משתנים המשפיעים על מחיר הנפט בטווח הקצר והארוך

ירון קאופמן, 5 פבר' 2008

oil2.jpgהעיתונים הכלכליים היומיים מבלבלים מאוד בכל הנוגע למחירי סחורות בכלל, ולמחירי נפט בפרט. בכל יום כמעט אפשר לשמוע פרשן או מרואיין המסביר את התנודתיות במחיר הנפט – למעלה או למטה (בעיקר למעלה בשנה האחרונה…) באמצעות משתנה בודד עליו הוא בחר להתמקד. החבר'ה האלה בדרך כלל יודעים על מה הם מדברים, אבל הם כמעט תמיד מתמקדים בטווח הקצר. משקיעים המתמקדים בהשקעות מדדים מסוג תעודות סל או ETF בדרך כלל מתעניינים בטווח הבינוני והארוך, אשר מושפעים ממגמות רחבות ועמוקות. מן הראוי, אפוא, להפריד בין המשתנים, כדי להקל על ההחלטה.

הנה כמה משתנים המשפיעים על מחיר הנפט בטווח הקצר:

 1. וויסות מניפולטיבי של היצע הנפט בעולם על ידי קרטל מפיקות הנפט OPEC – מטרתו להשפיע על מחיר הנפט כך שיעמוד בכל רגע על המחיר הרווחי ביותר עבור חברי הקרטל. הרווחי ביותר זה לא אומר בהכרח היקר ביותר, כי רמת מחירים גבוהה מדי עשויה להביא לתוצאה הפוכה מבחינתם, כי היא תפגע בצמיחה הכלכלית של המדינות הצורכות נפט (ואז הם יצרכו פחות נפט).
 2. ציפיות משווקות הנפט הגדולות בעולם לגבי מחירו העתידי של הנפט – חברות שיווק הנפט הגדולות בעולם קונות יותר רזרבות של נפט כאשר הן מצפות לעליית מחירים.
 3. ביקוש ספקולטיבי לנפט של גופים מוסדיים גדולים כמו קרנות גידור, קרנות פנסיה – זהו ביקוש חדש יחסית, שנוצר בעקבות עליית מחירי הנפט בשני העשורים האחרונים ואפשרויות המסחר החדשות בנפט. הביקוש הזה מגולם אף הוא במחיר הנפט בימים אלה.
 4. בחירות בארה"ב – זו כבר איננ ה קונספירציה שלאנשי שלטון בכירים בארה"ב מערכת יחסים עם אנשים בעלי השפעה על פתיחת וסגירת ברזי הנפט במזה"ת. הסיבה לכך פשוטה: נפט מניע את הכלכלה האמריקאית ולכן גם את המצביעים בקלפי, באופן ישיר או עקיף. מעבר לכך, לתוצאות הבחירות השפעה על מדיניות ארה"ב במזה"ת.
 5. אסונות טבע – ההוריקן קתרינה היה התזכורת האחרונה, אבל היו דוגמאות נוספות בהיסטוריה.
 6. סכסוכים באיזורי הפקת נפט שאינם במזה"ת – כמו ניגריה, אלג'יריה ופקיסטן, גורמים למחיר הנפט לקפוץ במהירות.
 7. מעמד הדולר בעולם – נפט נסחר בדולרים, ודולר חלש גורם להעלאת מחירי הנפט.

משתנים המשפיעים על מחיר הנפט בטווח הבינוני ובטווח הארוך:

 1. השקעה במקורות אנרגיה חלופיים – העשויה לתרום בטווח הארוך לירידת הביקוש לנפט (גם בשווקים מתעוררים). הרחבנו בעבר במסגרת מספר כתבות על נושאי אנרגיה חלופית:
  אנרגיה ירוקה
  אנרגיה נקיה
  ירוק
  נפט מהחולות

אנרגיה ממקורות חלופיים היא הדרך היחידה של ארה"ב להפסיק את התלות בקרטל הנפט והיא הגורם העיקרי שעשוי להשפיע בטווח הארוך על ירידה דרסטית במחיר הנפט. בכתבות לעיל פירטנו כיצד ניתן באמצעות תעודות סל ו- ETF מגוונים להנות מהתפתחות מגזר האנרגיה החלופית.

 1. המצב הפוליטי במזה"ת – במזרח התיכון נמצאות עתודות נפט החשובות בעולם, ולכן ארה"ב מעורבת כל כך בנעשה באיזור. זו גם הסיבה לזהירות בה נוהגת ארה"ב בטיפול במשברים במזה"ת. מדינות כמו איראן, עיראק וערב הסעודית ינסו להשפיע באופן אקטיבי על תוצאות של מלחמה איזורית באמצעות מחירי הנפט. מזרח תיכון רגוע משמעותו פחות תנודתיות במחירי הנפט ואמריקה יציבה יותר חברתית, כלכלית ופוליטית.
 2. צמיחת כלכלות אסיה – התורמת לביקוש מוגבר לנפט בהודו וסין. המדינות הללו זקוקות לאנרגיה להניע את כלכלותיהן ובדרך הם יצרכו יותר ויותר נפט. עליית רמת החיים בהן מעלה אף היא את צריכת הנפט בהן.

לונג

United States Oil Fund LP – symbol: USO

iPath S&P GSCI Crude Oil Total Return Index – Symbol: OIL

MACROshares Oil Up Tradeable – Symbol: UCR

PowerShares DB Oil Fund – Symbol: DBO

קסם נפט

תכלית נפט

שורט

MACROshares Oil Down Tradeable – Symbol: DCR

תכלית שורט נפט

ProShares עומדת להנפיק בקרוב 3 ETF-ים על נפט: ממונף, שורט, שורט ממונף.

שלח תגובה