5 אלטרנטיבות לסין במזרח הרחוק

ליאור ליבמן, 12 פבר' 2008

Kuala Lampur

  סין לא לבד. מלבד סין יש במזרח הרחוק עוד מדינות שתופסות קצת פחות כותרות אבל מהוות אפשרויות השקעה אטרקטיביות מאוד ובעלות סיכון נמוך בצורה משמעותית.

מלזיה- בעוד שמתחילת השנה הבורסות ברחבי העולם יורדות, מלזיה עולה. המדד המרכזי במלזיה, מדד קואלה למפור (Kuala Lumpur Composite Index), שבר שיאים בפעם החמישית ברציפות והמטבע המלזי, הרינג'יט, נמצא בשיא של 10 שנים. מלזיה היא מדינה אסלאמית הדוגלת בכלכלת שוק חופשית. שוק ההון במלזיה מפותח מאוד ולאחרונה הונפקו ETFים חדשים במלזיה על העולם האיסלמי. בכתבה שפורסמה לאחרונה בברנאמה (Bernama) מדווח שה- ETFים החדשים יכולים להיות הבסיס לזינוק הבא של מלזיה עקב הדרישה הרבה הקיימת למוצרים ו- ETFים המבוססים על האיסלם. ETFים אלו מצטרפים לשורה של ETFים המבוססים על האיסלם שהונפקו לאחרונה בבורסות לונדון ושוויץ (ניתן לראות כאן כתבה על ETF של דת ואמונה).

נקודות למחשבה: מלזיה נהנית מיצוא למדינות רבות ופועלת להשגת הסכמי סחר חופשי עם מדינות במזרח וארצות הברית. נקודה למשקיע הינה היצוא הרב ממלזיה לארה"ב. בעוד שהשקעה במלזיה תורמת לחשיפה הבין- לאומית של תיק ההשקעות חשוב לזכור שכלכלת מלזיה תלויה בצרכן האמריקאני. בנוסף כלכלת הינה כלכלה מתפתחת הטומנת בחובה תנודתיות וסיכונים רבים ומתאימה יותר למשקיע בעל טווח השקעה ארוך. מעניין לציין שה- ETF על מלזיה הונפק כבר לפני יותר מעשור ב- 1996 הרבה לפני הטרנד של ETFים ותעודות סל על שווקים במזרח הרחוק.
סינגפור- מדינה בעלת כלכלת שוק מפותחת, נקייה יחסית משחיתות ובעלת שקיפות רבה מאוד. מעל 50% מהמדד המוביל בסינגפור מרוכז במגזר הפיננסי עם חלק הולך וגדל בבנקאות הפרטית (להרחבה ניתן לקרוא על השקעה בסינגפור). הבנקאות הפרטית בסינגפור צומחת עקב היציבות הכלכלית אותה מפגינה המדינה ומעודדת השקעות זרות ועקב חוקים מחמירים לשמירה על פרטיות והטבות מס למשקיעים. בנוסף 30,000 מיליונרים חדשים בסין בכל שנה מחפשים מקום בטוח לשים בו את הכסף שלהם וסינגפור היא בדיוק המקום. בעוד ששוויץ, בירת הבנקאות הפרטית העולמית, מחזיקה ב- 18% מהנכסים המופקדים בבנקאות פרטית, בסינגפור יש כיום רק 6% מהנכסים העולמיים. למרות זאת, הצמיחה בנכסים בבנקאות הפרטית בשוויץ הינה חד ספרתית והצמיחה בנכסים בסינגפור קרובה ל- 30% בשנה. עם נתונים באלה קשה להתעלם מהעובדה שבתוך מספר שנים סינגפור תהיה השוויץ החדשה. ישנן כמה אפשרויות השקעה בסינגפור דרך תעודות סל ו- ETF המפורטות בהמשך

קוריאה- כלכלת דרום קוריאה מבוססת על תעשייה כבדה ותעשיית רכב. כלכלת המדינה נהנת מצמיחה רבת שנים שהחלה לאחר מלחמת קוריאה ובמהלכה הפכה דרום קוריאה מאחת המדינות העניות בעולם לאחת העשירות. כיום ישנו ETF אחד העוקב אחר מדד MSCI South Korea (EWY) ו- WisdomTree מתכננת להנפיק ETF חדש לשוק הכספים WisdomTree Developing Markets Fund אשר מיועד לבצע השקעות לטווח קצר בשווקי הכספים של מספר מדינות מפתחות ובינהן דרום קוריאה. בארץ ישנה תעודת סל אחת העוקבת אחר מדד דרום קוריאני- קסם קוריאה העוקבת אחר מדד הקוספי 200 (Kospi 200)

יפן- מדינה בעלת כלכלה תעשייתית מפותחת מהמובילות בעולם. בעוד ששנת 2007 הייתה שנה מצוינת לשווקים בעולם זו הייתה שנה קשה לכלכלה היפנית. מדד ה- MSCI Japan ירד בקרוב ל- 7%. פשיטות הרגל במדינה הגיעו לשיא של 4 שנים והשפל בשוק הנדל"ן ביפן הקדים את מדינות המערב למרות שהוא מתוקשר הרבה פחות. חשוב לציין שהסיבות למשבר הנדל"ן ביפן לא שונות לחלוטין מהסיבות למשבר בארצות הברית. לפי ה- Japan Times, הסיבות למשבר ביפן נובעות משינויים בחקיקה ובתקנים הקשורים בתכנון ובניית מבני העמידים לרעידות אדמה ולא קשור למשבר הסאב-פריים. יפן ידועה בתחרותיות רבה בשווקים הבין לאומים, במוסר גבוה ובאוריינטציה טכנולוגית. אפשרויות ההשקעה ביפן מגוונות מאוד וניתן להשקיע דרך מספר תעודות סל ו- ETFים. לחלק ממנפיקות תעודות הסל יש יותר מתעודת סל אחת העוקבת אחר מדד יפני בהבדל של הצמדה למטבע או בהתמקדות בחלוקת דיבידנד.

