זום על SPDR "ספיידר" – State Street global Advisors – SSgA

ירון קאופמן, 18 מרץ 2008

ssga spdrסטייט סטריט (State Street Global Advisors) היא מנהלת הכספים המוסדיים הגדולה בעולם. היא הציגה בארה"ב את ה- ETF הראשון בשנת 1993: ה – SPDR (סימול: SPY) העוקב את מדד S&P 500. זהו עדיין ה- ETF בעל נפח השוק הגדול ביותר בעולם. הוא מכונה על ידי המשקיעים "ספיידר" והסמל שלו הוא עכביש. סטייט סטריט היא מנפיקת ה – ETF השניה בהיקף נכסיה בארה"ב (שולטת על 26% מהשוק), והיא הנפיקה עד היום 66 ETF-ים. הראשונה היא Barclays, אותה כבר סיקרנו בעבר. החברה הנפיקה ETF-ים גם בבורסות אירופה, הונג-קונג, אוסטרליה וסינגפור.
בעוד שמתחרתה הגדולה (Barclays (BGI מתמקדת שיווקית בקהל-יעד של יועצי השקעות, בחרה State Street לשים את המשקיעים המוסדיים ואת המשקיעים הזרים במרכז הפוקוס. היא הנפיקה פחות ETF-ים מאשר BGI ושיווקה באופן פחות אגרסיבי. בשנת 2004 היא החליטה לשנות אסטרטגיה והתחילה לשווק ETF-ים באופן יותר אגרסיבי. משנת 2004 ועד היום היא יותר מהכפילה את כמות ה- ETF-ים שהציעה עד 2004.
מכיוון שהחברה מתמקדת בעיקר בשוק המוסדי, התכונה העיקרית של מוצריה היא דמי-ניהול נמוכים יחסית.

בין היתר, היא הנפיקה את ה-ETF הראשון העוקב את מחיר אונקיית הזהב (GLD) שזכה להצלחה מסחררת בקרב המשקיעים. עוד ETF מפורסם שהונפק על ידה הוא ה – Diamonds (סימול DIA), העוקב את מדד דאו-ג'ונס (DJIA). את המלחמה הקרובה על ה-ETF האקטיביים לא מתכוונת סטייט סטריט להפסיד שוב ליריבתה BGI, והיא הגישה לאישור ה- SEC מספר ETF-ים אקטיביים לאישור, שהמשותף לכולם הוא שהם מסוג של Lifecycle, כלומר נושאים תאריך יעד, וכוללים ETF-ים בעצמם (של סטייט סטריט כמובן!). החברה מבקשת להנפיק 9 ETF-ים כאלה, עם תאריכי יעד של השנים 2010, 2015, 2020, 2025, 2030, 2035, 2040, 2045. אנחנו באתר קראנו להם "שגר ושכח" (לאחרונה הנפיקה תכלית תעודות-סל 2 תעודות-סל מתחלפות מסוג זה תחת השם תכלית Target. כתבנו עליהם בכתבה נפרדת). מלבדם תנפיק החברה עוד 12 ETF-ים.

SPDR

מחירו של SPDR עוקב את מחיר עשירית מדד S&P 500, והוא נסחר בבורסת AMEX. דמי הניהול שלו 0.1%. סימולו SPY.

תגובות

5 תגובות על הכתבה זום על SPDR "ספיידר" – State Street global Advisors – SSgA
 1. עוזי מנור

  שלום לכותב.

  אבקש לקבל שמות של etf ים ממונפים על הנסדק ועל ה s@p 500

  תודה מראש,

  עוזי מנור

 2. ירון קאופמן

  עוזי כנראה לא הצלחת לשלוף אותם בכלי הסינון החדש באתר כי היתה בו בעיה לשלוף ממונפים. זה תקין עכשיו. חפש ממונפים + ארה"ב.

 3. Jaylin

  Information is power and now I’m a !@#$ing dicaottr.

 4. hhlbcrhl

  xV6D6s ccqtjifhgyvg

 5. lbssvast

  yIeIGA hpccxwhgpgtc

שלח תגובה