מקסיקו

ליאור ליבמן, 27 דצמ' 2007

mexican-flag-red.pngמקסיקו (או המדינות המקסיקניות המאוחדות) ממוקמת בצפון אמריקה וגובלת בארצות הברית מצפון וגואטמלה ובליז מדרום- מזרח. מקסיקו שוכנת בין האוקיאנוס השקט ממערב ומפרץ מקסיקו והים הקאריבי ממזרח. המטבע המקסיקני הינו פאסו (peso) כשפאסו אחד שווה ל- 0.092 דולר אמריקאי (נכון לתאריך כתיבת הכתבה). בורסת מקסיקו נקראת BMV ונמצאת בבירה, מקסיקו סיטי. זו הבורסה השניה בגודלה באמריקה הלטינית (אחרי בורסת סאו פאולו שבברזיל). מדד ה- IPC הינו המדד המרכזי בבורסה זו ומייצג בצורה הטובה ביותר את ביצועי בורסת מקסיקו. המדד מורכב ממניות ממגוון רב של תחומים.

מקסיקו הינה היצואנית הגדולה ביותר באמריקה הלטינית. היא חתומה על 12 הסכמי סחר חופשי עם 44 מדינות בניהן מדינות האיחוד האירופי, דרום אמריקה, יפן וישראל. הסכם הסחר החופשי המשמעותי ביותר עבור מקסיקו נחתם בתחילת שנות ה- 90 בין מקסיקו ארצות- הברית וקנדה. כיום, היצוא והיבוא של מקסיקו הינם בעיקר למדינות צפון אמריקה.בשנת 2006 כ- 90% מהיצוא ממקסיקו וכ- 50% מהיבוא למדינה היה מארה"ב. המסחר האינטנסיבי עם ארה"ב קושר את כלכלת מקסיקו עם זו של ארה"ב ושינויים בכלכלת ארה"ב ישפיעו ישירות על כלכלת מקסיקו.

מאז משבר הפאסו המקסיקני בשנת 1994 אשר נגמר בהלוואה של 50 מיליארד דולר, כלכלת מקסיקו מראה שיפור עקבי. מקסיקו הצליחה לעבור עם השפעה מועטה ביותר את המשבר של כלכלות דרום אמריקה בשנת 2002. הבסיס הכלכלי של מקסיקו יציב מאוד ומתבטא באינפלציה (צפי אינפלציה של 3.9% לשנת 2007) וריבית נמוכות (7%) ביחס לשאר מדינות אמריקה הלטינית. בעיה חברתית אשר נראת עדיין במקסיקו הינה פערים גדולים מאוד בין אוכלוסיית הערים ואוכלוסיית האזורים הכפריים.

מקסיקו הינה היחידה מבין מדינות אמריקה הלטינית החברה ב- OECD.

EWW- iShares MSCI Mexico Index, עוקבת אחר מדד MSCI Mexico. דמי ניהול 0.54%

FXM- CurrencyShares Mexican Peso Trust, נסחר בדולרים ומאפשר חשיפה לפאסו המקסיקני. דמי ניהול 0.4%

שלח תגובה