מגזר האינטרנט – מהפיכה אמיתית באופק

ירון קאופמן, 7 פבר' 2008

net3.jpgהתחברתי לאינטרנט בפעם הראשונה בשנת 1994 באמצעות דפדפן Netscape. האתר הראשון בו השתמשתי היה Yahoo. מאז חלפו 14 שנים, ועכשיו אנחנו בגיל ההתבגרות, ובעצם עוד לא קרה שום דבר משמעותי באמת, למרות כל הבאזז. רק היסודות הונחו. ממש כמו נער מתבגר שמנסה כל מיני. אבל אנחנו כמעט שם.

על מה היה כל הבלאגן עד עכשיו:

  1. פרסום חוצות באתרים (מסוג באנר ושות'): לא ממוקד ולא אפקטיבי במיוחד.
  2. ניסויים, לרוב צולעים, בטכנולוגיות על גבי הרשת: טלפוניה, וידאו. לא יודע מה איתכם: אצלי הסקייפ עדיין מקוטע והיו-טיוב נתקע כל שתי דקות.
  3. מנועי חיפוש : די גרועים עדיין, אם חושבים על זה.
  4. מסחר קמעונאי – שבריר אחוז ממנו מבוצע היום באינטרנט, גם בעולם המערבי.
  5. WEB 2.0 – לרוב היה מדובר בבבל"ת שיווקי שמטרתו תמחור מופקע לחברות סטארט-אפ. המנצחות העיקריות מכל הסיפור הן החברות שאספו כמויות גדולות של מידע על הגולשים ומכרו אותו לחברות שיעשו ממנו כסף עוד מעט.

איך אנחנו יודעים שהמהפיכה האמיתית כבר באופק הנראה?

  1. פרסום טקסטואלי ממוקד מילות חיפוש: זה כבר משהו אחר. פרסומת ממוקדת בי באופן אישי אי אפשר לקבל ברדיו, בטלויזיה או בשלט חוצות. לפרסומת מסוג כזה יש סיכוי לא רע להיות טריגר לתהליך מכירת מוצר. זה עובד כבר כמה שנים וזה הסיבה שגוגל הצליחה כל כך.
  2. מבול של חברות סטארט-אפ חדשות שעוסקות בדבר מסובך מאוד שנקרא "סמנטיקה". סמנטיקה זה אומר שאתרי האינטרנט שבהם אני גולש מבינים את הקונטקסט שבו אני חי – כלומר מבינים אותי – באמצעות מאגרי המידע שלהם. זה אומר, למשל, שבסופר כבר יודעים מה אני רוצה לקנות מיד כשנכנסתי (והזדהיתי). הם גם יודעים איזה מוזיקה אני אוהב ואותה הם ישמיעו במערכת הסאונד.
  3. מאמץ חסר תקדים של חברות האינטרנט הגדולות לגלות מידע על מערכת הקשרים הבינאישית של הגולשים. גם כאן המטרה היא לשווק ולמכור בצורה ממוקדת יותר.

איך משקיעים בסקטור בעזרת תעודות סל ו- ETF ?

Merrill Lynch Internet HOLDRs – Symbol: HHH

הערה: הולדרים אפשר לקנות רק בחבילות של 100 יחידות. זו אחת הצורות הראשונות של קרנות אינדקס בארה"ב ומבנה דמי הניהול שלה הוא שונה: 8$ לכל 100 יחידות לשנה, הנגבים מדיבידנדים בלבד. אם אין דיבידנדים, אין דמי ניהול.

First Trust Dow Jones Internet Index – Symbol: FDN

דמי ניהול 0.6%.

Claymore/Morningstar Information Super Sector Index ETF – Symbol: MZN

כולל חברות אינטרנט רבות, אבל לא רק. הוא מבוסס על מדד המגדיר את עצמו ככולל "חברות בתעשיות התומכות ומקלות על חילופי רעיונות ומידע כבסיס למסחר". אפשר לראות בקישור הבא אילו חברות כלולות במדד. דמי ניהול 0.4%.

גם בסקטור הזה תעודות סל ממוקדות עדיין לא הונפקו.

חשוב להבחין בין סקטור האינטרנט לבין סקטור תשתיות האינטרנט, עליו כתבנו בנפרד בעבר.

שלח תגובה