10 טעויות נפוצות שמשקיעי אינדקס עושים

ירון קאופמן, 11 פבר' 2008

  eggs1.jpgמוצרים פיננסיים המבוססים על מדדים הומצאו בעקבות עובדה אחת פשוטה: מדדי מניות עולים בטווח הארוך. מחקרים רבים שנערכו בכל חוגי המימון באוניברסיטאות בארץ ובעולם קבעו חד משמעית שכמעט 100% מהקרנות המנוהלות אינן מצליחות להכות את מדדי המניות הגדולים באופן עקבי. לכאורה, נדמה היה שהגיע הפתרון המיוחל לטעויות המשקיעים: תעודות סל ו- ETF עוקבי מדדים.

  אולם, גם בסוג ההשקעה הזה מוצאים עצמם משקיעים נמהרים מבצעים טעויות, בעיקר בגלל חוסר הבנה, חוסר תכנון ובעיקר חוסר סבלנות. להלן רשימה של טעויות אופייניות. חלקן ייחודיות לאפיק ההשקעה הייחודי הזה, וחלקן כלליות לכל סוגי ההשקעות בבורסה.

 1. תכנון קצר טווח של ההשקעה: השקעה במדד היא השקעה לטווחים בינוניים וארוכים. משקיעים הסבורים כי ניחנו ביכולות חיזוי לטווח הקצר טועים או מפנטזים. כמות המשתנים המשפיעה על כדאיות השקעה בכל טווח היא אדירה ולכן בלתי ניתנת לשליטה. הדבר היחיד שניתן לומר היא שנמצא במחקרים אמפיריים כי מדדי מניות עולים בטווח הארוך.

 2. חוסר סבלנות: ביצוע פעולות קניה ומכירה של תעודות סל ו- ETF-ים. מדדי מניות, גם אם הם יורדים בטווח הקצר, יעלו בטווח הארוך. משקיעים שקונים ומוכרים בהתאם ל"מה שכתוב בעיתון", "המלצות אנליסטים", "מומנטום" וכו' יפסידו את התקופות בהן השוק עולה. מעבר לכך, עלויות הקניה והמכירה צריכות להילקח אף הן בחשבון. ביצוע תכוף מדי של פעילות בני"ע פוגע בתשואות.

 3. חוסר תכנון: רכישה לא מתוכננת ולא מפוקחת מקצועית של מוצרים פיננסיים תביא להפסד כספים בהכרח. תיק השקעות צריך להיות מותאם לפרופיל הסיכון ולצרכי הנזילות של כל משקיע.

 4. חוסר הגדרה של רמת הסיכון לה אני מוכן להיות חשוף: זוהי כמובן שאלה אישית שכל משקיע צריך לשאול את עצמו לפני שהוא משקיע – במדדים או בכל צורת השקעה. אבל משקיעים רבים נמנעים מלענות על השאלה הזו, או מקווים שיועץ ההשקעות יחליט בשבילם. זו כמובן טעות.

 5. תיק השקעות לא מבוזר: תיק השקעות טוב צריך להיות מבוזר במגוון מדדים, במגוון איזורים, במגוון מטבעות וסחורות. המטרה של הביזור היא להגן על המשקיע מפני מפולות. גם כאן, ביזור של תיק ההשקעות צריך להיעשות באופן מקצועי, בהתאם לפרופיל הסיכון של המשקיע. לדוגמה, משקיע שונא סיכון ישקיע רק % קטן מכספו באפיקים בעלי רמת סיכון גבוהה (כמו אפיקים מניתיים, שווקים מתעוררים ומטבעות תנודתיים).

 6. קניה במחיר יקר: למה משקיעים טועים וקונים במחיר יקר ? בעיקר כי הם קראו בעיתון שסקטור מסוים או מדינה מסוימת הם השקעות "חמות". האמת העצובה היא, שכשקראתם בעיתון ידיעה כזו – היא בדרך כלל כבר חסרת ערך. במילים אחרות: איחרתם את הרכבת לגבי המדד המסוים. זו הסיבה שאנחנו מסקרים באתר הזה סקטורים לא פופולריים או מדינות לא פופולריות בשוק ההון. זה לפעמים מתנגש עם הרצון של הקוראים, שמבקשים משלושתנו לכתוב על מדד "חם" זה או אחר לגביו יש הרבה מידע בעיתון הכלכלי. אבל זו גם הדרך היחידה להצליח בשוק ההון: להיות עם האצבע על הדופק לגבי המדדים שנחבאים אל הכלים.

 7. ציפיות לא ריאליות: משקיעים חדשים בשוק ההון נכנסים להשקעה אחרי ששמעו סיפורי מעשיות על תשואות פנומנליות של עשרות ומאות אחוזים בשנה. הציפיות הללו נמוגות בתוך תקופה קצרה ואז הם נסחפים לביצוע פעולות לא מתוכננות בני"ע, בניגוד לתכנון ההתחלתי לטווח הארוך.

