נדל"ן סיני

ירון קאופמן, 2 ינו' 2008

hk.jpgאפשרויות ההשקעה העומדות בפני אזרחי סין כוללות, נכון להיום, אפשרויות מעטות: חיסכון בבנק עם תשואה נמוכה מהאינפלציה השנתית, השקעה במניות סיניות עם המתומחרים במחירי בועה, או נדל"ן. עד הרפורמות הכלכליות בשנות ה- 90' לא היה ניתן להיות בעל זכויות בעלות על נכסי נדל"ן בסין, אשר היו שייכים למדינה. כפי שתיארנו בעבר, במסגרת שינויים אסטרטגיים בכלכלה הסינית, הוגמשו ההגבלות בסין, במטרה להביא לצמיחה כלכלית.

נדל"ן סיני אטרקטיבי בעיני משקיעים פנימיים וחיצוניים לסין בעיקר מכיוון שמגמת הביקוש לנדל"ן צפויה להמשיך, עקב תהליך העיור המואץ שמתרחש בסין (60% מאזרחי סין עדיין חיים בכפר). התעצמותה הכלכלית של סין והיווצרות מעמד בינוני בה מעידה שבטווח הקצר עד הארוך יהיה צורך בעוד ועוד תשתיות, בנייני משרדים, בנייני מגורים ומרכזי מסחר. גם מחירי הנדל"ן בסין עלו: דירות יוקרה בשנחאי ובבייג'ין נמכרות היום במחירי מנהטן.

כמובן שהשקעה בנדל"ן בסין מסוכנת מאוד, כמו כל השקעה אחרת בסין: גם מחירי מניות חברות הנדל"ן הגדולות וה- REIT עלו בתקופה קצרה מאוד בעשרות עד מאות אחוזים, כאשר שנת 2007 מהווה שנת פריצה, כפי שניתן להתרשם מהגרפים של חברות הענק הסיניות Wharf Holdings הנסחרת בהונג קונג, או Sun Hung Kai Properties, הנסחרת במקביל בהונג קונג ובניו יורק. מדובר בחברות ענק המחזיקות ויוזמות פרוייקטי בנייה בסין, הונג קונג ומקאו, אי ההימורים. הצמיחה האדירה של חברות הנדל"ן מיוחסת גם לזרם התיירות הגואה בסין, אולימפיידת בייג'ין 2008 המתקרבת הדורשת פרוייקטי נדל"ן רבים, ה- World Expo שיתקיים בשנחאי ב- 2010, השקעות זרות בנדל"ן ועוד.

בנוסף, קיים הסיכון שמסיבות פוליטיות תחליט ההנהגה הקומוניסטית של סין לנסות לעצור את התהליך באמצעות הקשחה מחודשת של החוקים הכלכליים. בעלון השיווק למשקיע של חברת Claymore, שהנפיקה בחודש האחרון את ה- ETF הראשון בארה"ב על נדל"ן סיני, שסימולו TAO, מופיע המשפט הבא בתחתית כל עמוד:

"There is of course no guarantee that the trends outlined here will continue"

היא מדגישה בעלון גם את המתאם הנמוך שקיים בין שוק הנדל"ן הסיני (של מניות נדל"ן סיניות הנסחרות בהונג קונג) לבין שווקי הנדל"ן המערביים, דבר שיכול לתרום לביזור תיק ההשקעות. למשל, המתאם של שוק הנדל"ן הסיני עם מדדי הנדל"ן בארה"ב הוא 0.27. ה- ETF מחזיק ב- 49 חברות נדל"ן סיניות הניתנות להשקעה על ידי משקיעים זרים, כלומר אושרו על ידי הממשלה ככאלה, ונסחרות בהונג קונג או בארה"ב. 60% מהחברות הללו הן חברות גדולות.

תגובות

תגובה אחת על הכתבה נדל"ן סיני
  1. HAO - חברות סיניות קטנות | תעודות סל ETF.co.il

    [...] נדל"ן סיני [...]

שלח תגובה