זום על iShares

ירון קאופמן, 2 מרץ 2008

המותג iShares הוא כנראה החזק ביותר בעולם המדדים הגלובלי. קרנות iShares, מבית ההשקעות Barclays Global Investors (BGI) הונפקו בכל הבורסות הגדולות בעולם, ומחזיקות בנתח השוק הגדול ביותר בארה"ב ובעולם בקרנות ETF. BGI שייכת לתאגיד הבנקאות האנגלי Barclays.
למרות המקום המרכזי שתופס המותג בשוק היום, iShares דווקא נכנסה באיחור לתחום, הרבה אחרי מתחרתה הגדולה State Street (מחזיקת המותג SPDR).
ה- ETF הראשון בעולם הונפק בבורסת טורונטו בשנת 1990 (הוא שייך כיום ל- BGI, גם הוא תחת המותג iShares), ונקלט בארה"ב בשנת 1993 עם ה – SPDR, או ה- SPY.

BGI נכנסה לתמונה רק בשנת 2000 עם iShares, באיחור רב. היתרון הגדול שהיה לה לעומת מתחרותיה היה יכולת השיווק שלה ליועצי השקעות, ולכן הצליחה להפוך תוך זמן קצר למובילת השוק, למרות האיחור. היא הנפיקה בתוך תקופה קצרה עשרות ETF-ים על כל מדד אותו דרשו יועצי ההשקעות האמריקאיים. היא גם היתה זו שהפכה את המוצר ETF למוצר חזק ופופולרי בתודעת המשקיעים בעולם, באמצעות פרסום אגרסיבי. אסטרטגיית הפרסום שלה היתה מעניינת: זיהוי המילה ETF עם המותג iShares.
בסוף שנת 2007 מחזיקה iShares בנכסים של 330 מיליארד $, המהווים 50% משוק ה- ETF האמריקאי. היא הנפיקה עד כה 155 ETF-ים בארה"ב, וכ- 20 כרגע ברישום. בקנדה, בריטניה, שאר בורסות אירופה ובהונג-קונג היא חזקה אפילו יותר.
iShares MSCI-EAFE (סימול: EFA) הוא ה- ETF הגדול ביותר של iShares, והשני בגודלו בעולם (אחרי SPY). הוא עוקב אחרי מדד בינלאומי כללי. השלישי בעולם הוא iShares MSCI-Emerging Markets (סימול: EEM) העוקב אחרי שווקים מתעוררים.
iShares עומדת להנפיק 18 ETF-ים חדשים בשנת 2008, ועוד 3 ETN-ים (שהם דומים יותר לתעודות סל במתודולוגיית הבניה שלהם). בין ה- ETF-ים החדשים, שני ETF-ים על ישראל, ETF על תאילנד ו- ETF על טורקיה. ETF מעניין נוסף מבוסס על מדד הכולל קרנות Private Equity והוא ללא ספק יעורר עניין רב בקרב המשקיעים בשנת 2008.

שלח תגובה