מיליון $ ב – 25 שנים

ירון קאופמן, 18 פבר' 2008

אתמול, בזמן שיטוטי במרחבי האינטרנט, גיליתי את האתר החדש הנהדר stickK.com. האתר מאפשר לכל אחד להגדיר לעצמו מטרה ולעמוד בה. איך ? באמצעות התחייבות חוזית שאתה יוצר באתר. אני למשל התחייבתי לבצע אימון גופני 3 פעמים בשבוע. אם לא אדווח באתר שעמדתי בחוזה מדי שבוע, סכום כסף מוגדר יועבר לעמותת צדקה, וחברה שלי תקבל דיווח על כך שלא עמדתי בחוזה. בצורה הזו ניתן להתחייב לרדת במשקל, להפסיק לעשן, לשתות 10 כוסות מים ביום ועוד ועוד. למה אני מספר לכם על זה ? כי האתר הזה הזכיר לי את הכלכלן המפורסם ג'ון בוגל (John Bogle), מייסד וואנגרד (אחת ממנפיקות ה- ETF הגדולות בארה"ב) וממציא קרן האינדקס הראשונה.

בשנת 1951, במסגרת עבודת סיום לתואר B.A, הוא גילה ש – 75% מנהלי קרנות הנאמנות בארה"ב אינם משיגים תשואה גבוהה יותר ממדד S&P 500, אשר בטווח הארוך עולה תמיד. גם מנהלים שכן הצליחו להכות אותו מביניהם, השיגו בסופו של דבר תשואה נמוכה ממנו בשל עלויות הניהול ועלויות הקניה והמכירה. לפיכך קבע שהכי כדאי למשקיע ל"קנות" את כל מניות המדד. בשנת 1976 הוא אף הציג לעולם את קרן הנאמנות הראשונה שנצמדה למדד S&P 500. בשנות ה – 90' היא אף הציגה ETF מקביל.

הממצאים של בוגל נכונים אז והיום. היום אפילו יותר מנהלי קרנות נאמנות אינם מצליחים להכות את השוק. התשואה השנתית הממוצעת של מדד S&P 500, בחישוב לטווחים ארוכים, היתה ועודנה כ- 10% בממוצע לשנה.

אבל בוגל גילה שציפתה לו עבודה רבה גם אחרי הגילוי. עכשיו היה עליו להתמודד עם הטבע האנושי, שאומר "למכור!" כשהמדד יורד. בנושא הזה לא יועילו המחקרים האקדמיים ואנשי השיווק הטובים ביותר.

הנה התמונה הראשונה איתה התחיל השיעור הראשון שלי בקורס "תורת ההשקעות" באוניברסיטה:

standard.jpg

בפרספקטיבה הזו נראית התפוצצות בועת ההייטק בשנת 2000 לכל היותר כמו… המכתש הקטן.

ברכישת תעודת סל או ETF על אחד המדדים הרחבים בארה"ב (אולי אפילו בבורסה בת"א), בסכום של כ- 2,500 ש"ח בחודש יהיו לכם, כפי הנראה, מיליון $ בעוד 25 שנים בערך. אפשר לכתוב את זה בכל מיני צורות: 80 שקל ביום, 30,000 שקל בשנה. זהו מאמץ שדורש יותר מכל דבר אחר – משמעת עצמית. עכשיו בוודאי ברור לכם מדוע סיפרתי על אתר האינטרנט שמצאתי. אפשר להתחיל מחר. בהצלחה.

Vanguard Total Stock Market – Symbol: VTI

 

SPDR S&P 500 – Symbol: SPY

 

iShares S&P 500 Index – Symbol: IVV

 

PowerShares QQQ – Symbol: QQQQ

ואפשר גם בתעודות סל:

מבט נאסד"ק
מבט S&P 500

אינדקס נאסד"ק שקלי
אינדקס S&P 500 שקלי

קסם נאסד"ק 100
קסם S&P 500

תכלית נאסד"ק 100
תכלית S&P 500

תגובות

2 תגובות על הכתבה מיליון $ ב – 25 שנים
 1. קובי

  שלום,
  הייתי מעוניין לדעת כיצד ביצעת את החישוב? ע"פ נוסחה מסויימת?
  בנוסף, כמה כסף יהיו לך בעוד 25 שנה אם אתה שם כל שנה 30,000 שקל ומקבל עליהם כל שנה 4.5 אחוז ריבית. מעניין לראות מהו הפער?

  תוגה מראש

 2. א.ב

  קובי,
  כנס לאתר הנ"ל יש חלק של תעודות סל,
  זה נכון !

שלח תגובה