איך לבצע שורט על סין באמצעות ETF?

ירון קאופמן, 7 ינו' 2008

"רק עוד 213 ימים" מכריזה ניני, סנונית המזל והסמל של אולימפיאדת בייג'ין 2008, באתר הרשמי של האולימפיאדה, אשר תיערך באוגוסט 2008. זהו גם התאריך אותו סימנו משקיעים רבים כתאריך בו תתפוצץ בועת המניות בבורסות סין. יש לכך סיבות רבות, אך בראש וראשונה עובדה היסטורית: כמעט בכל מדינה בה התקיימה האולימפיאדה, נוצר מיתון כלכלי לאחריה. זה זכה לכינוי "Post Olympics Bubble". גם סין יודעת את זה ולכן כשנחפש בגוגל את המונח נמצא פרשנויות של כתבי עיתוני אינטרנט סיניים גדולים בשפה האנגלית, לפיהן "סין אומרת לא לבועה". אלא שבורסות המניות בשנגחאי ושנזן רותחות הרבה מעבר לצמיחה הכלכלית של סין. בגיליון "העולם בשנת 2008" של ה- Economist, מתוארת בורסת שנגחאי באופן קודר: הממשלה מחליטה בסוגיות ניהול וחלוקת דיבידנדים גם אם היא אינה בעלת שליטה, דיסאינפורמציה מכוונת של משקיעים, מכפילי רווח של 75 בחברות קטנות, תקינה חשבונאית מוטה ומעוותת, איסור מכירה בחסר ועוד. הדבר החמור ביותר על פי המגזין, הוא שתמחור חברות רבות בסין נקבע על סמך כמות מזערית של ממניותיהן הנסחרת בבורסה. כתוצאה מכך, שינוי מצב הרוח של כמות קטנה מאוד של אנשים תביא למפולת.

אנחנו לא יכולים להשקיע ישירות במדדי מניות סיניות (מניות מסוג A, המוגבלים למשקיעים סינים בלבד), אלא רק במניות B ו- H, המאושרות להשקעה בידי זרים, אשר נהנו אף הן מהמומנטום: מדד Xinhua 25 ההונג-קונגי, למשל, השיג תשואה של 100% בנובמבר 2007.

על המדד הזה ניתן לעשות שורט ממונף באמצעות ETF חדש מבית ProShares המבוסס על מדד המשיג כפליים ההיפך מתשואת מדד Xinhua 25. פרטיו:

UltraShort FTSE/Xinhua China 25 – Symbol: FXP

דוגמה: אם מדד Xinhua 25 ירד ב- 2%, FXP יעלה ב- 4%. ה- ETF הזה מתאים גם למשקיעים המעוניינים לגדר השקעת לונג לטווח ארוך במדד הסיני, מפני ירידות בטווח הקצר.

לא ניתן עדיין לבצע שורט על סין באמצעות תעודות סל בישראל.

– כתבה זו פורסמה גם באתר הפיננסים הבינלאומי Seeking Alpha -

תגובות

8 תגובות על הכתבה איך לבצע שורט על סין באמצעות ETF?
 1. שמשוןיובב

  המפולת בסין לא תהיה לפני האולימפיאדה אלא קצת לפניה, בגלל שכולם חושבים כמוך. כדאי להקדים לעשות שורט ולא לחכות. שימי

 2. דויד

  למה אין תעודת סל שורט סין בארץ ?

 3. גונם

  אז בעצם אם אני מבין נכון זה לא השקעה בסין, אלא רק במניות מאושרות נכון או לא נכון ?

 4. ירון קאופמן

  זה השקעה בסין במניות מאושרות על ידי ממשלת סין :-)

 5. כמה רעיונות שורט לימי מפולת (שעדיין לא סיפרנו עליהם) | תעודות סל ETF.co.il

  [...] איך לבצע שורט על סין באמצעות ETF?משבר הסאב פריים: כתבה מספר 2תעודות סל הודו- האם הן יהיו כאן בעתיד?פחם – ETF חדשנדל"ן סיני [...]

 6. HAO - חברות סיניות קטנות | תעודות סל ETF.co.il

  [...] פריים: כתבה מספר 2משבר הסאב פריים: כתבה מספר 1פחם – ETF חדשאיך לבצע שורט על סין באמצעות ETF?בנק חדש של [...]

 7. אילו תעודות סל היינו רוצים לראות ב- 2008 ? | תעודות סל ETF.co.il

  [...] (שעדיין לא סיפרנו עליהם)משבר הסאב פריים: כתבה מספר 2איך לבצע שורט על סין באמצעות ETF?פחם – ETF חדשבנק חדש של [...]

 8. יאיר

  יש דרך ידועה נוספת והיא רכישה של אופצית PUT ל נייר שסימונו FXI בארה"ב (אתמול ירד ב 1.89% והפוטים עלו כמובן).

  לצורך זה צריך לפתוח חשבון אצל ברוקר בארה"ב (לא כדאי לפעול באמצעות בנק ישראלי שלו אתה משלם עמלות גבוהות מאוד) והכסף מבוטח ע"י גוף פדרלי והעמלות סביב 1 סנט לכל יחידה/נייר ואף פחות.

  כפי שהרוב סוברים -למרות שהשוק הסיני ספג נפילות ריאליות סביב 35% בחודשיים שלושה אחרונים – גם אני מעריך כי הצפי לירידות משמעותיות יותר עדיין גבוה בטווח הבינוני, היינו לקראת המשחקים האולימפיים ואחריהם.

  לכן – ניתן לגוון ולרכוש פוטים לזמן פקיעה מאי וגם לנובמבר – ביחס של נניח 20% מאי והיתר נובמבר כדי למכסם רווח.

שלח תגובה