למרות הכל: היום הושק ה- ETF האקטיבי הראשון. הבאה בתור – PowerShares

ירון קאופמן, 25 מרץ 2008

YYYמזל טוב ! לעולם המדדים הצטרף היום תינוק חדש, שנולד עם צירי לידה קשים: YYY, ה- ETF האקטיבי הראשון בעולם. זו בשורה טובה להורים ממשפחת ה- ETF, שהם בעצם בני 28 השנה (ה- ETF הראשון בעולם, TIPS 35,  הומצא בקנדה בבורסת טורונטו בשנת 1990). זו בשורה רעה למשפחת קרנות-הנאמנות, שיאלצו להאבק עתה עם יריב חזק מהם. עתה, כשגם היתרון האחרון נלקח מהם, יאלצו לעבוד קשה מאוד כדי להצדיק דמי ניהול גבוהים.

למי שהפסיד את הכתבה מ- 12 במרץ, תזכורת זריזה:
בעקבות לחצים של מספר שנים על ידי מנפיקות ה- ETF בארה"ב נכנע ה- SEC ללחץ ואישר שינוי במנגנון הפעולה של ETF-ים, המאפשר הנפקת מוצרים אקטיביים לחלוטין ויחד עם זאת שקופים לחלוטין. למוצרים החדשים יהיה המרכיב היחיד שלא היה קיים עד כה בעולם ה- ETF: אפשרות ניהול על ידי מנהלים בשר ודם.
Bear Stearns זכתה בכבוד עם ה- YYY שלה, אשר יכלול מגוון רחב של ניירות-ערך חסרי סיכון (אג"ח ממשלתי, מוניציפאלי וקונצרני, פקדונות בנקאיים ועוד) ומטרתו להשיג תשואה עודפת על פני אג"ח אמריקאי לטווח קצר. שמו המלא הוא Bear Stearns Current Yield Fund. ב- 13 במרץ הודיעה החברה על קשיי נזילות רציניים מאוד ובעקבותיהם ירד ערך השוק של החברה בעשרות אחוזים וההנפקה בוטלה עד הודעה חדשה. כרגע עומדים בעלי המניות של החברה בפני החלטה האם למכור את החברה ל- J. P. Morgan Chase. החברה החליטה היום כי למרות הכל תממש החברה את הבטחתה ותנפיק את ה- ETF האקטיבי הראשון. כמובן שהמשקיעים לא ינהרו בהמוניהם, אבל כפי שההסטוריה הוכיחה בעולם המדדים, אפקט הראשוניות משמעותי מאוד (ראו מקרה QQQQ ו- SPY).

איך שומרים גם על שקיפות וגם מצליחים לשנות את הרכב התיק מדי יום ולעקוב במדויק את הסל ? באמצעות פרסום המדד בסופו של כל יום, ולא במהלכו.
הבאה בתור שתנפיק ETF אקטיבי היא PowerShares. בניגוד ל- YYY, היא תנפיק מוצר מנייתי על מניות בלו-צ'יפ (סיקרנו את הנושא בתחילת השבוע וגם בעבר).

אנחנו ב- ETF.co.il כמובן נמשיך לעדכן אותכם בהתפתחויות.

תגובות

תגובה אחת על הכתבה למרות הכל: היום הושק ה- ETF האקטיבי הראשון. הבאה בתור – PowerShares
  1. דני

    מלבד היות המכשיר הנ"ל מעוצב כמו ETF, מה הקשר בין זה ל ETF?

שלח תגובה