הנובעות מאחוז הדיבידנד המחולק למחזיק בתעודה. עלויות אלה הן בשליטת המנפיקה. גם הרצון לחשוף את העלות האמיתית של התעודה, או לגלם את הנגיסה בדיבידנד ודמי הניהול כמרכיב יחיד הניתן להבנה תלוי במידה רבה במנפיקה.

חדשנות

שוק התעודות ה"פשוטות" הוא שוק רווי: ישנם מדדים אשר כבר היום יש עליהם 5 תעודות סל (ת"א 25 לדוגמא). אולם, עדיין יש מקום רב לחדשנות בהשקעות אינדקס כמו שרואים היום בשוק ה- ETFים. ישנם ETFים מורכבים (יש גם תעודות סל כאלו), ETFים אקטיבים, ETFים על נישות צרות (כמו אנרגיה סולארית) ו- ETFים המיועדים להשקעות לטווח ארוך ויכולים להוות תחליף לביטוחי פנסיה למיניהם. רשימת החידושים האפשריים היא אינסופית ונקווה שפאי תעודות סל כמנפיקה חדשה תעודד חדשנות בתחום.

בהנפקה הראשונה שתערך היום יוצאת פאי תעודות סל עם 4 מוצרים:

פאי מדד ת"א 25 – מדד לייחוס- ת"א 25, דמי ניהול למועד פרסום התשקיף- 0%. שעור השתתפות בדיבידנד- 100% למועד פרסום התשקיף.

פאי מדד סל מט"ח, אג"ח נסחרות וצמודות מט"ח – מדד לייחוס- אג"ח נסחרות וצמודות מט"ח, דמי ניהול למועד פרסום התשקיף- 0%. תקבולי ריבית- החברה תחלק 100% מהריבית שמחלקים האג"חים המוחזקים בניכוי עלויות והפסדים שיווצרו ממסחר בחוזי עתידיים על האג"חים. החברה שומרת לעצמה את הזכות לשנות את מקדם שיעור ההשתתפות בין 100% ל- 0%.

פאי מדד מק"מ – מדד לייחוס- מדד המק"מ, דמי ניהול למועד פרסום התשקיף- 0%. תקבולים נוספים- אין

פאי מדד מורכבת – מדד לייחוס- מדד ת"א 25 (60%), מדד ת"א 75 (20%) ומדד יתר 50 (20%), דמי ניהול למועד פרסום התשקיף- 0.2%. שעור השתתפות בדיבידנד/ ריבית 0% למועד פרסום התשקיף.

תגובות

תגובה אחת על הכתבה מנפיקת תעודות סל חדשה בישראל- פאי מדדים תעודות סל
  1. Francoise

    Deadly accurate answer. You've hit the bullyese!

שלח תגובה