משבר הסאב פריים: כתבה מספר 1

ירון קאופמן, 13 ינו' 2008

שוק הסאב-פריים

בארה"ב מקבל כל אדם דירוג אשראי, על פי היסטוריית האשראי שלו: האם פרע הלוואות בזמן, כמה כסף הוא חייב כרגע ועוד משתנים. דירוג האשראי הזה מלווה אותו בכל גוף ממנו הוא מבקש אשראי: בנק, חברת כרטיסי האשראי. על פי הדירוג יאשרו או לא יאשרו לו מסגרת אשראי, הלוואה, משכנתא, ריבית החזר ועוד. מבחינת הגוף המלווה, דירוג האשראי מייצג את רמת הסיכון שהלווה לא יחזיר את חובותיו כולם או חלקם. אנשים שדירוג האשראי שלהם נמוך במיוחד (כרבע מאוכלוסיית ארה"ב), לא יכולים לקבל אשראי בתנאים הרגילים השוררים בשוק, ולכן נזקקים לשירותיהם של גופים מלווים המוכנים לקבל על עצמם את הסיכון, בתמורה לריבית גבוהה במיוחד וקנסות למאחרים להחזיר חובותיהם. המערכת הזו, המכונה "סאב-פריים", היא מערכת מוסדרת ומפוקחת. במדינת ישראל, לצורך השוואה, אנשים כאלו משיגים הלוואה רק בשוק האפור, כי אף גוף לא מלווה ללא בטחונות. בארה"ב התפתח שוק שלם של גופים המספקים שירותי משכנתאות, הלוואות וכרטיסי אשראי ללווים הללו. הגופים הללו אף מכרו במקרים רבים את הזכויות על החזרי ההלוואות לחברות פיננסים אחרות.

בועת הנדל"ן בארה"ב

בשנים 2001-2007 חוותה ארה"ב צמיחה כלכלית, מחירי הנדל"ן עלו בצורה חדה עקב הביקוש הרב, הריבית שניתן להשיג בבנק היתה נמוכה והיה קל יחסית להשיג הלוואות. המוני לווים לקחו הלוואות ומשכנתאות כדי לרכוש בתים במחירים גבוהים מדי.טבעה של בועה להתפוצץ, וכאשר זה קרה בשנת 2007, מצאו את עצמם לווים רבים במצב שבו עליהם להחזיר הלוואה הגבוהה משווי נכס הנדל"ן שרכשו.

כאשר מדובר בלווי סאב-פריים, מתחילה הבעיה.

משבר

הבעיה נוצרת כאשר המוני לווי סאב-פריים אינם יכולים להחזיר את חובותיהם ואף אינם יכולים לקחת הלוואות חדשות (כי המלווה כבר מבין שהמצב לא טוב). במצב זה מופעלים עיקולים. אלא שערך הנכס המעוקל נמוך משווי ההלוואה. עכשיו המלווה בבעיה. ואם המלווה כבר העביר את הזכויות על ההלוואה לגוף שלישי ? אז הוא בבעיה. ואם הגוף השלישי כבר העביר לגוף רביעי ? זו כבר בעיה עולמית. מה שבטוח, כל גוף פיננסי שהחזיק בזכויות על הלוואות, נאלץ להכריז על הפסדי ענק.

על אף נסיונות מצד הממשל בארה"ב למתן אותו, משבר הסאב-פריים עוד רחוק מלהסתיים, וכל יום מודיעות עוד חברות על הפסדים בגללו. מן המשבר סובלים שוקי הנדל"ן והבורסות בכל העולם. חברות-ענק פיננסיות ספגו הפסדים עצומים. לווי הסאב-פריים נאבקים בנטל החוב והקנסות המאמירים והמלווים מכריזים על עוד ועוד חובות אבודים. בכתבה הבאה נרחיב על ההשלכות בבורסות ובהשקעות המדד.

תגובות

4 תגובות על הכתבה משבר הסאב פריים: כתבה מספר 1
 1. Chenying

  If I coutinmcamed I could thank you enough for this, I'd be lying.

 2. http://topwritingservice.info/ahappymarriagedefinitionessay.php

  That's the perfect insight in a thread like this.

 3. http://autoinsurancebest.top/OR/cheap-car-insurance/

  Just cause it's simple doesn't mean it's not super helpful.

 4. insurance quotes auto

  Got it! Thanks a lot again for helping me out!

שלח תגובה