טיוואן – צמיחה על תנאי

ירון קאופמן, 13 אפר' 2008

taiwan1.jpgעסקים אוהבים שקט בטחוני, ובשנים האחרונות זה לא היה המצב בטיוואן. טיוואן, החותרת לריבונות מאז שנת 1949, חיה תחת איום מפורש מבייג'ין: אם תנסה להכריז על עצמאותה, תפלוש סין לטיוואן בפעולה צבאית. בסוף חודש מרץ בחרה טיוואן נשיא חדש (יינג ג'ו מה) אשר גרם לאנחת רווחה בוושינגטון. המצע של הנשיא החדש כולל הפשרה של יחסי טיוואן עם סין, למען קידום צמיחת הכלכלה הטיוואנית. האמריקאים חששו מאוד מעימות צבאי בטיוואן, שיגרור את ארה"ב ויפן להתערב, ויפגע בקשרים העסקיים שבין ארה"ב לסין. עכשיו הם מקווים להפשרת היחסים בין המדינות.
טיוואן, למי שאינו מצוי בפרטים, נמצאת בריבונות סין. סין אינה מכירה בממשלתה ובצבאה, ומכנה אותה "הרפובליקה של סין" או "טייפי הסינית". כישראלים אנחנו מכירים את טיוואן בעיקר מן התווית המפורסמת של  שנות ה- 90': Made in Taiwan, אשר הופיעה על מוצרים אלקטרוניים רבים. טיוואן למעשה הקדימה את סין בעשור מבחינה טכנולוגית. אזרחיה נהנו מביקוש עצום לעובדים בסקטור הטכנולוגי, שעדיין מהווה יותר מ- 50% מן התל"ג שלה. כלכלתה של טיוואן היא כלכלה קפיטליסטית ויש לה מטבע משל עצמה – דולר טיוואני.

חשוב לזכור כי כלכלתה של טיוואן תלויה לחלוטין בסין: 40% מהיצוא שלה נמכר לסין. חברות טיוואניות גדולות מושקעות בסין ומעסיקות עובדים סיניים רבים. הידוק הקשרים הפוליטיים והעסקיים עם סין היא אינטרס של טיוואן, לא פחות משאיפתה לריבונות. טיוואן אף רוצה להנות מהצמיחה החזקה בסין, בשנים האחרונות.

ניתן להשקיע בטיוואן באמצעות שני מוצרים מדדיים: ETF אמריקאי וגם תעודת-סל ישראלית. שניהם עוקבים את אותו המדד: MSCI Taiwan. סטיית התקן של המדד היא 24% והמתאם ל- S&P הוא 0.45%. תשואת המדד מאז חודש מרץ 2007 הדולרית היא 15%, נכון לסוף מרץ 2008. התשואה השקלית היא שלילית, עקב ירידת שער הדולר. דמי הניהול שגובה ה- ETF האמריקאי מסדרת iShares  הם 0.77%. דמי הניהול של המוצר הישראלי 0%, כאשר רק 50% מהדיבידנדים מחולקים. תעודת-הסל צמודה לדולר אמריקאי.

iShares MSCI Taiwan Index – Symbol: EWT

קסם טיוואן – מס' ני"ע 1095629

שלח תגובה