הודו- הדמוקרטיה הגדולה בעולם. עם יותר ממיליארד ורבע תושבים הודו רחוקה ממיצוי פוטנציאל הצמיחה שלה. הצמיחה המואצת של השוק ההודי בשנים האחרונות וגילוי הפוטנציאל הצרכני האדיר שטמון בא הביא להזרמת כספים רבים ממדינות המערב להודו. שני יתרונות של הודו על סין, השכנה הגדולה, הן השפה והמשטר. לחברות מערביות קל הרבה יותר לבצע עסקים בהודו ולהעביר את עסקיהם להודו עקב כך שחלקים גדולים מאוד מאוכלוסיית הודו דוברים אנגלית ועקב המשטר הדמוקרטי שלמרות כל המגבלות הוא עדיין נח הרבה יותר מהמשטר הקומוניסטי בסין. הזרמת הכספים מהמערב עוררה את חשש השלטונות בהודו מהשתלטות של חברות זרות על חברות הודיות גדולות והשפעה על כלכלת הודו. עקב כך, נחקקו חוקים ותקנות רבים בהודו המגבילים השקעות זרות במדינה. להחלטות אלה השפעות ישירות גם על תעודות סל, ETFים ו- ETNים העוקבים אחרי המדדים ההודים עקב מניעת מסחר בנגזרים על מדדים הודים בשווקים הבין- לאומיים. ה- ETFים החדשים אשר יונפקו החודש: PowerShares India Portfolio (PIN( ו- WisdomTree India Earnings (EPI) תוכננו כך שיוכלו להתמודד עם המגבלות החדשות ויאפשרו השקעה ישירה בנכסים הודים שלא דרך נגזרים.

לסיכום. יש במזרח עוד אפשרויות חוץ מסין. המשקיע שמחפש השקעה בשווקים מתפתחים ומעוניין להימנע מהתנודתיות ואי הוודאות הרבה הכרוכה בסין יכול למצוא את מלזיה כחלופה מבטיחה.

משקיע אשר מעוניין בהשקעה סולידית יותר אך עם זאת בעלת פוטנציאל צמיחה יכול לשקול השקעה בסינגפור או ביפן.

תעודות סל ו- ETFים העוקבים אחר מדדים בסינגפור:

iShares MSCI Singapore Index (EWD)

קסם סינגפור

תעודות סל ו- ETFים העוקבים אחר מדדים בקוריאה:

iShares MSCI South Korea Index (EWY)

קסם קוריאה

תעודות סל ו- ETFים העוקבים אחר מדדים ביפן:

iShares MSCI Japan Index (EWJ)

WisdomTree Japan SmallCap Dividend (DFJ)

SPDR Russell/Nomura PRIME Japan (JPP)

PowerShares FTSE RAFI Japan (PJO)

מבט ניקי שקלי

תאלי דיבידנד יפן

פריזמה MSCI Japan

אינדקס ניקיי

אינדקס ניקיי שקלי

מבט ניקיי 225

תכלית ניקיי 225

קסם ניקיי 225

קסם דיבידנד יפן

תעודות סל ו- ETFים העוקבים אחר מדדים במלזיה:

iShares MSCI Malaysia Index (EWM)

תעודות סל ו- ETFים העוקבים אחר מדדים בהודו:

שני ETFים שיונפקו בקרוב ויאפשרו גישה ישירה לנכסים בהודו:

PowerShares India Portfolio (PIN)

WisdomTree India Earnings (EPI)

ETN המאפשר השקעה בהודו:

iPath MSCI India Index ETN (INP)

אינדקס הודו שקלי

פריזמה MSCI הודו

קסם הודו

קסם שורט הודו

תגובות

5 תגובות על הכתבה 5 אלטרנטיבות לסין במזרח הרחוק
 1. נעם

  מעניין
  למה אין תעודות סל על מלזיה?

 2. גבי

  ולמה אין תעודת סל על ווייטנאם? זה הרי הדבר הבא

 3. יוני

  אין תעודות סל על מלזיה, אבל אין בעיה לקנות את ה- ETF.
  בטח בקרוב תונפק גם תעודת סל כזו.
  בארץ תמיד עוקבים אחרי ארצות הברית

 4. נעם

  אתר מעולה,
  כולם אומרים שוויאטנם זה הדבר הבא. איך זה באמת שאין תעודות סל על וויאטנם?

 5. תעודות סל חדשות על מטבעות- הדס ין והדס ליש"ט | תעודות סל ETF.co.il

  [...] משתי התעודות האלה המעניינת יותר (לפי דעתי כמובן) היא הדס ין. זו למעשה התעודה הראשונה המאפשרת למשקיע להיחשף למטבע של מדינה במזרח אסיה. את יפן סיקרנו לאחרונה בכתבה על חלופות לסין במזרח הרחוק. [...]

שלח תגובה