כמה טיפים על TIPS: הגנה מפני אינפלציה באמצעות ETF-ים על אגרות-חוב צמודות מדד

ירון קאופמן, 1 אפר' 2008

כמו בישראל (אג"ח גליל או כפיר), גם בארה"ב קיימות אגרות-חוב צמודות מדד, המכונות בקיצור TIPS – Treasury Inflation Protected Securities. משתמשים בהם משקיעים החוששים משחיקת הערך של כספם עקב אינפלציה של המחירים בשוק. הביקוש לאגרות-חוב מסוג זה הוא גדול גם בארץ וגם בעולם, עקב החשש התמידי מהתפרצות אינפלציונית העשויה להיווצר ממגוון סיבות, כפי שההסטוריה הוכיחה בארץ ובעולם.
אגרות-חוב נחשבות לאפיק השקעה "חסר-סיכון" בקרב משקיעים, ומהוות מרכיב חשוב בכל תיק השקעות. תפקידן להוריד את רמת הסיכון הכוללת של התיק. אגרות-חוב צמודות מדד משלמות למשקיע ריבית (קבועה) וכן פיצוי בגובה עליית האינפלציה (אם מדד המחירים יורד הקרן לא נפגעת כלל). המשקיע חשוף בעצם, רק לסיכון של עליית ריבית.
היצע ה- ETF-ים האמריקאיים הכוללים אגרות-חוב מוגני-אינפלציה (TIPS) כולל נכון להיום שלושה מוצרים. שניים מהם כוללים אגרות-חוב ממשלתיות של ארה"ב. השלישי, אשר הונפק השבוע תחת הסימול WIP, כולל אגרות-חוב ממשלתיות של מדינות מחוץ לארה"ב (כולל גליל ישראלי של 7 שנים – כבוד !).
ה- ETF הוותיק ביותר על TIPS הוא TIP מסדרת iShares של BGI. דמי הניהול שלו הם 0.20% והוא כולל 24 אג"ח ממשלתיים אמריקאיים בדירוג AAA.

iShares Lehman TIPS Bond ETF – Symbol: TIP

SPDR Barclays Capital TIPS  – Symbol:IPE

WIP הוא ה- ETF החדש מסדרת  SPDR של SSgA. הוא כולל אגרות-חוב של 18 מדינות מחוץ לארה"ב, 70% מהן של מדינות מפותחות ו- 30% מהן של שווקים מתעוררים. המשקיע משיג באמצעות ה- ETF חשיפה גלובלית למגוון מטבעות ולמגוון תשואות של אגרות-חוב שונות. הביקוש למוצר מסוג זה נוצר עקב הסכנה המוגברת להתפרצויות אינפלציוניות במדינות עם כלכלה פחות חזקה מזו של ארה"ב, במקביל למגמת ההיחלשות של הדולר בעולם ועליית מחירי הסחורות, שבתורם גורמים לעליית מחירי המוצרים. דמי הניהול שלו הם 0.5% והוא כולל 74 אג"ח מ- 18 מדינות. 60% מדורגות AAA, 25% מדורגות A והשאר בדירוג נמוך יותר.

SPDR DB International Government Inflation-Protected Bond ETF – Symbol:WIP

תגובות

תגובה אחת על הכתבה כמה טיפים על TIPS: הגנה מפני אינפלציה באמצעות ETF-ים על אגרות-חוב צמודות מדד
 1. יוסי

  שלום
  אבקש לדעת מהו הסימבול של אגח ארהב לא צמוד
  10 שנים 5 שנים ו30 שנה
  תודה מראש על העזרה
  יוסי ד

שלח תגובה