 8. הכנסת מניות מסוכנות לתיק: זו אחת הטעויות הכי נפוצות בקרב משקיעי מדד. המטרה של המשקיע כאן היא להכניס קצת "פלפל" לתיק ההשקעות, שיעלה את התשואה בטווח הקצר. כמובן – רמת הסיכון הכללית של התיק עולה וכל התכנונים הלכו פייפן. אגב: כל המניות מסוכנות. גם טבע.

 9. הכנסת מדדים ממונפים לתיק: זה טריק חדש יחסית, והמטרה שלו זהה לחלוטין לטעות הקודמת – להכניס "אקשן" לזירה. אז מילת אזהרה: מדד ממונף פי 2 מסוכן פי 2. מדד ממונף פי 3 מסוכן פי 3.

 10. משחקי שורט-לונג: גם זה סיפור חדש – מאז שנכנסו ProShares ותעודות השורט לחיינו. תעודות השורט מטרתם גידור הפסד בטווחים קצרים, כחלק מהשקעת לונג מתוכננת. מאוד לא מומלץ להשתמש בהם כספקולציה על כיוון השוק. הסיבה העיקרית לכך היא שהן פועלות נגד הכלל שאיתו התחלנו את הכתבה: מדדי מניות עולים בטווח הארוך.

 11. לסיום חידה:

  מהי הטעות הקלאסית בהשקעה במניות, הנחסכת ממשקיעים במדדים ?

תגובות

7 תגובות על הכתבה 10 טעויות נפוצות שמשקיעי אינדקס עושים
 1. יוסי

  את 9 לא הבנתי

  אם מדדי המניות לאורך זמן עולים. למה לא להיות צמוד אליהם אבל עם מינוף ( ואני מדבר על השקעה לאורך זמן)

 2. ירון קאופמן

  כי הירידות גדולות מהעליות
  נגיד הנאסד"ק עולה ב- 10%
  ויש לך תעודה ממונפת פי 2
  אז המחיר שלה יעלה ב – 20%
  אם הוא יורד ב – 10% עכשיו
  יהיה לך פחות ממה שהיה לך בהתחלה
  זה נכון כמובן גם בתיק לא ממונף
  אבל במינוף הפגיעה בקרן גדולה יותר
  שבוע שבועיים ירידות רצופים יכולים למחוק לך את הקרן כמעט כליל

 3. יוסי

  אולי פיספסתי משהו אבל לאורך זמן מדדים עולים. זו הסיבה שמשקיעים במדדים. נניח שהממוצע לאורך זמן הוא 7 אחוז. בתעודה ממונפת אני לא ארוויח כפול 14 אחוז . ושוב אני מדבר על טווח ארוך.

 4. יוסי

  כלומר. אם אני משקיע 10 אלף בתעודת על ממונפת כפול 2 זה לא כאילו השקעתי 20 אלף בתעודה רגילה על אותו מדד?

 5. יוסי

  אודה לך אם תסביר.

 6. ירון קאופמן

  לא ! בוא נשתמש במספרים שהצעת
  ונניח שביום הראשון היתה עליה 10% של המדד
  וביום השני היתה ירידה של 10% של המדד

  במקרה הזה הממונפת שלך הפסידה 400
  והלא ממונפת 200

 7. אלי

  הבעיה של תעודת סל – שצריך לקנות מעל סכום מסוים. אחרת העמלה שוחקת הרבה מהרווח.
  לגבי הביזור – ראינו שכאשר בעולם, (ארה"ב וסין בעיקר). הבורסה יורדת – גם אצלנו. עוד לא ראיתי להיפך…. להיפך יכול להיות שעקב אירועים בארץ הבורסה פה תרד, ובעולם תעלה.
  ושלא לדבר על מה שקרה לשקל – הוא עולה, הדולר יורד, והמשקיעים בוכים…
  יתרון נוסף של קרנות נאמנות – אפשר לקנות בסכומים קטנים ובהוראת קבע.
  בקרנות נאמנות יש קרנות שנותנות דיב' חודשי – בתעודות סל עדיין אין.
  לגבי השקעה לטווח ארוך – זה לא הוגן לומר כי קרנות נאמנות לא מדביקות את המדדים לאורך זמן. וכשקונים מניות מחזיקים לאורך שנים? גם שם תהיה אותה תוצאה… רק מעט מניות מדביקות את מדד המניות הכללי לאורך זמן. תעשו מחקר ותראו כמה מניות הדביקו את המדדים לאורך של 5 שנים…
  לפי מחקר – ישנם רק מעט מנהלי השקעות שמצדיקים פניה אליהם. כלומר, לא חשוב מה תקנו – לא בטוח שתעשו גרוע ממנהלי השקעות.
  ומי שמאמין כי גב' כהן מחדרה תקנה מניות – שיאמין.

שלח תגובה