מצעד המנצחות – אילו תעודות-סל השיגו יותר בחמש השנים האחרונות ?

ירון קאופמן, 30 אפר' 2008

carnaval1.jpg

הירידות בשווקים הבינלאומיים ובארץ בעקבות משבר האשראי האמריקאי גרמו מפח-נפש למשקיעים רבים שראו את תשואות השנים האחרונות מתאיידות בתוך פרק-זמן קצר. מעניין לבדוק אילו סקטורים ומדינות השיגו למרות הכל תשואות חיוביות גבוהות עבור משקיעים לטווח קצר (עד 5 שנים). השתמשנו בווידג'ט החדש והמומלץ לשולחן העבודה מבית iShares וגילינו מי המשתתפות במצעד המנצחות השנה.

המנצחות הגדולות – ברזיל ואמריקה הלטינית

המדדים על ברזיל השיגו את התשואות הגבוהות ביותר ב-5 השנים האחרונות. המקום הראשון נשאר בידי ברזיל גם בטווחי זמן של 3 שנים ושל שנה אחת. בכל הטווחים הללו השיגו המשקיעים תשואות מרשימות של 60%-70%. סאב-פריים ? בשביל המשקיעים שהימרו על ברזיל זו היתה הפרעה קלה. את ברזיל סיקרנו בעבר כאן וגם כאן. בארץ ישנן 3 תעודות-סל על ברזיל: פריזמה MSCI  ברזיל, קסם ברזיל ופסגות סל ברזיל. בארה"ב: EWZ.

לא רק ברזיל צמחה בקצב מהיר – גם כל המדינות סביבה צמחו: ארגנטינה, צ'ילה, מקסיקו. כלכלות האיזור כולו צמחו מאז 2004. חשוב לשים לב שקיים מתאם גבוה מאוד בין תעודות-סל של אמריקה הלטינית לבין תעודות-סל של ברזיל, ולכן משקיע המעוניין להתמקד באיזור צריך לבחור רק את אחת החלופות. קסם אמריקה הלטינית מבוססת על מדד איזורי, וגם ILF ו-GML בחו"ל.

במקום השני – BRIC

תעודות-סל ו- ETF-ים מאפשרים למשקיעים קוקטיילים מורכבים בסיכון גבוה. בקוקטייל הזה מצאנו את כל המדינות המתפתחות ממזרח ומערב בסל מוזר אחד: ברזיל, רוסיה, הודו, סין. כלכלנים מסביב לעולם טועים כי כולן יהיו מעצמות כלכליות. במאמר בחודש אוקטובר 2007 פירטנו באילו משתנים הדבר תלוי. הנציגה המקומית היא תכלית בריק. בחו"ל יש גם את EEB, BKF, BIK.

במקום השלישי – סחורות

אין ספק כי המקום הראשון שמור לסלי הסחורות, ובראש וראשונה נפט, שנראה שאינו מתכוון להפסיק במסע ההתייקרויות שלו. באמצעות תעודות-סל ניתן להשקיע בנפט, זהב וכסף, וכן בסלים רחבים הכוללים מספר רב של סחורות (תאלי סחורות, קסם סחורות). בחו"ל היצע המוצרים רחב הרבה יותר ואף ממוקד הרבה יותר. סיקרנו את נושא הסחורות במספר גדול של כתבות באתר, אליהן ניתן להגיע באמצעות סרגל הקטגוריות בצד שמאל.

שלח תגובה