אתיקה וחטאים

ירון קאופמן, 17 דצמ' 2007

753037_las_vegas_nights_3.jpgכדי להשיג דריסת רגל משמעותית בעולם מוצרי המדד, מנסות מנפיקות ETF חדשות בארה"ב להציג מוצרים חדשים יצירתיים, שעשויים לענות לצרכים המשתנים של משקיעים. בין היתר איתרו אנשי השיווק שני פרופילים של משקיעים ההפוכים בהשקפת עולמם: המשקיע האתי (או: החברתי) והמשקיע הלא-אתי.

אתיקה

המשקיע הראשון אינו מעוניין – מטעמים אתיים או מטעמי אמונה – שבתיק ההשקעות שלו יכללו חברות טבק, הימורים ונשק, או המעורבות בייצורם. המשקיע הזה מודע שייתכן וחסרונן של חברות מסוג זה יפגע בתשואת התיק, אך הוא מוכן לספוג את ההפסדים למען ערך האחריות החברתית. ה- ETF הבאים, אשר מבוססים על מדדי אחריות חברתית, נכללים בעיקר מגזרי הטכנולוגיה, פיננסים, תרופות, מוצרי צריכה.

iShares KLD Select Social Index Fund – KLD

כולל 230 חברות גדולות הלקוחות מתוך מדדי ה – S&P 500 וכן Russel 1000 אשר מקבלות משקל רב יותר ככל שהן תורמות יותר לחברה ולסביבה. במדד לא נכללות חברות טבק ומוצריו. דמי ניהול 0.5%.

iShares KLD 400 Social Index Fund – DSI

מבוסס על מדד Domini 400 Social, אשר כולל 400 חברות הלקוחות מתוך מדדי ה – S&P 500 וכן Russel 3000 (כלומר כולל יותר חברות קטנות מאשר KLD). אינו כולל חברות טבק, אלכוהול, נשק פרטי וצבאי, אנרגיה גרעינית, הימורים. דמי ניהול 0.5%.

Claymore/KLD Sudan Free Large-Cap Core ETF – KSF

ה- ETF החדש הזה מחרים – בנוסף לחברות טבק, הימורים, אלכוהול ונשק – גם חברות המבצעות עסקים מכל סוג עם מדינת סודאן, בה מתרחש רצח-עם בפרובינציית דרפור. ה- ETF גובה דמי ניהול של 0.5%, ומשקיע בחברות גדולות הכלולות במדד Russel 1000 בלבד. כלולות בו נכון להיום 724 חברות. אחת החברות שסוננו מתוך המדד היא חברת פפסיקו העולמית, בשל עסקיה בסודאן.

חטאים

המשקיע השני מעוניין להשקיע רק בחברות הממוקדות בחטאים ממכרים. הסיבה: זה כדאי. אנשים יצרכו ויתמכרו לטבק, הימורים ואלכוהול תמיד, ולכן החברות המייצרות ומשווקות אותם יצמחו, גם בעיתות משבר. המוטו של המנפיקה FocusShares, אשר מציעה את ETF החטאים הראשון, PUF, הוא ETF-ים יצירתיים המיועדים לעולם האמיתי. המנפיקה מספקת את הנתונים הההסטוריים של המדד עליו מתבסס ה- ETF החל מינואר 99'. לפיהם, המדד הספיק להכפיל את עצמו פי 6. בשנת 2007, עלה המדד ב- 15%.

FocusShares ISE SINdex Fund – PUF

במדד 30 חברות, במשקל של כ- 3% כל אחת. ה- ETF גובה דמי ניהול של 0.6% ונסחר ב- NYSE.

שלח תגובה