זום על Lyxor – הענקית מאירופה

ירון קאופמן, 1 מאי 2008

lyxor.jpg

הטייה מקומית היא תופעה רווחת בשוקי ההון בעולם. גם המשקיע הישראלי נוטה להשקיע את רוב כספו במוצרים מדדיים כחול-לבן (תעודות-סל), ובדרך-כלל במדדים מקומיים (ת"א 25, ת"א 100). הסיבה להטייה זו היא בדרך-כלל מערכת השיווק המקומית הפונה אליו, וכן הגבלות המופעלות עליו (מיסוי שונה, עלויות קניה ומכירה שונות, סיכון מטבע זר וכו'). הטייה זו קטנה מעט בשנים האחרונות, לא מעט בזכות האינטרנט, המאפשר למשקיע חשיפה למוצרים מחוץ לגבולות המדינה. ETF.co.il מסקר לרוב תעודות-סל ישראליות ו-ETF-ים אמריקאיים, אולם הפעם נתמקד באחת השחקניות המשמעותיות ביותר בשוק ההון האירופאי – Lyxor Asset Management. כמו בארה"ב ובישראל, גם באירופה צמח שוק ה- ETF-ים בשנים האחרונות. BGI, אותה סיקרנו בעבר, היא המנפיקה הגדולה ביותר באירופה, תחת המותג iShares. בעוד שבארה"ב יריבתה הגדולה היא SSgA (בעלת המותג SPDR), הרי שבאירופה SSgA היא שחקן קטן. השחקנית השניה בגודלה היא Lyxor, אשר מחזיקה בכ- 25% משוק ה- ETF האירופאי, ומנפיקה בכל הבורסות הגדולות באירופה (היא גם מנפיקה מחוץ לאירופה – בסינגפור ובהונג-קונג). Lyxor שייכת לקבוצת Société Générale ומנהלת כרגע יותר מ- 26 מיליארד יורו באמצעות ETF-ים. היא מנהלת את ה-ETF הגדול ביותר והסחיר ביותר באירופה – Lyxor ETF DJ Euro STOXX 50, שהמדד עליו הוא מתבסס מוכר היטב למשקיעים הישראליים. כל ETF של Lyxor מונפק לרוב בכמה בורסות באירופה במקביל, כאשר אחת מהן היא העיקרית (ובדרך כלל שייכת לתאגיד הבורסות הגלובלי Euronext). באמצעות 100 ה-ETF-ים של Lyxor ניתן להשקיע באופן ממוקד בכל סקטור אירופאי: רכב, חקלאות, כימיקלים, רפואה ותרופות וכדומה).

להלן מספר מוצרים חדשים וייחודיים של Lyxor, אשר עשויים לעניין משקיעי מדדים:

Lyxor ETF FTSE RAFI US 1000

הכולל אלף חברות אמריקאיות

Lyxor ETF FTSE RAFI Europe

הכולל אלף חברות אירופאיות שאינן נסחרות בארה"ב

Lyxor ETF FTSE RAFI Eurozone

הכולל אלף חברות אירופאיות הנכללות בגוש היורו

Lyxor ETF FTSE RAFI Japan

הכולל אלף חברות יפניות

אלו הם 4 ETF-ים חדשים, שהרכבם נבחר על פי נוסחה כמותית. הנוסחה מבוססת על דיבידנדים מחולקים, תזרימי מזומנים, הכנסות ומכפיל הון. מטרתם להשיג תשואה עודפת על מדדי ייחוס מקובלים (S&P, Dow) ועל מדדים מנוהלים פופולאריים (כמו אלו של MSCI). כולם נסחרים בבורסת לונדון (LSE) בפאונד בריטי או בדולר אמריקאי וכולן גובות דמי ניהול של 0.75%, הנחשבים גבוהים למדי בעולם מוצרי המדד. מיועדים למשקיעים לטווח ארוך.

Lyxor ETF South Africa

כולל את 40 החברות הגדולות ביותר הנסחרות בבורסת יוהנסבורג (JSE). דמי ניהול 0.65%.

Lyxor ETF MSCI Greece

משקיע במדד MSCI על חברות יווניות.

Lyxor ETF WISE Quantitative Strategy fund

אין ספק כי ה- ETF הזה הוא ההצעה המעניינת ביותר של Lyxor. הוא מבוסס על אלגוריתם כמותי המניח שני דפוסי מסחר שנמצאו במחקרים:

  1. משקיעים שמחים לשלם יותר על מניות ערך.
  2. בעקבות הודעה חיובית מפתיעה של חברה, מחירה בשוק נוטה לעלות בשלושת החודשים הבאים (וההיפך לגבי הודעה שלילית מפתיעה).

האלגוריתם בוחר, על בסיס ההנחות, 60 חברות מתוך מגוון של 600 חברות אירופאיות בינוניות וגדולות. המנפיקה ממליצה על טווח השקעה בינוני ומעלה (5 שנים לפחות). דמי ניהול: 0.75%. נסחר בבורסת Euronext בפריז.

שלח תגובה