רפואה ותרופות – הגנה בפני מיתון ?

ירון קאופמן, 31 ינו' 2008

pills.jpgאחד הקוראים פנה אלינו בשאלה האם סקטור ה- Healthcare יכול לשמש מפלט השקעה בימי מיתון. הוא הביא בתור דוגמא את המדד עליו מתבססת תעודת הסל "קסם רפואה". ננסה לענות על השאלה באופן מקיף. סיקרנו את הסקטור מזמן ויש כבר הרבה עדכונים. ההגיון העומד מאחורי תנועת המשקיעים לסקטור בתקופות מיתון הוא שקיים ביקוש תמידי לשירותי רפואה ולתרופות ולכן המגזר ישיג תשואות יתר בתקופות בהן שאר המגזרים בכלכלה אינם צומחים. המגזר הזה מושפע בעיקר מפריצות דרך בתחום (שהם תולדה של תקופות מו"פ ארוכות מאוד), ממחזוריות בשווקים וממגמות ארוכות-טווח (כמו התבגרות דור ה"בייבי בום" בעולם, או ההוצאה הגדלה והולכת של ממשלות בעולם על בריאות מתוך התקציב הממשלתי). ממשבר הסאב-פריים הוא כמעט ולא נפגע ולא בכדי. הסקטור הזה החל לצמוח, והוא ימשיך לצמוח בקצב מוגבר ויפצה משקיעים סבלניים בעלי ראייה ארוכת טווח. התשובה שלי לאותו הקורא אפוא, היא שללא שום קשר למיתון ולשווקים הדוביים, כדאי להחזיק ETF-ים או תעודות סל של הסקטור בתיק.

Baby-Boom

דור הבייבי בום כולל אנשים שנולדו בשנים 1946-1964, בשנים שאחרי מלחמת העולם השניה ותום המשבר הכלכלי הגדול בארה"ב. בשנים הללו גדל שיעור הילודה בעולם באופן משמעותי. אחרי 1964 התמתן שיעור הילודה. ראשוני דור הבייבי-בום הם בגילאי ה- 60 לחייהם. להזדקנות הדור הזה יש משמעות כלכלית אדירה החורגת הרבה מעבר למגזרי הרפואה והתרופות. קצב הצריכה של מכשור רפואי, טיפולים רפואיים, תרופות, אשפוז, סיעוד, קבורה, ניתוחים פלסטיים וביטוח יעלה באופן בלתי נמנע, והביקוש הגבוה יגרום לעליית מחירי המוצרים הללו ולצמיחה כללית של הסקטור. בארה"ב לבדה מדובר ביותר מ- 80 מיליון איש. הנושא עלה בתקופה האחרונה לראש סדר היום הלאומי של ארה"ב, והמתמודדים לנשיאות ארה"ב מדברים במצע שלהם בעיקר על הנושא הזה, מכיוון שהם מבינים שזה כפי הנראה המשבר המשמעותי ביותר איתו תיאלץ כלכלת ארה"ב להתמודד בשנים הקרובות.

מגוון הדרכים להשקיע בסקטור באמצעות ETF או תעודות סל הוא גדול מאוד:

רפואה (Health Care):

 

 1. Health Care Select Sector SPDR – Symbol: XLV
 2. Vanguard HealthCare VIPERs – Symbol: VHT
 3. iShares DJ US HealthCare – Symbol: IYH
 4. iShares Dow Jones Healthcare Providers – Symbol: IHF
 5. iShares Dow Jones U.S. Medical Devices – Symbol: IHI
 6. iShares S&P Global HealthCare Sector – Symbol: IXJ.
 7. WisdomTree International Health Care – Symbol: DBR

האחרון מתמקד בחברות המחלקות דיבידנדים.

 

 1. תעודת הסל הישראלית "קסם רפואה" המתבססת על מדד Dow Jones Health Care Titans 30 של 30 חברות רפואה ותרופות גדולות וגלובליות. מס' ני"ע 1097526.

תרופות (Pharma פארמה):

 

 1. Pharmaceuticals HOLDRs – Symbol: PPH
 2. SPDR S&P Pharmaceuticals – Symbol: XPH
 3. iShares Dow Jones US Pharmaceuticals – Symbol: IHE
 4. PowerShares Dynamic Pharmaceuticals – Symbol: PJP

לא מצאנו תעודת סל ישראלית על פארמה, חבל מאוד.

בנוסף, סיקרנו לאחרונה את סדרת ה- ETF-ים החדשה HealthShares, אשר מכסה בנפרד כל אחד מענפי המשנה של תחום הרפואה והתרופות. יש לזכור שמדובר במדדים מדוייקים וקטנים יחסית, שמטרת כל אחד בנפרד היא סיכוי יותר טוב לפגוע ב"כוכב" הבא בשמי הרפואה והתרופות.

תגובות

2 תגובות על הכתבה רפואה ותרופות – הגנה בפני מיתון ?
 1. John1225

  Very nice site!
  [url=http://training.cvc4.org/pharm1/14250/2.html]cheap cialis[/url]

 2. John1225

  Very nice site!