בלגיה – רכב, שוקולד ו…תעודות-סל

ירון קאופמן, 27 אפר' 2008

chocolate1.jpgבלגיה מהווה הוכחה לכך שהמשאב האנושי הוא המשמעותי ביותר ביצירת כלכלה יציבה. למרות שאין לה משאבים טבעיים, ולמרות שמבחינה חברתית המדינה מפולגת מאוד, בלגיה היא מדינה עשירה. התל"ג שלה מהגבוהים בעולם, היצוא גבוה ובבסיס מגזרי השירותים עומדת תשתית תעשייתית גדולה ומבוזרת, הכוללת 30% מהתל"ג.

מרבית היצוא של בלגיה מגיע מתעשיית הרכב: וולוו, אופל, פולקסוואגן  וג'נרל מוטורס מייצרים בבלגיה.
גם תעשיות האוירונאוטיקה, אלקטרוניקה, ביו-כימיקלים ויהלומים משגשגות וצומחות. ועוד לא דיברנו על שוקולד בלגי הנמכר מסביב לעולם …

70% מהתל"ג מבוסס על שירותים, ובעיקר על שירותי הבנקאות, הביטוח והפיננסים. התאגידים פורטיס ו-KBC התפסמו לאחרונה בשל משבר שווקי הסאב-פריים שפקד את ארה"ב ופגע בצמיחתם במידה רבה מאוד.
מערכת החינוך הבלגית נחשבת לאחת הטובות בעולם, ובדומה לישראל כוללת גם מערכת חינוך דתית וגם מערכת חינוך חילונית.

בטווח הקצר תושפע כלכלת בלגיה מן המשבר הפוליטי הגדול המתחולל בה כעת. מאז הבחירות בסוף 2007 מתחזקים הקולות הקוראים לחלוקת בלגיה לשתי מדינות נפרדות, שונות מבחינה אתנית ודתית: Flanders דוברת ההולנדית ו- Wallonia דוברת הצרפתית. עם זאת, מרבית הציבור הבלגי עדיין מאמין בבלגיה שלמה ומאוחדת.

כפי שמראה כלי ההשוואה החדש באתר שלנו, יש כיום רק ETF אחד המבוסס על מדד מניות בלגיות, ואין תעודות-סל ישראליות.

iShares MSCI Belgium Index – Symbol: EWK

מוצע בדמי ניהול 0.51% ומאופיין בסטיית-תקן 12%, הנמוכה יחסית לשאר מדינות אירופה. התשואה בשנה האחרונה היתה שלילית: 8%-. למשקיעים לטווח ארוך ולמשקיעים המאמינים כי תום המשבר הפיננסי קרוב,  עשויה בלגיה להיות השקעה אטרקטיבית שניתן להשיגה כעת בתמחור-חסר של שוק-ההון.

שלח תגובה