סקנדינביה – יציבות בלב ים סוער

ירון קאופמן, 4 מרץ 2008

nordic1.jpgאחת מאסטרטגיות השקעת האינדקס היא הקצאת נכסים בין איזורים גיאוגרפיים שונים. ההנחה של משקיע הנוקט האסטרטגיה הזו היא שקיים קשר בין כלכלות המדינות הכלולות באזור הגיאוגרפי, והקשר הזה מבחין אותן מהתנהגות שאר הנכסים בתיק של המשקיע. כך, באמצעות רכישת תעודת-סל או ETF על המדד יכול המשקיע לבזר את תיק ההשקעות שלו ולהקטין את רמת הסיכון הכוללת שלו (כלומר את סטיית התקן שלו). סקנדינביה היא דוגמא מצויינת לקשר על בסיס גיאוגרפי, וזו כנראה הסיבה לביקוש של משקיעי אינדקס למוצרי מדדים מסוג ETF או תעודות-סל על האיזור.

מה המשותף לכלכלות שבדיה, דנמרק, פינלנד, נורבגיה ואיסלנד ?

  1. יציבות חברתית ויציבות פוליטית – מהוות בסיס ליצירה ושמירה על כלכלות מצטיינות. היציבות החברתית נשמרת באמצעות רמת חיים גבוהה, מערכות רווחה סוציאליות עתירות משאבים ופערים צרים בין מעמדות.
  2. רמת שחיתות נמוכה מאוד – כפי שכתבנו בעבר, כאשר סיקרנו את רוסיה או את סין, רמת שחיתות היא אינדיקטור חשוב עבור משקיע לטווח ארוך. זה כולל גם משקיעי-חוץ במדינות סקנדינביה, וגם אותנו כמשקיעים קטנים יותר.
  3. משאבי טבע – נורבגיה נהנית משליטה במרבצי נפט וגז המהווים בסיס כלכלי חזק. אך גם שאר מדינות סקנדינביה התברכו במגוון משאבי-טבע: עץ, ברזל, דיג ועוד.
  4. מערכות חינוך טובות – אשר מבטיחות המשך צמיחה כלכלית בטווח הארוך.
  5. מגוון חברות ענק מוצלחות – הידועות מביניהן נוקיה, אריקסון, וולבו, לגו, קרלסברג ועוד.
  6. יציבות כלכלית – אינפלציה נמוכה, מדיניות שווקים פתוחים, אבטלה נמוכה, יצוא גבוה, מטבע יציב, אפס חובות, מערכות שלטוניות יעילות פיננסית.

אין ספק כי האיתנות הכלכלית מבחינה את איזור סקנדינביה מכל איזור גיאוגרפי אחר בעולם. ברור כי לסביבה התנודתית הגלובלית תהיה השפעה על כלכלות האיזור, אך נראה כי מדינות סקנדינביה יעמדו בטלטלות, ואולי אף יצליחו להמשיך ולצמוח.

שלוש תעודות-סל על סקנדינביה:

תאלי דיבידנד סקנדינביה – מבוססת על מדד הכולל 20 חברות גדולות מהאיזור בעלות היסטוריית חלוקת דיבידנד רצופה וגדלה במהלך 5 שנים. דמי ניהול 1.1%.

קסם סקנדינביה – דמי ניהול 0.8%. מבוססת על מדד הכולל 30 החברות הנסחרות ביותר בבורסת שטוקהולם. בורסת שטוקהולם היא הבורסה המרכזית של איזור סקנדינביה.

פריזמה MSCI סקנדינביה – תונפק השבוע ביום חמישי. דמי ניהול 0.85%. מבוססת על מדד MSCI Nordic Countries וכוללת 117 חברות גדולות ממדינות האיזור.

ETF-ים:

iShares MSCI Sweden – Symbol: EWD

כולל 50 חברות הנסחרות בבורסת שטוקהולם. דמי ניהול 0.51%.

בבורסת שטוקהולם נסחרים 7 ETF-ים על האיזור, תחת המותג XACT.

תגובות

תגובה אחת על הכתבה סקנדינביה – יציבות בלב ים סוער
  1. avi

    כתבה מעולה

שלח תגובה