חקלאות

ליאור ליבמן, 18 דצמ' 2007

תעודות סל חקלאות

עם אוכלוסיה של 6.5 מיליארד בני אדם וקצב גידול של 1.2% או 80 מיליון איש בשנה העולם יצרוך יותר ויותר מזון. בצורות ושינויי אקלים לא צפויים מקשים על החקלאים ופוגעים משמעותית בתוצרת החקלאית בעולם לדוגמא ניתן לראות את אוסטרליה הסובלת מהבצורת הקשה ביותר מזה 100 שנה (פרוט בכתבה על תעודות סל אוסטרליה).

מגמה מעניינת אשר משפיעה על מחירי התוצרת החקלאית היא ניסיונות השימוש בדלק אתנול המופק מתירס וצמחים אחרים, אשר גוררת עליית מחיריהם בשווקים והקטנת המלאי הזמין למאכל. כדאיותו הכלכלית של התהליך והנזק הסביבתי לו הוא גורם טרם הוכחו (ראה כתבה קודמת על אנרגיה ירוקה). עקב הדרישה שנוצרה לתירס להפקת דלק, בעיקר בברזיל, עלה מחיר התירס מסביבות ה- 1.86 דולר בסוף שנת 2005 ל- 4 דולר באמצע 2007. מאז ירד אומנם מחיר התירס, אך קיימת האפשרות שעם התקדמות העונה מחירו ישוב ויעלה אף לרמה של 6 דולר לבושל. התירס הוא רק דוגמא כמובן עקב כך שבעקבותיו עלו מחירי דגנים ומוצרי חקלאות נוספים אשר גם להם הביקוש גדל.

חיטה- בכתבה שהתפרסמה אתמול בהראלד טריביון אומר ד"ר דיוף (Diouf) מנכ"ל ארגון המזון העולמי שמחירי החיטה בעולם עלו בכ- 50% בשנה האחרונה. כתוצאה מהעלייה במחירי הדגנים, החלו יצרניות הדגנים הגדולות, קלוג וג'נרל מילס להעלות את מחירי המוצרים שלהם. קיקומן יצרנית רוטב הסויה הגדולה ביפן אשר לא העלתה את מחירי הרוטב ב- 18 השנים האחרונות מתכננת אף היא העלאת מחירים.

מחירי פולי הסויה עולים גם הם בעקבות העלייה במחירי הגידולים האחרים

אם לסכם את הגורמים, בניגוד למוצרי מותרות את צריכת המזון קשה יותר לצמצם ועם התרבות האוכלוסייה והסטה של חלק מהתוצרת החקלאית לאפיקים של יצירת אנרגיה, מחירי התוצרת החקלאית בעולם צפויים להיות תנודתיים ואיתם גם פוטנציאל רווחי המגדלים והיצרנים, אשר נהנים מהתחרות על תוצרתם בינתיים.

בארץ אין תעודות סל העוקבות אחר מדדים של חקלאות או סחורות חקלאיות אך בהחלט יש מקום להשקת תעודות סל כאלו.

בארה"ב נסחרים כמה ETF ים של חקלאות:

MOO – Market Vectors Global Agribusiness ETF, דמי ניהול 0.65% אשר הונפק בסוף אוגוסט השנה

DBA – PowerShares DB Agriculture, דמי ניהול 0.91%.

RJA- ELEMENTS Rogers Intl Commodity Agric ETN. ELEMENTS הינה מנפיקה חדשה של ETN ים המספקת אפשרויות השקעה בשווקים אשר היה קשה למשקיע הפרטי להגיע אליהם עד היום עם דגש על סחורות ומוצרים בסיסיים.

JJA- iPath Dow Jones AIG Agriculture Total Return Sub-Index ETN. ETN זה מורכב מ-7 חוזים עתידיים על מחירי סחורות חקלאיות הנסחרים בבורסות בארה"ב. דמי ניהול 0.75%

JJG- iPath Dow Jones-AIG Grains Total Return Sub-Index ETN, זה מורכב מחוזים עתידיים על מחירי הדגנים הנסחרים בבורסות בארה"ב. דמי ניהול 0.75%

ETF נוסף העוסק ביצרני מזון ומשקאות- PBJ

ביצועים ETF חקלאות

תגובות

7 תגובות על הכתבה חקלאות
  1. אלירן

    אתר מעניין

  2. דוד פלנט

    מענין ומועיל, אשמח לקבל מידע שבועי

  3. אוהד כהן

    חוץ מקבלת הניוזלטר אשמח גם לשיתוף פעולה כמו פרסום ההדי והחלפת קישורים .

    אוהד – 0503851685

    http://www.trade247.co.il

  4. אהובה

    האם ידוע לך על ETF כדוגמת DBA ביורו?

  5. david atraghji

    תעודה חדשה יחסית על הסחורות ב ענף המזון הסימול שלה -FUD
    הרכב התעודה כדלקמן

    חיטה-תירס-סוכר-קפה-קאקאו-סויה-שמן סויה-מיץ תפוזים-בשר בקר -בשר חזיר

    התעודה נסחרת ב ארה"ב

  6. שוק ההון

    מאמר מאוד איכותית, איך נרשמים לניוזלטר ?

  7. פורום שוק ההון

    דויד איך מגיעים לתעודת סל שרשמת?

שלח תגובה