10 סיבות להבדל בין מחיר תעודת-סל למדד אותו היא עוקבת

ירון קאופמן, 16 מרץ 2008

question1.jpgמכיוון שאנחנו נשאלים באימייל את אותן השאלות כמעט מדי יום, החלטנו לעשות מעשה ולענות בהרחבה על השאלות.

 1. "קניתי תעודת-סל ממונפת (=אגרסיבית) פי 2. המדד עלה/ירד ב – 2%, והיא לא עלתה/ירדה ב- 4% כפי שציפיתי. למה ?"
 2. "קניתי תעודת-סל על מדד S&P 500. המדד עלה ב- 2%. מדוע התעודה עלתה רק בחצי אחוז ?"
 3. "קניתי תעודת-סל ממונפת (=אגרסיבית) פי 2 בשורט (=בחסר) לפני שנה. המדד ירד ב-10%. הייתי אמור להרוויח 20%. הרווחתי 5% בלבד. מה קרה ?"

השאלות הללו נשאלות במגוון גירסאות, אבל התשובה היא אותה תשובה. זוהי תשובה מורכבת למדי אבל כל משקיע של תעודות-סל חייב לדעת אותה.

מוכנים ? היכון – רוץ !

 1. מחיר מדד – מחיר תעודת-סל מבוסס בראש ובראשונה על מחיר המדד אותו היא עוקבת. המדד הוא שקלול כזה או אחר של סל ניירות-ערך.
 2. דמי ניהול – דמי הניהול השנתיים של התעודה מנוכים באופן שוטף ממחירה.
 3. דיבידנד – המדד אותו עוקבת תעודת-הסל מורכב ממניות שחלקן מחלקות דיבידנדים, בעיתוי לא קבוע במהלך השנה. בתשקיף של כל תעודת-סל (ובדרך כלל גם בפרסום שלה באותיות קטנות) כתוב מה עושה המנפיקה עם תשואת הדיבידנד. היא יכולה להשקיע אותה מחדש במדד ואז שווי הקרן של המשקיע עולה. היא יכולה להחזיר את הדיבידנדים למשקיע. היא יכולה לשמור אותם לעצמה.
 4. רמת סחירות – זה מתייחס גם לסחירות נכסי הבסיס של המדד עליו מתבססת תעודת-סל, וגם לסחירות של תעודת-הסל עצמה. כשנייר-ערך סחיר מאוד קיים הבדל (Spread) קטן בין מחיר הקניה שלו ומחיר המכירה שלו. כאשר נייר-ערך לא סחיר מספיק (כלומר אין מספיק כוחות של ביקוש והיצע) עשוי להיווצר הבדל גדול, הגורם לפער בין השער שלו למחיר בו ניתן לקנות אותו.
 5. מינוף – משקיעים רבים אינם מבינים מדוע תעודת-סל אינה עוקבת בדיוק פי 2 או פי 3 את התנהגות המדד ביום מסוים או בתקופה מסוימת. יש לכך בדרך כלל שתי סיבות:
  א. כי הקרן השתנתה יום קודם.
  דוגמה: מדד התחלתי 100. ביום הראשון המדד ירד ב – 10%, למחרת המדד עלה ב – 10%.
  אם יש לי תעודת סל רגילה על המדד, מחיר המדד כעת 99, וסה"כ הפסדתי 1% על הקרן.
  אם יש לי תעודת סל ממונפת פי 2 בחסר (שורט), מחיר התעודה יהיה ביום הראשון 120 (עלה ב – 20% בתגובה). למחרת מחיר התעודה הפך להיות 96 (ירד ב – 20% בתגובה מהמחיר החדש), וסה"כ הפסדתי על הקרן 4%.
  כלומר, בניגוד לטעות הרווחת לפיה אני אמור להפסיד פי 2 מהקרן בלבד, הרי שמינוף בשוק תנודתי מאוד יגרום להפסד של פי 4.
  ב. שעות מסחר שונות של המדד (ראה בהמשך).
  ג. הבדלים בין מחיר המדד למחיר תעודת-סל בשלב הנעילה (ראה בהמשך) שיתוקנו למחרת.
 1. שער מטבע-חוץ – אם המדד עליו נסחרת תעודת-סל הוא זר, אז התנודתיות בשער המטבע משפיעה אף היא על מחיר תעודת-הסל. למשל, תעודת-סל על מדד S&P 500 נסחרת אמנם בארץ בשקלים, אבל קונה את המדד בדולרים. אם שער הדולר יורד במהלך יום המסחר, אז ההפסד בדולרים מתבטא במחיר תעודת-הסל.
 2. ביקוש והיצע ספקולטיביים – מחיר של תעודת-סל על מדדים מושפע גם מביקוש והיצע של ספקולנטים, אשר מהמרים על התנהגות המדד עליו מבוססת התעודה ביום למחרת.
 3. שעות מסחר שונות – שעות המסחר בישראל אינם שעות-המסחר בבורסות אחרות. המסחר בבורסות ארה"ב, למשל, מתחיל בסוף יום המסחר בת"א, ונגמר בערך ב – 23:00. כלומר, תעודות-סל על מדדים אמריקאיים (כמו S&P 500) יסחרו על בסיס מידע ישן, או מידע חלקי לגבי העתיד (למשל, על פי הערכות המתבססות על מחירי חוזים עתידיים על המדד או על פי חדשות שעשויות להשפיע על המדד).
 4. הבדל בין שער נעילה לשער המדד – שער הנעילה של תעודת-סל נקבע לפני נעילת הבורסה. המדד אחריו עוקבת תעודת-סל עשוי עוד להשתנות בזמן שיחלוף בין נעילת המסחר בתעודה סגירת המסחר בבורסה.
 5. מחיר קניה/מכירה – קיימים הבדלים תוך-יומיים בין שערי תעודות-סל המוצגים בעיתון לבין המחירים בהם ניתן לקנות או למכור אותן. ההבדלים נובעים משיקולים של עושה-שוק התעודה או משינויים בביקוש ובהיצע לתעודה. אם, למשל, נגיד בנק ישראל מוריד את הריבית במשק במהלך יום המסחר, מיד יעלה הביקוש לתעודות-סל על מדדי מניות, כמו מדד ת"א 25.

