תעודות סל "שגר ושכח" ישראליות – תכלית Target

ירון קאופמן, 10 מרץ 2008

target1.jpgלפני 5 חודשים כתבנו על סדרת ה – ETF-ים האמריקאית TDAX Independence, ושאלנו מי תהיה המנפיקה הישראלית הראשונה שתציע מוצר דומה. עכשיו המנפיקה תכלית תעודות-סל יוצאת עם מוצר ישראלי מקביל. ההנפקה הייתה שקטה יחסית, כנראה בגלל העיתוי. כאתר אינטרנט שמעודד את התפתחות עולם השקעות המדדים אנחנו שמחים לראות התפתחויות כאלו בתחום. במקום מניות כנכסי בסיס (בגרסה האמריקאית) בחרה המנפיקה תכלית לעקוב אחרי מדד המורכב ממספר מדדי אג"ח ומניות, במתכונת של תעודת סל מתחלפת. מעניין יהיה לראות האם המשקיעים הישראליים התזזיתיים מוכנים למוצרים כאלו. לכל אחת מהתעודות אופק השקעה ארוך אחר (האחת לשנת 2025 והשנייה לשנת 2035). במהלך חיי התעודה עולה משקל המרכיב הלא מסוכן (אג"ח ממשלתי וקונצרני) ויורד משקל המרכיב המנייתי (המבוסס על מדדי דיבידנד). בנוסף מתקצר גם המח"מ של האג"ח בתעודה עם השנים. המוצרים מנסים להשיג שתי מטרות עיקריות:

  1. ביזור – הקצאת נכסי המשקיע במגוון אפיקי השקעה, שתמהילם נקבע בהתאם לטווח ההשקעה המבוקש על ידו.
  2. One Stop Shop – תעודות סל דוגמת אלו חוסכות למשקיע העצמאי את עבודת ניהול התיק ואת דמי הניהול שקרן הנאמנות שלו, או מנהל התיקים שלו גובה.

יתרון נוסף המגולם בתעודות, הוא ההצמדות למדדים פאסיביים העולים בטווח הארוך. סביר להניח שבטווח הארוך יתברר כי התעודות הללו השיגו תשואה שנתית ממוצעת גבוהה ממרבית קרנות הגמל והפנסיה בישראל.

שתיהן מוצעות בדמי ניהול 0%, כאשר הדיבידנד על מדדי חו"ל לא מושקע מחדש במדד.

תכלית Target 2025
תכלית ‎Target 2035

תגובות

תגובה אחת על הכתבה תעודות סל "שגר ושכח" ישראליות – תכלית Target
  1. יונה

    האם מוצרי TARGET DATE – יעבדו בתור תעודות סל, מתי האלמנט האנושי של מנהל ההשקעות יספק ערך מוסף על מודלים מתמטים.
    אני מעדיף שאת הפנסיה שלי ינהלו בתי השקעות עם מנהלים רצינים, ולא תעשיית חייקנים.

שלח תגובה