תגובות

5 תגובות על הכתבה 10 סיבות להבדל בין מחיר תעודת-סל למדד אותו היא עוקבת
 1. מושיק

  האם לא הכל ספקולציה כלומר מה בכלל הקשר בין מחיר התעודה לבין המדד שהיא יעני עוקבת?

  מה המנגנון שקושר בין המדד לתעודה? האם בכלל יש כזה?

  האופציות פוקעות – זה קושר אותן, במהלך המסחר יש ספקולציות, אבל בסוף הן פוקעות בדיוק במחיר שצריך לפי המדד – הבורסה מבטיחה את זה.

  אבל התעודה אין שום דבר שבאמת קושר אותה למדד.

 2. בנק ירושלים - בלוג ניהול השקעות » ארכיון » טיפים איך לבחור מסל תעודות הסל

  [...] פרסם ירון קאופמן מאמר על עשר סיבות להבדל בין מחיר תעודת סל לבין המדד שאחריו היא …. הוא אומנם השווה את תעודת הסל למדד אותו היא עוקבת אבל [...]

 3. טיפים : איך לבחור מסל תעודות הסל

  [...] פרסם ירון קאופמן מאמר על עשר סיבות להבדל בין מחיר תעודת סל לבין המדד שאחריו היא …. הוא אומנם השווה את תעודת הסל למדד אותו היא עוקבת אבל [...]

 4. אילן

  בישראל יש תעודות סל שנסחרות בבורסה בת"א על מדדים בחו"ל, למשל אירופה.
  במקרה כזה יש תעודות שצמודות ליורו ויש אשר צמודות לשקל.

  האם כאשר אני קונה תעודת סל שנסחרת בארה"ב על מדד אירופה (למשל מקבוצת ishares) האם אני צמוד לדולר או ליורו? מהו מטבע הבסיס במקרה זה?

 5. ירון קאופמן

  אתה תהיה צמוד גם לדולר (בו קנית את ה- ETF) וגם למטבע המקומי בו נרכשו ניירות הערך הכלולים במדד

שלח תגובה